Утврђен Приједлог закона о цивилним жртвама рата у ФБиХ
Влада Федерације БиХ је на данашњој сједници, на приједлог Федералног министарства рада и социјалне политике, утврдила Приједлог закона о заштити цивилних жртава рата у Федерацији БиХ, те га упутила у парламентарну процедуру. Овим законом утврђују се основни принципи заштите цивилних жртава рата, појам и статус цивилне жртве рата, врсте права, обим и услови под којима се остварују та права, сврха исплате новчаних накнада за призната права, те поступак остваривања и начин финансирања, као и друга питања од значаја за заштиту цивилних жртава рата на подручју Федерације БиХ.
С обзиром на то да је заштита цивилних жртава рата заједничка надлежност Федерације и кантона, предвиђено је да кантони, у складу са својим финансијским могућностима и потребама цивилних жртава рата, осигуравају и проширују обим права утврђених овим законом.
Такођер, прецизира се да је цивилна жртва рата цивилна особа код које је током рата или непосредне ратне опасности, почевши од 30.4.1991. до 14.2.1996. године, усљед рањавања или неког другог облика ратне тортуре наступило оштећење организма, што укључује и ментално оштећење или значајно нарушавање здравља или нестанак или погибију те особе. Цивилна жртва рата је и особа код које је након наведеног периода рата, усљед активирања заосталог ратног материјала наступило оштећење организма, што укључује и ментално оштећење или значајно нарушавање здравља или погибију те особе.
Овим законом осигурава се континуитет примјене прописа о заштити цивилних жртава рата. Статус цивилне жртве рата признаје се особи код које је наступило оштећење организма или значајно нарушавање здравља од минимално 20 посто тјелесног оштећења усљед ратних догађаја, мучења, нехуманог и понижавајућег поступања, незаконитог кажњавања, протуправног лишавања слободе и експлозије заосталог ратног материјала након завршетка рата, под условом да је у моменту страдања била цивил. Овај статус признаје се и особи која је током рата или непосредно ратне опасности преживјела сексуално злостављање или силовање, под условом да је у моменту догађаја била цивил - посебна категорија цивилних жртава рата, као и ђетету које је рођено из чина ратног силовања - дијете посебне категорије цивилних жртава рата, неовисно од оствареном статусу мајке. Статус је признање и члановима породице особе која је погинула или нестала у вези с поменутим ратним догађајима, под условима да је у моменту погибије или нестанка била цивил. Такођер, како се наводи у данас утврђеном законском приједлогу, статус цивилне жртве рата, признаје се и другим особама, држављанима БиХ са пребивалиштем на подручју Федерације, код којих је наступило оштећење организма у вези са ратним догађајима, уколико одговарајућа права не остварују или не могу остваривати по другим прописима.
Овим законом, између осталог, утврђује се и врста, права, те основни услови за њихово остваривање, затим основица за обрачун новчаних примања, као и права по основу оштећења организма. Утврђује се и право по основу преживјелог сексуалног злостављања или силовања, односно мјесечно лично новчано примање, те право по основу погибије или нестанка члана породице - породична инвалиднина. Регулирају се и сврха исплата новчаних накнада за призната права, поступак остваривања права, као и наџор над примјеном закона и поџаконских прописа, те прекршајне одредбе за прекршаје надлежног опћинског органа.
Утврђене измјене и допуне Закона о трезору у ФБиХ
Влада Федерације БиХ је, на приједлог Федералног министарства финансија, утврдила Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о трезору у ФБиХ и упутила га у парламентарну процедуру по скраћеном поступку с обзиром да није у питању сложен и обиман закон.
Измјеном је прописано да овлаштења трезора укључују, између осталог, прикупљање свих средстава јавног сектора и финансијске трансакције у буџету и ванбуџетским фондовима, као и утрошке јавних прихода по основу пореза, такси, накнада, доприноса, казни и осталих јавних прихода, трансфера, донација, као и примитака од нефинансијске и финансијске имовине и задуживања.
