Утврђен Приједлог закона о допунама Закона о расељеним лицима и повратницима у ФБиХ и избјеглицама из БиХ
На приједлог Федералног министарства расељених особа и избјеглица Влада Федерације БиХ је, на данашњој сједници у Сарајеву, утврдила и по скраћеној процедури усвајања упутила Парламенту ФБиХ Приједлог закона о допунама Закона о расељеним лицима и повратницима у ФБиХ и избјеглицама из БиХ.
Једном од допуна је дефинирано да одрживи повратак обухвата програме економског оснаживања повратника, развојне пројекте подршке повратничким срединама, социјалне и хуманитарне програме помоћи и друге врсте подршке реинтеграцији повратника у раније пребивалиште.
Додана је и нова одредба о доношењу посебног плана повратка и опоравка за подручје регије Посавина, регије Сребреница, као и подручја опћина Дрвар, Гламоч, Босанско Грахово и Босански Петровац. Такођер се додаје и одредба о остваривању и подстицању сарадње са исељеништвом.
Допуном је предложено и повећаваје издвајања средстава за ове намјене из Буџета Федерације, и то у висини од 2,5 до три посто износа буџетских прихода у текућој години у ФБиХ, изузев доприноса за пензијско и инвалидско осигурање.
Како је образложено, цијенећи стварне потребе расељених особа и повратника у пријератна мјеста пребивалишта, као најрањивије категорије нашег друштва, Федерално министарство расељених особа и избјеглица реализира низ програма и пројеката помоћи, стварајући претпоставке за потпуну реинтеграцију у повратничким срединама.
Међутим, досадашња буџетска средства која се годишње обезбјеђују ресорном федералном министарству нису довољна за подмирење потреба расељених особа и повратника. То показују подаци министарства гдје је на јавним позивима само у 2020. години, за реконструкцију пријератних стамбених јединица с циљем повратка, стигло више од 5.000, а за стварање услова за одрживост повратка око 10.000 апликација.
Образложено је да би повећање буџетских средстава отворило могућности проширења постојећих програма и пројеката, с једне, те креирања нових програма у рубним дијеловима ФБиХ усмјерених на мањински повратак у регије Посавине, регије Сребреница и подручја опћина Дрвар, Гламоч, Босанско Грахово и Босански Петровац, с друге стране.
Иначе, Федерално министарство реализира програме и пројекте који обухватају реконструкцију уништених и оштећених стамбених објеката, одрживост повратка, те обнову и изградњу инфраструктуре, објеката вјерског, образовног, спортског и културног карактера, као и других од значаја за ширу друштвену заједницу.
Министарство проводи и пројекте помоћи повратницима путем додјеле пољопривредних машина, садница, пластеника, стоке, те изградње стајских објеката и рекултивације пољопривредног земљишта. Подршка је усмјерена и на програме подршке (само)запошљавању ове популације, и то кроз развој малих и средњих предузећа и подршком пројектима унапређења привредних дјелатности за отварање нових радних мјеста додјељивањем грант средстава, развоја старт уп (почетног бизниса) повратника, те пројеката обављања приправничког рада с циљем оспособљавања младих повратника на тржишту рада. Пројекти хуманитарне помоћи обухватају додјелу пакета хране и средстава за хигијену, финансијску помоћ за лијечење повратника, пружање помоћи удружењима која се баве питањима расељених особа и повратника, те додјелу стипендија студентима повратницима на подручје Републике Српске и другим видовима помоћи.
На текст Преднацрта закона позитивна мишљења дали су надлежни одбори Парламента ФБиХ.
Утврђен Нацрт закона о јавном окупљању
Влада Федерације БиХ је, на приједлог Федералног министарства унутрашњих послова, утврдила Нацрт закона о јавном окупљању којим се осигурава примјена највишег нивоа међународно признатих права и слобода утврђених у међународним документима наведеним у Анексу Устава ФБиХ.
Овим нацртом, који се упућује у даљњу парламентарну процедуру, уређује се јавно окупљање грађана на подручју ФБиХ, начин и поступак организовања јавног окупљања, потом обавезе организатора и других органа који учештвују у реализацији јавног окупљања, као и друга питања од значаја за ову област.
