Federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder razgovarala je sa načelnikom Općine Kupres Dankom Juričem, predstavnicima NVO sektora predvođenim Udruženjem „Aarhus centar u BiH“ koji je inicijator ovog sastanka, te zainteresiranim građanima, s ciljem razmatranja pitanja koji se odnose na cjelovitu zaštitu područja općina vodnog sliva Cetine u BiH - Kupres, Tomislavgrad i Livno, saopćeno je iz Federalnog ministarstva okoliša i turizma.
Istaknuto je da ovaj sastanak potvrđuje posvećenost ministrice Pozder i Ministarstva transparentnom radu, dijalogu s aktivistima i građanima, te koordinaciji s lokalnim zajednicama u pronalaženju održivih rješenja za zaštitu okoliša.
Tokom sastanka razmijenjena su mišljenja o zabrinutostima građana i NVO sektora iz Udruženja „Aarhus centar u BiH“, neformalne grupe građana „Očuvajmo duvanjski kraj“, „Mladi za Kupres“ i Udruge „Attivo Kupres“, zbog, kako navode, prekomjerne izgradnje energetskih i rudarskih projekata na prostoru Kupresa, Tomislavgrada, Livna i šireg područja Cetinskog sliva u BiH, uključujući uticaj vjetroparkova na biološku raznolikost, migraciju ptica, podzemne vode Dinarskog gorja (UNESCO DIKTAS 2 projekt), kao i arheološke i speleološke lokalitete.
U saopćenju se dodaje da je posebno istaknuta problematika uticaja na prirodu već izgrađenih vjetroparkova, na što je ministrica Pozder promptno reagirala najavom slanja zahtjeva za inspekciju kako bi se utvrdili navodi izrečeni na sastanku. Također, razgovarano je o projektu proizvodnje magnezija na području Kupresa koji, kako je navedeno tokom sastanka, otvara pitanje o zaštiti kvalitete i količine pitke vode, transporta, utjecaja na sliv Cetine i Plive, trajnog onečišćenja okoliša i zraka, te zdravlja ljudi, gdje je ministrica dala informacije o trenutnom statusu projekta, te se inforimrala o aktivnostima koje se vode unutar lokalne zajednice.
Ministrica Pozder naglasila je da Federalno ministarstvo okoliša i turizma podržava samo projekte usklađene s prostorno-planskom dokumentacijom i zakonskim okvirom.
- Naš cilj je osigurati da razvojni projekti budu održivi i u skladu s interesima građana, uz očuvanje prirodnih i kulturnih vrijednosti Bosne i Hercegovine. Otvoreni smo za dijalog i aktivno uključivanje javnosti u sve procese, ali isto tako i investitori imaju svoja prava i zakonske mogućnosti koje se moraju poštivati - izjavila je ministrica Pozder.
Federalno ministarstvo okoliša i turizma poziva građane i NVO sektor da aktivno učestvuju u javnim uvidima i podnošenju stručno elaboriranih primjedbi, kako bi zajednički doprinijeli zaštiti kraških polja, biološke raznolikosti i vodotoka. Ovakav pristup saradnje i transparentnosti pokazuje predanost Ministarstva pronalaženju rješenja koja balansiraju razvoj i očuvanje prirodnih resursa, uz punu uključenost lokalnih zajednica, navodi se u saopćenju Federalnog ministarstva okoliša i turizma.