Друге измјене се, између осталог, односе на прописивање нових дефиниција када је ријеч о појмовима интерне контроле и јавних новчаних средстава.
Како је наведено у образложењу Министарства, разлози за доношење измјена и допуна Закона садржани су, прије свега, с циљем хармонизације и усклађивања одредби овог закона са одредбама других прописа, односно са Законом о буџетима у ФБиХ и Законом о интерној ревизији у јавном сектору у ФБиХ.
Више од 258 милиона КМ додијељено државне помоћи Федерацији у прошлој години
Влада Федерације БиХ усвојила је Годишњи извјештај Федералног министарства финансија о додијељеној државној помоћи у Федерацији БиХ за 2022. годину.
У Извјештају је, између осталог, наведено да укупна додијељења државна помоћ у 2022. години, укључујући и помоћ додијељењу у области пољопривреде, износи 258.330.936 КМ или 132,08 милиона еура. Учешће државне помоћи у бруто домаћем производу Федерације БиХ износи 0,99 посто. Додијељена државна помоћ без пољопривреде износи 109.185.144 КМ или 55,83 милиона еура.
Државна помоћ у сектору полјопривреде додијељена је у укупном износу од 149.145.792 КМ или 76,25 милиона еура што чини учешће ове државне помоћи у укупно додијелјеној државној помоћи од 57,73 посто.
Државна помоћ мале вриједности додијељења је у износу од 67.660.035 КМ или 34,59 милиона еура, што износи 26,19 посто од укупне државне помоћи. Државна помоћ за услуге од опћег економског интереса додијељена је у износу од 41.025.109 КМ, што чини учешће ове државне помоћи у укупно додијелјеној државној помоћи од 15,88 посто.
Федерално министарство финансија задужено је да овај извјештај достави Вијећу за државну помоћ БиХ, а ради сачињавања Годишњег извјештаја о додијељеној државној помоћи у БиХ који се доставља Вијећу министара БиХ.
Консолидовани извјештај о извршењу буџета за период јануар-март 2023. године
Данас је Влада ФБиХ примила на знање Консолидовани извјештај о извршењу буџета ФБиХ, те кантона, опћина и финансијских планова ванбуџетских фондова ФБиХ за период јануар-март 2023. године.
Извјештај је рађен на основу финансијских извјештаја о извршењу буџета Федерације БиХ, кантона, градова и опћина, те финансијских планова ванбуџетских фондова у ФБиХ (десет кантоналних служби за запошљавање, десет кантоналних завода здравственог, три кантоналне дирекције за цесте, Федералног завод за запошљавање и Завода здравственог осигурања и реосигурања ФБиХ).
Укупан финансијски резултат на нивоу буџета ФБиХ износи 11,2 милиона КМ, док је у истом периоду прошле године износио 209,6 милиона КМ, а на нивоу кантона износи 55,2 милиона КМ, док је у истом период прошле године износио 109,4 милиона КМ. Укупан финансијски резултат на нивоу опћина износи 141,3 милиона КМ, док је у истом периоду прошле године износио 132,9 милиона КМ. На нивоу ванбуџетских фондова укупан финансијски резултат износи 12,1 милиона КМ, а у истом период прошле године износио је 11,3 милиона КМ.
Укупни текући трансфери за све нивое власти у Федерацији БиХ остварени су у износи од 1.147,1 милиона КМ, што представља раст од 26,4 посто у односу на њихово остварење у истом периоду 2022. године.
Укупни консолидирани приходи за период јануар - март 2023. године остварени су у износу од 2.854,4 милиона КМ што је за 13,7 посто више у односу на исти период претходне године.
Када је ријеч о укупно оствареним капиталним трансферима за све нивое власти у ФБиХ, у проматраном периоду биљеже повећање од 20,9 посто и износе 22,5 милиона КМ.
