БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Федерација Босне и Херцеговине

Влада Федерације Босне и Херцеговине

342. сједницa Владе ФБиХ

  • 15.12.2022.
  • 342. сједницa Владе ФБиХ

    Консолидовани извјештај за девет мјесеци: Позитиван финансијски резултат свих нивоа власти у ФБиХ

    Влада Федерације БиХ је на данашњој сједници у Сарајеву, којом је по овлаштењу премијера предсједавао замјеник премијера и федерални министар рада и социјалне политике Веско Дрљача, примила на знање консолидовани извјештај Федералног министарства финансија о извршењу буџета ФБиХ, кантона, опћина и финансијских планова ванбуџетских фондова ФБиХ за период јануар - септембар 2022. године.

    Извјештај је рађен на основу финансијских извјештаја о извршењу буџета Федерације БиХ, 10 кантона, 80 градова и опћина, те финансијских планова ванбуџетских фондова у ФБиХ (10 кантоналних служби за запошљавање, 10 кантоналних завода здравственог осигурања, три кантоналне дирекције за цесте, Федерални завод за запошљавање и Завод здравственог осигурања и реосигурања Федерације БиХ).

    Како је наведено у овом извјештају, за период јануар - септембар 2022. године сви нивои власти Федерације БиХ остварили су позитиван финансијски резултат у износу од 1.026,7 милиона КМ. У истом периоду прошле године такођер је остварен позитиван финансијски резултат у износу од 510,6 милиона КМ.

    Наведени финансијски резултат, образложено је, посљедица је раста прихода од пореза од којих се највише истичу порез на добит појединаца и подузећа, а који је у односу на исти период прошле године увећан за 47,5 посто. У односу на исти период прошле године, доприноси на социјалну заштиту су се повећали за 379,6 милиона КМ, а раст пореза на имовину од 23,5 посто, те приходи од индиректних пореза за 416,2 милиона КМ.

    Укупан финансијски резултат на нивоу буџета Федерације БиХ износи 343,1 милион КМ, на нивоу кантона 441,2 милиона КМ и на нивоу опћина 179,5 милиона КМ. На нивоу сектора социјалне заштите, односно на нивоу ванбуџетских фондова овај финансијски резултат износи 62,4 милиона КМ.

    Укупни консолидирани приходи за период јануар - септембар 2022. године остварени су у износу од 8.015,7 милиона КМ, што је за 14,5 посто више у односу на исти период претходне године. Остварени приходи од пореза за овај период износе 7.160,9 милиона КМ, који у структури укупних прихода, учествују са 89,3 посто. У односу на период јануар- септембар прошле године њихово остварење је више за 1.023,1 милион КМ, а у односу на план остварени су са 80 посто.

    Укупни консолидирани расходи за девет мјесеци ове године остварени су у износу од 6.741,3 милиона КМ што је за 11 посто више у односу на исти период претходне године. Текући трансфери и други текући расходи прије извршене консолидације износили су 3.633,3 милиона КМ, а након извршене консолидације износе 3.271,5 милиона КМ. У односу на консолидирани деветомјесечни период ове године њихово остварење је више за 12 посто.

    О намјенском утрошку средстава за увезивање радног стажа у приватним предузећима у прошлој години

    Влада Федерације БиХ данас је усвојила Извјештај Федералног министарства енергије, рударства и индустрије о контроли намјенског утрошка грант средстава, додијељених путем Јавног позива у оквиру Програма утрошка средстава „Субвенције приватним предузећима и подузетницима за увезивање радног стажа" из Буџета ФБиХ за 2021. годину.

    Овим програмом је дефинирано да се средства односе на измирење дуговања предузећа за неуплаћене доприносе само на основу ПИО/МИО, запосленицима који су стекли услове за одлазак у пензију или ће их стећи до дана подношења захтјева за додијелу према расписаном Јавном позиву.

    На приједлог федералног министарства 29.11.2021. године донесена је одлука о избору корисника грант средстава за пензионисање укупно 142 радника, а за што је издвојено 1.676.556 КМ.

    У образложењу Федералног министарства енергије, рударства и индустрије наводено је да је са привредним друштвима закључен уговор, а у складу са достављеним списковима запосленика који су стекли услове и остварили право за одлазак у пензију. Корисници су били дужни средства утрошити у складу са Уговором о начину реализације додијељених средстава и Министарству доставити писмени доказ од Федералног завода ПИО/МИО да су радници, за која су одобрена средства, остварили право на пензију и то најкасније 120 дана од дана уплате средстава.   

