О епидемиолошкој ситуацији у Федерацији БиХ
Влада Федерације БиХ је, на данашњој сједници у Сарајеву, на приједлог Кризног штаба Федералног министарства здравства, усвојила Информацију о епидемиолошкој ситуацији ЦОВИД-19 у Федерацији БиХ на дан 11.7.2022. године, с приједлогом наредби и препорука овог кризног штаба.
Владама кантона, односно кризним штабовима кантоналних министарстава здравства наређено је да континуирано прате епидемиолошку ситуацију на подручју кантона, те у случају погоршања правовремено дјелују и доносе мјере спрам епидемиолошке ситуације, те о томе редовно извјештавају Кризни штаб ФМЗ-а.
Кризни штаб Федералног министарства здравства је задужен да континуирано прати епидемиолошку ситуацију ЦОВИД-19 на подручју Федерације БиХ, те у случају погоршања одмах препоручи Влади ФБиХ нове мјере у складу са епидемиолошком ситуацијом.
Усвојене наредбе и препоруке Кризног штаба ФМЗ-а доносе се с роком важења од 60 дана, рачунајући од 14.7.2022. године, као дана почетка њихове примјене. Кризни штаб Федералног министарства здравства је задужен да закључке с наредбама и препорукама достави кризним штабовима кантоналних министарстава здравства и кантоналним министарствима здравства, те здравственим установама с подручја кантона путем кризних штабова кантоналних министарстава здравства, затим клиничким центрима у ФБиХ, опћим, кантоналним и специјалним болницама путем кризних штабова кантоналних министарстава здравства, Федералној и кантоналним управама за инспекцијске послове и управама полиција МУП-а кантона.
У складу са закључком од 8.1.2021. године, Влада ће обавијестити Парламент ФБиХ о епидемиолошкој ситуацији у Федерацији Босне и Херцеговине и мјерама Владе које су донесене с циљем заштите здравља грађана и смањења ризика за ширење вируса на данашњој сједници.
У информацији је наведено, да на нивоу Федерације БиХ седмодневна инциденца износи 21 случај на 100.000 становника. У посљедњих седам дана у ФБиХ, више инциденце од просјечне имају Херцеговачко-неретвански (79,27), Западнохерцеговачки (63,18) и Посавски кантон (55,63).
У Федерацији БиХ, на болничком лијечењу је 35 особа због ЦОВИД-19, од којих су двије особе на инвазивној механичкој вентилацији. Према достављеним подацима, од 27 хоспитализираних особа с податком о вакциналном статусу, њих 70,4 посто је невакцинисаних и непотпуно вакцинисаних. У протеклих 7 дана забиљежен је један смртни случај.
Узимајући у обзир доминацију Омицрон подваријанти САРС-ЦоВ-2 вируса (БА.4 и БА.5) које дају блажу клиничку слику у односу на раније варијанте, спор процес и недовољан обухват имунизацијом, недоступност података о извршеним брзим антигенским тестовима, Кризни штаб је процијенио да је пријетња здрављу опће популације ниска до умјерена.
За програме увезивања радног стажа у јавним и приватним предузећима 4.468.000 КМ
Влада Федерације БиХ је, не приједог Федералног министарства енергије, рударства и индустрије, донијела одлуке о усвајању два програма утрошка средстава утврђених у овогодишњем Буџету ФБиХ, а намијењених као субвенције за увезивање радног стажа радника у јавним, те приватним предузећима и подузетницима, у укупном износу од 4.468.000 конвертибилних марака. Од тога се на јавна предузећа односи 3.468.000 КМ, а на приватна предузећа и подузетнике 1.000.000 КМ.
За реализацију ових одлука, које на снагу ступају дан након објаве у Службеним новинама ФБиХ, задужена су федерална министарства енергије, рударства и индустрије, те финансија, свако у оквиру своје надлежности.