На нивоу ФБиХ укупни текући трансфери су остварили раст од 27,8 посто у односу на исти период прошле године, и исти износе 890,2 милиона КМ.
Укупан дуг у првом кварталу 2023. године мањи за три посто у односу на прошли квартал
Влада ФБиХ се данас, а на приједлог Федералног министарства финансија, упознала са Кварталним извјештајем о дугу за први квартал ове године. Овај извјештај бит ће прослијеђен Парламенту ФБиХ ради информирања, те објављен на интернет страници Федералног министарства финансија.
Укупан дуг којим управља Федерално министарство финансија 31.3.2023. године износио је 5.904.587.437 КМ и мањи је од дуга у претходном кварталу за 3,09 посто.
Током првог квартала 2023. године по основу вањског дуга укупно је ангажовано 29.556.260 КМ. У овом периоду је, на име главнице и камате, исплаћено укупно 220.383.588 КМ, те је у односу на планирано сервисирање вањског дуга реализација у првом кварталу већа за 4,1 посто.
Стање вањског дуга на крају овог квартала 2023. године износи 5.270.692.239 КМ, а номинални износ вањског дуга изражен у домаћој валути је мањи од дуга у претходном кварталу за 2,58 посто.
Вањски дуг уговорен је највећим дијелом за финансирање већих инфраструктурних пројеката и реализира се у сарадњи са Свјетском банком, Европском банком за обнову и развој, Европском инвестицијском банком, Међународним монетарним фондом и другим билатералним и мултилатералним финансијским институцијама.
Вањски дуг према мултилатералним финансијским институцијама износи 4.432.400.502 КМ односно 84,1 посто од укупног дуга, док се преосталих 15,9 посто односи на билатералне кредиторе.
Укупан унутрашњи дуг на дан 31.3.2023. године износио је 633.895.198 КМ и у односу на протекли квартал је мањи за 7,14 посто.
Током првог квартала 2023. године, а у складу са индикативним календаром аукција за 2023. годину, није било аукција тржишних вриједносних папира. У том периоду су отплаћене главнице по раније емитованим трезорским записима у износу од 50 милиона КМ и камате на трезорске обвезнице у износу од 1.772.500 КМ.
На приједлог Федералног министарства финансија, данас је усвојен и Годишњи план задуживања за 2023. годину. Годишњи план је базиран на плановима финансирања утврђеним Буџетом Федерације БиХ за 2023. годину, као и на плановима улагања кредитних средстава за финансирање капиталних пројеката у 2023. години, а у складу с Програмом јавних инвестиција ФБиХ 2023 - 2025. година.
Федерално министарство финансија задужено је да овај план објави на својој интернет страници, а Генерални секретаријат Владе ФБиХ да га прослиједи Парламенту ФБиХ ради информирања.
Дата задужења за израду оквирног плана превенције и спречавања насиља у одгојно-образовним установама у ФБиХ
Влада Федерације БиХ на данашњој сједници прихватила је Информацију Федералног министарства образовања и науке о састанку који је одржан са ресорним кантоналним министрима и представницима кантоналних министарстава образовања о сигурносној ситуацији у школама у Федерацији БиХ, са предложеним препорукама и закључцима. Овај састанак одржан је на позив федералне министрице образовања и науке у петак, 16. јуна ове године.
Влада је задужила Федерално министарство образовања и науке да формира и води Интерресорни стручни тим за израду Оквирног плана превенције и спречавања насиља у одгојно-образовним установама у ФБиХ. Задатак Интерресорног радног тима је да у року од 90 дана изради овај оквирни план.
Федерални министри правде, затим унутрашњих послова, као и здравства, те рада и социјалне политике задужени су да у року од пет дана Федералном министарству образовања и науке доставе имена представника који ће учествовати у раду овог стручног тима. Федерално министарство образовања и науке задужено је да упути позив кантоналним владама да делегирају представнике који ће учествовати у раду Интерресорног стручног тима.