    У Извјештају о намјенском утрошку додијељених средстава Министарства је наведено, да је након обављене контроле намјенског утрошка средстава и комисијских записника, утврђено да су од укупног износа 1.676.556,31 КМ оправдана средства од 1.548.937,32 КМ за пензионисање 128 радника. Право на пензију није остварено за 14 радника привредног друштва "КОЊУХ" д.д. Живинице - у стечају, које треба извршити поврат 127.618,99 КМ у Буџет ФБиХ.

    Одобрен пренос сталних средстава на 33 здравствене установе у вриједности од 7,4 милиона КМ

    Влада Федерације на данашњој сједници је, на приједлог Федералног министарства здравства, донијела Одлуку о преносу набављених сталних средстава у оквиру „Хитног пројекта за ЦОВИД-19 за Босну и Херцеговину“, крајњим корисницима у Федерацији БиХ. Ријеч је о сталним средставима у укупном износу од 7.435.868,30 КМ, а којима се преноси набављена и испоручена опрема за 33 здравствене установе у ФБиХ.

    Наиме, Федерално министарство здравства проводи „Хитни пројекат за ЦОВИД-19 за БиХ“ у дијелу који се односи на Федерацију, а који се финансира кредитним средствима Свјетске банке. Пројектним средствима је финансирана набавка сталних средстава за потребе крајњих корисника у циљу јачања приправности здравственог система, побољшања квалитета медицинске његе која се пружа пацијентима са ЦОВИД-19, те минимизирања ризика за здравствено особље и пацијенте.

    С обзиром да је Свјетска банка у пројектном документу дала могућност уговарања са УН агенцијама за обављање послова набавки, уз сагласност Владе ФБиХ и Свјетске банке, потписан је уговор са УНДП-ом који је проводио поступак набавки.

    Листом корисника којима се преноси набављена и испоручена опрема обухваћено је 10 домова здравља, и то Вареш, Бихаћ, Добој Исток, Дрвар, Љубушки, Мостар, Орашје, Витез, Зеница и Љубушки. На листи су и шест кантоналних болница и то Горажде, Зеница, „Др. Ирфан Љубијанкић“ Бихаћ, „Др. Сафет Мујић“ Мостар, те „Др. фра Миховил Сучић“ Ливно и Болница Орашје.

    Такођер, пројектом је обухваћено и 10 опћих болница у ФБиХ, а то су Хрватска болница „Др фра Мато Николиц“ Нова Била, затим „Прим. др. Абдулах Накаш“ Сарајево, као и болнице Бугојно, Грачаница, Јајце, Коњиц, Сански Мост, Тешањ, те ЈУ Болница Травник и ЈУ Болница за плућне болести и туберкулозу Травник.

    Три клиничка центра на која се такођер преноси набављена и испоручена опрема су Свеучилишна клиничка болница Мостар, Универзитетски клинички центар Сарајево и Универзитетски клинички центар Тузла. На листи су и три завода за јавно здравство, и то Федерације БиХ, Средњобосанског  и Посавског кантона, те Завод за трансфузијску медицину ФБиХ.

    На основу данас донесене одлуке, Федерално министарство здравства задужено је да са ове 33 установе сачини уговоре о преносу сталних средстава, уз обавезу крајњих корисника да додијељена средства књиговодствено евидентирају, сагласно рачуноводственим прописима из ове области у  ФБиХ, као и у складу са уговорима о преносу.

    Донесена одлука о политици нулте толеранције према дјелима сексуалног узнемиравања

    На приједлог Гендер центра Федерације БиХ донесена је Одлука о политици нулте толеранције према дјелима сексуалног и узнемиравања на основу спола у федералним органима управе, федералним управним организацијама, службама и другим тијелима чији је оснивач Влада ФБиХ.

    На овај начин истакуто је опредјељење за политику нулте толеранције према дјелима сексуалног  и/или узнемиравања на основу спола у свим федералним органима управе. Запосленици у федералним органима управе су дужни задржати највиши ниво професионалности и интегритета у свом раду, те уздржавати се од радњи које могу представљати ову врсту узнемиравања, у вези са радом или у односу на трећа лица.

    У том погледу федерални органи управе ће подузети све потребне мјере како би осигурали право на радну средину, те ефикасну реакцију на појаве сексуалног и узнемиравања на основу спола, укључујући и покретање ефикасних механизама заштите. Такођер, и окружење у којем ће свака особа имати прилику да пријављује ово узнемиравање, те механизме заштите од одмазде или виктимизације особа које су у доброј вјери пријавиле или намјеравају пријавити, свједочити или на било који други начин учествовати у поступку заштите, као и право на повјерљивост података дисциплинског поступка.