Првенствени циљ ових програма је збрињавање радника који не могу стећи право на одлазак у пензију јер им није уплаћен радни стаж. Ријеч је о грант средствима која се додјељују за измирење дуговања предузећа за неуплаћене доприносе само по основу пензијско-инвалидског осигурања, и то за раднике који ће са стажом осигурања за који ће бити уплаћени доприноси, испуњавати услове за остваривање права за пензионисање, по било којем основу.
Када је ријеч о програму намјењеном јавним предузећима, изузетак од овога су предузећа у процесу ликвидације, а којима се додјељују средства за измирење дуговања за неуплаћене доприносе по основу ПИО, здравственог и осигурања од незапослености и то за раднике који ће са стажом осигурања за који ће бити уплаћени доприноси испуњавати услове за за пензионисање по било којем основу.
Резултат проводења ових програма је рјешавање социјалног статуса запосленика кроз пензионисање.
Програми трају до утрошка средстава, а најкасније до краја фискалне године, односно до 31.12.2022.
Средства ће бити додјељивана на основу расписаног јавног позива, којим ће бити дефинисане основне информације о програмима. Уколико средства не буду утрошена по првом расписаном јавном позиву, ресорно федерално министарство може расписати нови, до утрошка средстава.
О иницијативи да се из привремене забране извоза дрвних сортимената изузму брикети
На захтјев Министарства вањске трговине и економских односе БиХ за давање мишљења на Приједлог за измјену Одлуке о привременој забрани извоза одређених шумских дрвних сортимената, огријевног дрвета и производа од дрвета, Влада Федерације БиХ данас је утврдила мишљење, према којем се може приступити измјени одлуке о привременој забрани, на начин да се из исте брише тарифна ознака 4401 32 00 00 – дрвени брикети.
Такођер, у мишљењу је наведено да је поред привремене забране извоза трупаца, потребно размотрити и увођење привремене забране извоза резане грађе ради заштите домаћих дрвопрерађивача са већим степеном финализације производа.
Иницијативу за измјену Одлуке о привременој забрани извоза одређених шумских дрвних сортимената, огријевног дрвета и производа од дрвета, покренуло је Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде РС, као и Удружење шумарства и дрвне индустрије Привредне коморе Федерације БиХ.
У захтјеву Привредне коморе ФБиХ наводе да извоз брикета не угрожава становништво у БиХ у погледу набавке и цијене овог енергента, јер се више од 95 посто од укупне производње брикета у БиХ, пласира на тржишта земаља ЕУ, те да је потражња на домаћем тржишту врло мала.
Прихваћен приједлог Електропривреде БиХ о неприхватању нових алтернативних подизвођача кључне опреме из ЕПЦ Уговора
Влада Федерације БиХ усвојила је информацију Федералног министарства енергије, рударства и индустрије о техничкој оцјени алтернативних понуђача кључне опреме из ЕПЦ Уговора за изградњу блока 7-450 МW у ТЕ Тузла. Прихватила је приједлог ЈП Електропривреда д.д. Сарајево да се одбије приједлог нових алтернативних подизвођача кључне опреме, те да се упути позив ЕПЦ лзводачу да реализује Уговор који је потписан 27.8.2014. године са припадајућим анексима 1 - 13, без измјене подизвођача.
Такођер је задужила ЈП ЕПБиХ да у случају немогућности наставка реализације Уговора од стране ЕПЦ лзвођача о томе обавијести Владу ФБиХ и затражи сагласност за раскид Уговора по испуњењу свих формално — правних услова, а у циљу заштите интереса ЈП ЕПБиХ и Владе ФБиХ.
У информацији Министарства је наведено да је Влада ФБиХ 4.11.2021. године, задужила ЈП Електропривреда БиХ д.д. да настави преговоре са ЕПЦ лзводачем с циљем реализације ЕПЦ Уговора са новим подизводачима кључне опреме, уз обезбједење најбољих услова за ЈП ЕПБиХ и Федерацију БиХ, узимајући у обзир околности које су се у међувремену десиле. Истим закључком задужена је ЕПБиХ да оформи Стручни тим за преговоре са ЕПЦ лзводачем, који ће укључити и независног консултанта.