Према данас усвојеном закључку Владе, након израде и усвајања Оквирног плана превенције и спречавања насиља у одгојно-образовним установама у ФБиХ, осигурат ће се неопходна средства за његову имплементацију у складу са Законом о извршењу Буџета Федерације БиХ.
Системски рјешити питање лијечења ђеце обољеле од цистичне фиброзе
Влада Федерације БиХ примила је на знање усмену информацију Федералног министарства здравства о састанку одржаном са Удружењем родитеља ђеце обољеле од цистичне фиброзе. Током расправе истакнуто је опређељење Владе Федерације да удружењу, родитељима и ђеци буду партнери у проналаску рјешења за лијечење.
Влада је дала пуну подршку ресорном министарству у настојањима проналаска рјешења за лијечење ђеце обољеле од ове тешке и ријетке болести.
Федерално министарство здравства задужено је да за наредну сједницу Владе Федерације БиХ достави комплетну информацију са свим подацима и приједлозима рјешења како би се на системски начин приступило рјешавању питања лијечења ђеце обољеле од цистичне фиброзе.
Пријава потраживања у стечајном поступку
Влада Федерације БиХ је, на приједлог Федералног министарства енергије, рударства и индустрије, донијела Одлуку о подошењу пријаве потраживања Владе Федерације Босне и Херцеговине од стечајног дужника привредног друштва Зрак д.д. Сарајево.
У стечајном предмету Опћинског суда у Сарајеву над стечајним дужником привредно друштво Зрак д.д. Сарајево, Влада ће доставити пријаву потраживања, и то средства из Бужета ФБиХ исплаћена у сврху покретања производње, развоја и других облика подршке пословању стечајног дужника привредног друштва Зрак д.д. Сарајево, потом средства додијељена одлуком Владе ФБиХ путем Развојне банке ФБиХ за финансирање развојних пројеката у Федерацији БиХ из области намјенске индустрије, као и средства исплаћена по основу судских извршних одлука на терет Бужета ФБиХ по основу солидарне одговорности Федерације БиХ за обавезе стечајног дужника привредног друштва Зрак д.д. Сарајево.
Премијер ФБиХ Нермин Никшић овлаштен је за потписивање пријаве потраживања Федерације БиХ која ће бити достављена стечајном суду. У образложењу је истакнуто да Влада Федерације БиХ има обавезу да поднесе пријаву својих потраживања Опћинском суду у Сарајеву.
Информације о енергетским дозволама за изградњу десет фотонапонских електрана Плаво сунце
Влада ФБиХ је данас, а на приједлог Федералног министарства енергије, рударства и индустрије усвојила информације о активностима у поступку издавања Енергетске дозволе за изградњу десет фотонапонских електрана „Плаво сунце“ инвеститора Плаво сунце д.о.о. Читлук.
Истовремено је дата и претходна сагласност ресорном министарству у поступку издавања Енергетске дозволе за изградњу десет фотонапонских електрана инвеститора Плаво сунце, инсталисане називне снаге по 4 МЊ, одобрене снаге прикључења по 4 МЊ, планиране годишње производње електричне енергије од по 6,35 ГЊх. Поменуте фотоелектране се планирају градити на локалитету катастарске опћине Полог, Град Мостар.
Федерално министарство енергије, рударства и индустије је задужено да приступи активностима, прописаним Уредбом о поступку, критеријима, форми и садржају захтјева за издавања енергетске дозволе за изградњу нових и реконструкцију постојећих производних постројења, на издавању Енергетске дозволе.
Информације и одлуке
Влада је данас донијела Одлуку којом се прихвата и даје сагласност федералном министру енергије, рударства и индустрије за потписивање Меморандума о разумијевању између Развојног програма Уједињених нација и Федералног министарства енергије, рударства и индустрије.