    Иначе, ово узнемиравање је забрањено законодавством БиХ и Федерације БиХ. Федерални органи управе дужни су подузети ефикасне мјере превенције и заштите, а посебно оне које су утврђене Смјерницама за подузимање ефикасних мјера за спречавање и заштиту од овог узнемиравања на радном мјесту у федералним органима управе.

    Сваки запосленик има право да поднесе захтјев/пријаву за покретање дисциплинског поступка, у складу са одговарајућим прописом којим је уређен дисциплински/интерни поступак.

    Федерални органи управе дужни су упознати све запосленике са садржајем ове одлуке, а сваки запосленик ће потписати изјаву да је упознат са садржајем ове одлуке и која ће бити саставни дио персоналног досијеа запослених.

    Преглед наплате прихода и доприноса за октобар и првих десет мјесеци ове године

    На приједлог Федералног министарства финансија, Влада Федерације БиХ је прихватила  преглед наплате порезних прихода и доприноса на територији ФБиХ за октобар и период од 1.1. до 31.10.2022. године.

    У октобру ове године укупан ниво остварења прихода по основу индиректних и директних  пореза, те социјалних доприноса у Федерацији БиХ износио је 799,9 милиона КМ, што је за 13,4 посто више у поређењу са истим мјесецом прошле године. На нивоу кумулатива за десет мјесеци ове године, укупни приходи по основу ових категорија износили су 7.732,8 милиона КМ и за 16,4 посто су већи у односу на исти период 2021. године. Позитиван појединачни тренд кретања забиљежен је код сваке обухваћене категорије прихода, изузев намјенске цестарине за изградњу аутоцеста, те изградњу и реконструкцију других цеста.

    Када је ријеч о индиректним порезима, расположиви дио прихода са Јединственог рачуна за буџете свих корисника у ФБиХ, у октобру ове године остварен је у укупном износу од 310,5 милиона КМ, што је за 7,6 посто више у односу на исти мјесец прошле године. Расподјела прихода од индиректних пореза корисницима у Федерацији БиХ извршена је према методологији прописаној Законом о припадности јавних прихода у ФБиХ, на основу коефицијената утврђених годишњом упутом о одређивању удјела кантона, јединица локалне самоуправе и надлежних кантоналних установа за цесте у приходима од индиректних пореза и начину распоређивања тих прихода.

    Тако је у октобру 2022. године буџету ФБиХ распоређено 112,4 милиона КМ, што је у односу на исти мјесец прошле године више за 7,9 милиона КМ. Укупан дио прихода за расподјелу кантоналним буџетима износио је нешто више од 159 милиона КМ и већи је за 11,2 милиона КМ. Расположиви приходи од индиректних пореза за расподјелу опћинским/градским буџетима износили су 26,1 милион КМ и већи су за 1,8 милиона КМ у односу на исти мјесец претходне године. На нивоу кумулатива, укупно расположиви приходи од индиректних пореза износили су 2.933,4 милиона КМ и већи су за 16,6 посто у односу на исти период 2021. године.

    Када је ријеч о директним порезима, укупно наплаћени приходи од пореза на добит на територији Федерације БиХ у октобру 2022. године износили су 34,8 милиона КМ и већи су за 21,7 посто у односу на исти мјесец прошле године. На нивоу кумулатива, у 2022. години укупно наплаћени приходи по основу пореза на добит износили су 461,5 милиона КМ и већи су за 45,3 посто у односу на исти период претходне године.

    У структури кумулативне наплате према припадности буџетима, порез на добит наплаћен у буџет Федерације БиХ износио је 69,4 милиона КМ и већи је за 53,5 посто. Укупна кумулативна наплата прихода од пореза на добит у корист кантоналних буџета износила је 392,1 милион КМ и већа је за 43,9 посто.

    Укупна наплата прихода по основу обавезних социјалних доприноса у октобру је износила  377,7 милиона КМ и већа је за 18 посто у успоредби са октобром прошле године. На нивоу кумулатива ови приходи биљеже наплату од 3.590,9 милиона КМ, што је за 13,7 посто више у односу на исти период 2021. године.

    Очитовање о предложеним измјенама одлуке о привременој забрани извоза пелета

    Влада ФБиХ прихватила је мишљење Федералног министарства трговине датo на Приједлог одлуке о измјенама Одлуке о привременој забрани извоза одређених шумских дрвних сортимената и производа од дрвета, коју је доставило Министарство вањске трговине и економских односа БиХ.

    Како је образложено, ово државно министарство је затражило мишљење Владе ФБиХ на приједлог измјена одлуке, на начин да се у важећој одлуци у члану 2. бришу ставови 3 и 4. У разлозима предложених измјена одлуке ово државно министарство навело је да је Влада Републике Српске на сједници одржаној 1.12.2022. године донијела Закључак којим се тражи од Вијећа министара БиХ да се за пелет означен тарифним бројем 4401 31 00 00 дозволи извоз у периоду од 60 дана, а по истеку тог периода да се уведу извозна ограничења на начин да привредни субјекти могу извести до једне половине произведене робе по овом тарифном броју.

