БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Федерација Босне и Херцеговине

Влада Федерације Босне и Херцеговине

Федерално министарство околиша и туризма: Посвећеност транспарентности и сарадњи у рјешавању еколошких изазова у Томиславграду, Ливну и Купресу

  • 02.07.2025.
  • Федерално министарство околиша и туризма: Посвећеност транспарентности и сарадњи у рјешавању еколошких изазова у Томиславграду, Ливну и Купресу

    Федерална министрица околиша и туризма Насиха Поздер разговарала је са начелником Опћине Купрес Данком Јуричем, представницима НВО сектора предвођеним Удружењем „Аархус центар у БиХ“ који је иницијатор овог састанка, те заинтересираним грађанима, с циљем разматрања питања који се односе на цјеловиту заштиту подручја опћина водног слива Цетине у БиХ - Купрес, Томиславград и Ливно, саопћено је из Федералног министарства околиша и туризма.

    Истакнуто је да овај састанак потврђује посвећеност министрице Поздер и Министарства транспарентном раду, дијалогу с активистима и грађанима, те координацији с локалним заједницама у проналажењу одрживих рјешења за заштиту околиша.

    Током састанка размијењена су мишљења о забринутостима грађана и НВО сектора из Удружења „Аархус центар у БиХ“, неформалне групе грађана „Очувајмо дувањски крај“, „Млади за Купрес“ и Удруге „Аттиво Купрес“, због, како наводе, прекомјерне изградње енергетских и рударских пројеката на простору Купреса, Томиславграда, Ливна и ширег подручја Цетинског слива у БиХ, укључујући утицај вјетропаркова на биолошку разноликост, миграцију птица, подземне воде Динарског горја (УНЕСЦО ДИКТАС 2 пројект), као и археолошке и спелеолошке локалитете.

    У саопћењу се додаје да је посебно истакнута проблематика утицаја на природу већ изграђених вјетропаркова, на што је министрица Поздер промптно реагирала најавом слања захтјева за инспекцију како би се утврдили наводи изречени на састанку. Такођер, разговарано је о пројекту производње магнезија на подручју Купреса који, како је наведено током састанка, отвара питање о заштити квалитете и количине питке воде, транспорта, утјецаја на слив Цетине и Пливе, трајног онечишћења околиша и зрака, те здравља људи, гдје је министрица дала информације о тренутном статусу пројекта, те се инфоримрала о активностима које се воде унутар локалне заједнице.

    Министрица Поздер нагласила је да Федерално министарство околиша и туризма подржава само пројекте усклађене с просторно-планском документацијом и законским оквиром.

    - Наш циљ је осигурати да развојни пројекти буду одрживи и у складу с интересима грађана, уз очување природних и културних вриједности Босне и Херцеговине. Отворени смо за дијалог и активно укључивање јавности у све процесе, али исто тако и инвеститори имају своја права и законске могућности које се морају поштивати - изјавила је министрица Поздер.

    Федерално министарство околиша и туризма позива грађане и НВО сектор да активно учествују у јавним увидима и подношењу стручно елаборираних примједби, како би заједнички допринијели заштити крашких поља, биолошке разноликости и водотока. Овакав приступ сарадње и транспарентности показује преданост Министарства проналажењу рјешења која балансирају развој и очување природних ресурса, уз пуну укљученост локалних заједница, наводи се у саопћењу Федералног министарства околиша и туризма.