Електропривреда БиХ је провела поступке јавне набавке за услуге техничког консултанта за наставак преговора са ЕПЦ лзвођачем с циљем реализације ЕПЦ Уговора за изградњу Блока 7 и услуге правног консултанта у вези реализације Уговора о инжењерингу, набавци и изградњи — ЕПЦ Уговора са алтернативним подизвођачима кључне опреме, те је за техничког консултанта изабран Конзорциј из Словеније, а за правног консултанта изабрана је Група понудача (адвокатских друштава). Формирала је и Стручни тим за техничку оцјену алтернативних подизводача кључне опреме ЕПЦ Уговора за изградњу Блока 7, који укључује и независног консултанта.
На основу прегледа достављене документације од ЕПЦ лзводача за предложене алтернативне подизвођаче кључне опреме (котао, турбина и генератор) из ЕПЦ Уговора, Стручни тим сматра да предложени подизводач за пројектовање, израду и уградњу котла тренутно не задовољава захтјеве из тендера и ЕПЦ Уговора, јер се из достављене документације не може недвосмислено закључити да ли исти посједује знање и искуства на изградњи постројења за котао ложен лигнитом у праху који су неопходни за успјешну реализацију Пројекта.
У информацији Министарства је такођер истакнуто да су Управа и Надзорни одбор ЕПБиХ на одржаним сједницама прихватили закључке Стручног тима, да је на темељу техничке оцјене достављене документације утврђено да алтернативни подизводачи кључне опреме (котао, турбине, генератор), предложени актима ЕПЦ лзвођача од 29.1. и 10.9.2021. године, не испуњавају услове из тендерске документације из ЕПЦ Уговора и да нису доказали да могу реализирати техничко - технолошко прихватљиво рјешење, те да исти не могу бити прихваћени. Управа и Надзорни одбор ЕПБиХ су затим одбили приједлог нових алтернативних подизводача кључне опреме и позвали ЕПЦ лзвођача да реализује ЕПЦ Уговор који је потписан 27.8.2014. године са припадајућим анексима 1-13, без измјене подизвођача.
Управа и Надзорни одбор ЕПБиХ су путем Федералног министарства Влади Федерације БиХ доставили лзвјештај о раду Стручног тима за техничку оцјену алтернативних понудача кључне опреме из ЕПЦ Уговора са донесним закључцима, на сагласност, те ће по њеном добијању обавијестити ЕПЦ лзвођача о неприхватљивости алтернативних подизводача кључне опреме и позвати га да реализује ЕПЦ Уговор од 27.8.2014. године са припадајућим анексима 1-13, без измјене подизвођача.
У информацији се такођер наводи да у случају да ЕПЦ лзводач и након три писмене опомене не испуни своје обавезе које произилазе из ЕПЦ Уговора, ЕПБиХ ће обавијестити Владу ФБиХ да су се стекли увјети за раскид ЕПЦ Уговора, те ће након сагласности Владе и Парламента ФБиХ, а у складу са одредбама ЕПЦ Уговора, раскинути Уговор, уз предузимање свих мјера и активности на заштити интереса ЈП Електропривреда БиХ д.д.
Информацију о техничкој оцјени алтернативних понудача кључне опреме из ЕПЦ Уговора за изградњу блока 7 у ТЕ Тузла са приједлогом закључака упућена је и Парламенту Федерације БиХ на разматрање.
Дата сагласност за корекцију велепродајне цијене природног гасa
На приједлог Федералног министарства трговине Влада Федерације БиХ је донијела одлуку којом се даје сагласност на велепродајну цијену природног гаса за дистрибутивна привредна друштва на подручју Федерације Босне и Херцеговине, почевши од 1.7.2022. године, а која износи 998 КМ/1000 См³, односно 0,998 КМ/См³, и према важећим условима за Босну и Херцеговину. У ову цијену природног гаса није урачунат порез на додану вриједност.
За реализацију ове одлуке задужени су Федерално министарство енергије, рударства и индустрије и Федерално министарство трговине, свако у оквиру своје надлежности.
Одлука ступа на снагу даном доношења и бит ће објављена у Службеним новинама ФБиХ.