Јавно окупљање представља основно право физичке особе која се налази на подручју БиХ и састоји се од права на слободу окупљања, те говора и мишљења путем којег се јавно изражавају социјална и друга увјерења и интереси. Физичке особе која се налазе на подручју ФБиХ имају право организовати јавно окупљање и у њему учествовати, при томе поштујући људска, етничка, вјерска, национална и сва друга права прописана међународним документима, кодексима, као и домаћим законима и другим актима.
Јавно окупљање, у смислу овог закона, представља намјерно и привремено присуство одређеног броја појединаца на јавном мјесту ради заједничког изражавања, односно преношења заједничких порука и ставова за остваривање социјалних и других увјерења и интереса. Оно може бити најављено или спонтано, с тим да се проводи статично (на тачно утврђеном мјесту) или у покрету (кретањем на предвиђеној релацији). Јавним се сматра и свако неорганизовано, спонтано окупљање, које се одржава у посебним, изненадним и по друштвену заједницу релевантним ситуацијама, а све ради јавног изражавања социјалних и других увјерења и интереса.
Окупљања која се не сматрају јавним, у смислу овог закона, су она која организирају и одржавају политички субјекти или организације у складу са одредбама Изборног закона БиХ. Такођер, у јавна окупљања не спадају државне свечаности, јубилеји, јавна окупљања у затвореном простору, вјерска и друга традиционална народна окупљања, као ни она која организују државни органи, те она којима је сврха остваривање привредних, културних, хуманитарних, спортских, забавних и других интереса.
Право на јавно окупљање може се ограничити само у изузетним случајевима ради остваривања демократских начела у интересу сигурности грађана, јавног поретка или морала или заштите права и слобода других лица које се заснива на принципима пропорционалности, што се утврђује у сваком конкретном случају.
Надлежни органи за послове у вези са јавним окупљањем су кантонална министарства унутрашњих послова.
Слобода говора на јавном окупљању ограничена је забраном говора мржње, јавним позивима или потицајима на рат, насиље, вјерску, националну или етничку мржњу или дискриминацију. Забрањено је политичким организацијама или удружењима грађана чији је рад забрањен организовати јавно окупљање. Јавно окупљање не смију сазвати нити на њему иступати особе којима је правоснажном судском одлуком изречена мјера сигурности забране јавног иступања.
Надзор над провођењем овог закона врше кантонално министарство и Федерално министарство, свако у оквиру својих овлаштења.
Како стоји у образложењу Федералног министарства унутрашњих послова, Уставом ФБиХ утврђена је обавеза Федерације БиХ да осигура примјену највишег нивоа међународно признатих права и слобода, а овим законом се управо дефинише начин оставаривања права на слободу окупљања као највишег међународно признатог права.
У процесу израде текста закона обављене су консултације са заинтересованим субјектима, односно кантоналним министарствима унутрашњих послова, Федералном управом полиције и Федералним министарством финансија, те Комором агенција за заштиту људи и имовине, као и Ногометним, Кошаркашким и Одбојкашким савезом, те ОСЦЕ-ом.
Овим прописом се први пут законски регулише остваривање права јавног окупљања на нивоу Федерације БиХ, па и испред институција чије је осигурање у надлежности Федералне управе полиције.
За 30 КМ повећане субвенције за смјештај и исхрану студената
На приједлог Федералног министарства образовања и науке, Влада Федерације БиХ је, на данашњој сједници у Сарајеву донијела Одлуку о наставку субвенционирања трошкова смјештаја и исхране студената у студентским центрима - домовима у Федерацији БиХ. Ријеч је о субвенцијама намијењеним за око 300 студената са подручја Босанско-подрињског, Посавског и Кантона 10, као и Републике Српске. Влада је прихватила нову цијену субвенционирања ових трошкова са 249 КМ мјесечно по студенту за десет мјесеци календарске, односно академске године, почевши од 1. новембра 2022.
У образложењу је наведено да је Заједница студентских центара ФБиХ доставила захтјев ресорном федералном министарству, да се због повећања трошкова смјештаја и исхране студената смјештених у студентским домовина у ФБиХ, одобри повећање субвенције са досадашњих 219 КМ, за додатних 30 КМ.