    У мишљењу Федералног министарства трговине наведено је да се предложена измјена одлуке не сматра оправданом, односно не сматра се да је потребно дозволити потпуни извоз пелета у периоду од 60 дана. Такођер, Министарство сматра да је потребно да се уведу ограничења извоза на начин да привредни субјекти могу извести до једне половине произведене робе по овом тарифном броју за пелет, јер се нису осигурали механизми који би гарантирали снабдијевеност пелетом домаћег тржишта и у складу с тим постоји оправдана бојазан да истог неће бити никако на домаћем тржишту.

    Такођер, федерално министарство сматра да мјера непосредне контроле цијена одређивањем највишег нивоа цијена за пелет и додатно, у овом случају, суспензија забране извоза, засигурно доприноси изразито високом степену бојазни за било какву снабдијевеност домаћег тржишта, било да се ради о грађанима, физичким или правним лицима кроз редовну понуду у трговинама или се односи на реализацију јавних набавки јавног и привредног сектора у вријеме актуелне гријне сезоне.

    Узимајући у обзир наведено, Федерално министарство трговине не подржава Приједлог одлуке о измјени Одлуке о привременој забрани извоза одређених шумских дрвних сортимената Министарства вањске трговине и економских односа БиХ у предложеном тексту, али подржава ограничени увјетни модел извоза пелета (након истека 60 дана), у складу са достављеним приједлозима ентитетских надлежних институција.

    Закључци, информације и одлуке

    На приједлог Федералног министарства здравства, Влада Федерације БиХ је донијела закључак о прихватању Измјена и допуна Финансијског плана Завода здравственог осигурања и реосигурања ФБиХ за 2022. годину (друге измјене и допуне), Измјена и допуна Финансијског плана федералног фонда солидарности за 2022. годину (Анеx И) (друге измјене и допуне), те Одлуке о начину извршавања Ребаланса финансијског плана Завода здравственог осигурања и реосигурања ФБиХ за 2022. годину (друге измјене и допуне).

    На приједлог ресорних министарстава, донесене су уредбе о измјени Уредбе о вршењу овлаштења у привредним друштвима са учешћем државног капитала из надлежности ФБиХ, те о измјенама и допунама Уредбе о ознаци и значки, униформи, службеним звањима, условима за стицање службених звања и ознакама звања затворске полиције - страже и боји и ознаци возила федералних установа за извршење казне затвора.

    Дата је сагласност на Годишњи план рада Федералне управе за инспекцијске послове за 2023. годину.

    Влада је усвојила извјештај Федералног завода за агропедологију о мониторингу доњег тока ријеке Спрече за 2022. годину, као и информацију Федералног министарства здравства о активностима на реализацији додијељених средстава прихода остварених по основу накнада за приређивање игара на срећу у 2021. години.

    Прихваћена је и информација Федералног министарства образовања и науке о упису ученика у основне и средње школе у школској 2022/23. години у Федерацији БиХ, с предложеним препорукама.

    Федерална влада данас је усвојила информацију Федералног министарства просторног уређења о завршним процјенама стања донесеним на Међународној конференцији „Побољшање окружења за енергетску ефикасност у сектору јавних зграда у Босни и Херцеговини.

    Пословни простор у Сарајеву, улица Бранилаца Сарајева, дат је на привремено кориштење без накнаде и на период од пет година Агенцији за државну службу ФБиХ. 

    Кадровска рјешења

    На приједлог Федералне управе за геодетске и имовинско-правне послове, измијењено је Рјешење о именовању Вијећа за инфраструктуру просторних података Федерације БиХ, те је као представник Федералног министарства правде у ово тијело именован Дамир Шапина.

    Такођер, измијењено је Рјешење о именовању Комисије за вођење другостепеног дисциплинског поступка за намјештенике федералних органа државне службе, те је у ову комисију као представник Федералног министарства правде именован Иренко Матијевић.

    За учешће у раду и одлучивању на предстојећим скупштинама привредних друштава данас су опуномоћени Зерина Коњхоџић (БХ Телецом д.д. Сарајево), Амадео Мандић (ЈП Међународни аеродром Сарајево д.о.о. Сарајево) и Халко Балавац (БХ - Гас д.о.о. Сарајево).

    На приједлог Федералног министарства рада и социјалне политике, утврђен је текст јавног огласа за избор и именовање чланова Управног одбора Фонда за професионалну рехабилитацију и запошљавање особа са инвалидитетом.