Прихваћене су и информације о молби Царитаса за финансијску помоћ за завршетак изградње Царитасова пасторално-социјалног центра, те молби Специјалне олимпијаде Босне и Херцеговине за финансијску помоћ за учешће спортиста с потешкоћама у развоју на Љетним олимпијским играма - Специјалне олимпијаде у Берлину, са иницијативама за издвајање средстава из текуће резерве Владе Федерације Буџета ФБиХ за 2023. годину.
На приједлог Федералног министарства енергије, рударства и индустрије донесена је Одлука којом се даје претходна сагласност на Приједлог рјешења о дођели дијела средстава Трајног револвинг фонда код Унион банке д.д. Сарајево овог министарства за дугорочно финансирање пројеката путем дођеле кредита за 2022. годину привредном друштву ПергоАл десигн д.о.о. Љубушки.
На приједлог Федералног министарства промета и комуникација донесена је Одлука којом се даје сагласност за закључивање Појединачног колективног уговора за ЈП Хрватске телекомуникације д.д. Мостар.
Данас је примљена на знање Информација Федералног министарства рада и социјалне политике о проведби Закона о родитељима његоватељима у Федерацији БиХ у вези начина рефундирања трошкова медицинског вјештачења особа са инвалидитетом.
Примљена је на знање и Информација Федералног министарства рада и социјалне полтике о потреби издвајања средстава Заводу за збрињавање ментално инвалидних лица - Дрин с циљем реализације пројекта „Изградња стамбеног комплекса „Ођел Б- Урленике“.
Примљена је на знање информација о реализацији закључака Владе Федерације БиХ за период јануар-мај 2023. године.
Кадровска рјешења
Влада Федерације БиХ је, на приједлог Федералног министарства здравства, донијела Рјешење којим се Динко Бараћ привремено именује за члана Управног одбора Завода здравственог осигурања и реосигурања ФБиХ, уиме Кантона 10. Претходно је, на лични захтјев, разрјешен дужности члан овог одбора из Кантона 10.
На приједлог Федералног министарства здравства, допуњено је Рјешење о именовању Управног одбора Свеучилишне клиничке болнице Мостар, те је у овај одбора за члана именован Петар Радош (Кантон 10).
Данас је, на приједлог Уреда Владе ФБиХ за европске интеграције, донесено Рјешење којим се за представнике Владе Федерације БиХ у Заједничком мониторинг комитету ИПА Програма прекограничне сурадње Србија - Босна и Херцеговина 2021-2027, именује Емир Хрустановић за члана Мониторинг комитета, те Аднан Татар за замјеника члана Мониторинг комитета.
На приједлог Федералног министарства здравства донесено је Рјешење којим се Влатка Мартиновић привремено именује за директорицу Завода здравственог осигурања и реосигурања ФБиХ, почев од 27.6.2023. године до окончања поступка, односно најдуже до три мјесеца.
За учешће у раду и одлучивању на предстојећим скупштинама привредних друштава данас су опуномоћени Драгана Батинић Плакаловић (Сарајево-осигурање д.д. Сарајево), Кенан Османагић (Хрватске поште д.о.о. Мостар), Маринко Бошњак (Енергоинвест д.д. Сарајево и Конфекција Борац д.д. Травник), Халко Балавац (БХ-Гас д.о.о. Сарајево), Јасмина Пашић (ЈП Електропривреда БиХ д.д. - Сарајево и ЈП Електропривреда ХЗ ХБ д.д. Мостар), Амир Халилчевић (РМУ Бановићи д.д. Бановићи), Горан Бухач (ЈП Цесте Федерације БиХ д.о.о. Сарајево), Јадранко Пуљић (Цесте Мостар), Златан Билановић (УНИС Гинеџ д.д. Горажде), Стипо Буљан (УНИС-Гроуп д.о.о.), Аднан Фрљак (ТРЗ д.д. Хаџићи и Претис д.д. Вогошћа) и Аднан Махмутовић (Игман д.д. Коњиц).