Средства за субвенционирање осигуравају се у Буџету ФБиХ кроз трансфер за финансирање студентског стандарда. За реализацију ове одлуке, која ступа на снагу наредног дана од објављивања у Службеним новинама ФБиХ, задужено је Федерално министарство образовања и науке.
Иначе, за основни и проширени студентски стандард у прошлој години издвојено је 900 хиљада КМ из Буџета ФБиХ. Од тога двије трећине за основни студентски стандард, односно 574.164 КМ за смјештај и исхрану.
Преосталих око 325.000 КМ односило се на субвенционирање проширеног студентског стандарда: подршку пројектима студентских организација јавних високошколских установа у ФБиХ, затим најбољим студентима, држављанима БиХ, који студирају на јавним високошколским установама у ФБиХ, те подршку студентима с инвалидитетом и подстицај школовању Рома, држављанима БиХ, који имају пребивалиште на простору ФБиХ и студирају на јавним високошколским установама у БиХ.
Субвенционирање смјештаја и исхране у студентским центрима у Федерацији БиХ је први пут уређено Протоколом потписаним 30.12.1998. те каснијим од 11.10.2001. године. У складу са Одлуком Владе ФБиХ из 2005. године, дефинирано је субвенционирање студената Босанско-подрињског, Посавског и Кантона 10, као и студената из Републике Српске.
Савезу сједеће одбојке БиХ 80.000 КМ кроз спонзорство ЕПБиХ
Влада ФБиХ је, на приједлог Федералног министарства енергије, рударства и индустрије, привредном друштву ЈП Електропривреда БиХ дд. Сарајево дала сагласност за додјелу спонзорског уговора Савезу сједеће одбојке Босне и Херцеговине у износу од 80.000 КМ.
Средства су намијењена организацији и одржавању Свјетског првенства у сједећој одбојци Сарајево 2022, чији је организатор Савез сједеће одбојке БиХ, као и другим активностима репрезентативних селекција овог савеза у периоду од 12 мјесеци од закључења уговора.
Ова одлука ступа на снагу даном доношења и бит ће објављена у Службеним новинама ФБиХ.
У образложењу је наведено да је износ ових средстава у складу са планираним трошковима на име спонзорства за 2022. и 2023. годину и према Плану пословања ЈП ЕПБиХ за период од 2022. до 2024. године.
Како је казано, кроз предложено спонзорство се, с једне стране, ЈП Електропривреда БиХ д.д. Сарајево потврђује као друштвено одговорна компанија, а, с друге, олакшава се финансирање наступа државне репрезентације на међународним такмичењима и организација такмичења којим се промовише БиХ.
Прихваћен зајам за изградњу трамвајске пруге Илиџа - Храсница
Влада ФБиХ је утврдила приједлог одлуке о прихватању задужења Федерације БиХ по Уговору о зајму између Босне и Херцеговине и Европске банке за обнову и развој (ЕБРД) за реализацију пројекта изградње трамвајске пруге Илиџа – Храсница у износу до 25.000.000 еура.
Утврђени приједлог одлуке о овом задужењу бит ће упућен Парламенту Федерације БиХ на коначно изјашњавање.
Средства требају бити кориштена за проширење двосмјерне трамвајске пруге од Илиџе до Храснице, изградњу новог кружног тока на Илиџи, гдје ће бити прикључен на постојеће трамвајске пруге, као и полукружног скретања у Храсници, те за изградњу приближно двадесет нових трамвајских станица. Зајам се даје с роком отплате од 15 година и с трогодишњим граце периодом.
Текстом одлуке се потврђује да је разматрана документација прихватљива за Федерацију БиХ, а посебно нацрти уговора о зајму између БиХ и ЕБРД-а и о подршци зајму између Кантона Сарајево и ЕБРД-а, као и Нацрт пројектног уговора између Министарства саобраéаја КС и ЕБРД-а.
Средства овог зајма ће Федерација БиХ пренијети на Кантон Сарајево, као крајњег корисника и дужника.
Федерално министарство финансија задужено је да с Кантоном Сарајево усагласи и склопи подуговор о зајму којим ће, у сврху редовне отплате, дефинирати услове враéања средстава која се преносе на кредитном основу.
Такођер се одлуком даје сагласност за закључивање Супсидијарног уговора измеду БиХ и ФБиХ, те подуговора између ФБиХ и Кантона, а за њихово потписивање овлашћује се федерална министрица финансија.
Пројект управљања пожарима у крајолику на западном Балкану
Влада ФБиХ је усвојила информацију Федералног министарства пољопривреде, водопривреде и шумарства о Пројекту управљања пожарима у крајолику на западном Балкану, те и приједлог за потписивање Меморандума о сарадњи за провођење пројекта, те за његово потписивање овластила ресорног министра.
Иначе, ријеч је о пројекту којег финансира Швицарска агенција за развој и сарадњу (СДЦ), а координира Фармахем из Сјеверне Македоније, у својству Регионалне извршне агенције (РЕА), уз подршку Хелветас Сwисс Интерцооператион из Швицарске. Предвиђено је да се прва фаза проводи у периоду од 1.2.2022. до 31.8.2025. године.
Укупни буџет за ову фазу цијелог пројекта за западни Балкан износи 3.745.680 швицарских франака, а његови циљеви су побољшање регионалне сарадње, утврђивање заједничке поставке политике и израда стратегије и смјерница за управљање пожарима у крајолицима у земљама западног Балкана.
Опћи циљ је повећање отпорности шума и крајолика на пожаре у корист Ијуди који зависе о овим крајолицима који су им извор прихода и социоекономског развоја, примјењујући транспарентан приступ који укључује домаће становништво у процесе управљања природним ресурсима, потиче родну једнакоправност и додатно јача јавну свијест о важности чувања природних ресурса.
Одлуке, извјештаји и закључци
Влада ФБиХ је данас прихватила извјештаје о обрачуну средстава у здравству у ФБиХ за 2020. и 2021. годину, као и о извршењу Финансијског плана Завода здравственог осигурања и реосигурања ФБиХ (консолидовани) и о извршењу Финансијског плана Фонда солидарности за 2021. годину. Уједно је Парламенту ФБиХ упутила нацрте одлука о давању сагласности на ове документе.
Донесена је и Одлука о усвајању Финансијског извјештаја и финансијске анализе Агенције за квалитет и акредитацију у здравству у ФБиХ за прошлу годину.
Влада је дала сагласност на повећање изложености Гаранцијског фонда према Прокредит Банк д.д. Сарајево до износа који не прелази десет посто гаранцијског потенцијала Фонда.
На приједлог Федералног министарства образовања и науке, Влада ФБиХ је донијела Одлуку о додјели федералних награда за науку за 2022. годину. Ове награде, које се састоје од повеље и новчаног дијела, додјељују се за изузетно значајна достигнућа у научно-истраживачкој и истраживачко-развојној дјелатности, за проширење научних спознаја и за исказане успјехе у примјени резултата научно-истраживачког и истраживачко-развојног рада, које су постигли научници и истраживачи.
Прихваћен је мјесечни преглед наплате порезних прихода и доприноса на територији ФБиХ за септембар и за период од 1.1. до 30.9.2022. године, који је сачинило Федерално министарство финансија, те Програм рада Одбора за јавни надзор за четврти квартал 2022. године, који ће бити објављен на интернет страници Федералног министарства финансија.
Усвојен је и извјештај о одобравању издвајања финансијских средстава из Текуће резерве Владе ФБиХ за 2022. годину, по одлукама Владе и рјешењима премијера и допремијера за првих за период од 1.1. до 30.9.2022. године.
Влада ФБиХ се упознала са информацијом Федералног министарства околиша и туризма о активностима Заједничког управног одбора за проведбу Оквира сарадње Уједињених народа за одрживи развој у Босни и Херцеговини за период од 2021. до 2025 године. Ово министарство је задужила да именује контакт тачку за УНИНФО систем.
Кадровска рјешења
Влада ФБиХ је донијела одлуке о утврђивању критерија и о расписивању јавног огласа за избор и именовање чланова Комисије за концесије ФБиХ, те је именовала Интерресорну радну групу за провођење процедуре попуњавања ове комисије.
Измјеном постојећег рјешења, за члана Полицијског одбора за полицијске службенике ФБиХ данас је именован Јасмин Болић.
За учешће у раду и одлучивању на предстојећој Скупштини привредног друштава БХ-Гас д.о.о. Сарајево Влада је опуномоћила Дарка Прањића.