У образложењу одлуке, Федерално министарство трговине је навело да је привредно друштво Енергоинвест д.д. Сарајево 12.7.2022. године упутило захтјев за промјену велепродајне цијене природног гаса према дистрибутивним компанијама у Федерацији БиХ, те доставило Одлуку директора Енергоинвеста о утврђивању продајне цијене гаса за дистрибутивне компаније (повлаштене тарифне купце). На овај захтјев своје мишљење дало је и Федерално министарство енергије, рударства и индустрије 14.7.2022. године.
У захтјеву Енергоинвеста је наведено да би се нова велепродајна цијена природног гаса за дистрибутивне компаније (повлаштене тарифне купце) са досадашњих 809 КМ/1.000 См³ (0,809КМ/См³) требала повећати на 998 КМ/1000 См³ (0,998 КМ/См³), с тим да у наведену цијену природног гаса није урачунат порез на додатну вриједност. Нова продајна цијена јединствена је за све дистрибутивне компаније на подручју ФБиХ.
Такођер, у образложењу је истакнуто да је Енергоинвест д.д Сарајево у свом захтјеву навео да нова повећања цијене гаса није могуће покрити из постојеће тарифе, те је хитно потребна корекција цијене у складу са дешавањима на тржишту у циљу обезбјеђења континуиране испоруке гаса.
Припремни радови за тунел Прењ од јавног интереса за Федерацију БиХ
Влада Федерације БиХ донијела је, на приједлог Федералног министарства промета и комуникација, одлуку којом се утврђује да је извођење припремних радова у сврху изградње аутоцесте на Коридору Вц, дионица тунел Прењ, од јавног интереса за Федерацију БиХ.
Припремни радови подразумијевају изградњу приступних путева, водоснабдијевање и снабдијевање електричном енергијом.
Одлука о утврђивању јавног интереса представља услов за покретање поступка експропријације некретнина, а средства за ту намјену осигураће ЈП Аутоцесте Федерације БиХ д.о.о. Мостар.
Такођер, утврђено је да је ова компанија корисник експропријације некретнина потребних за изградњу објекта, те јој је наложено да покрене поступак експропријације некретнина.
За реализацију ове одлуке задужени су Федерално министарство промета и комуникација и ЈП Аутоцесте Федерације БиХ д.о.о. Мостар, а у оквиру својих законом утврђених надлежности.
Почиње израда Стратегије инфраструктуре просторних података ФБиХ за период 2023-2027. годинe
На приједлог Федералне управе за геодетске и имовинско-правне послове, Влада ФБиХ је донијела Одлуку о покретању процеса израде документа Стратегије инфраструктуре просторних података (ИПП) ФБиХ за период од 2023. до 2027. године.
Стратегија је интегрисани, вишесекторски стратешки документ који представља нову иницијативу у сектору јавне управе Федерације БиХ те је дио стратеског приступа Европске иницијативе која повезује инфраструктуре просторних података.
Основни циљ израде Стратегије је дефинисање приоритетних циљева, пројеката и активности који ће допринијети унапређењу и даљем развоју инфраструктуре просторних података ФБиХ и испуњавању захтјева директиве ЕУ. Њена сврха је стварање претпоставки за сервисирање просторних података на територији ФБиХ, БиХ и шире регије, а све у складу с директивом и трендовима у Европској унији.
У процесу израде Стратегије ИПП ФБиХ бит ће примјењивани принципи развојног планирања и управљања развојем на основу Закона о развојном планирању и управљању развојем у ФБиХ, док ће вертикална и хоризонтална координација бити провођена у складу са Уредбом о изради стратеских докумената у ФБиХ.
Носилац израде Стратегије ИПП ФБиХ су Федерална управа за геодетске и имовинско-правне послове Вијеће ИПП ФБиХ. Учесници у овом процесу су институције односно сви органи јавне власти којима је повјерено управљање просторним подацима у складу са Законом о ИПП ФБиХ, те социо-економски партнери.
Процес израде Стратегије ИПП одвијат ће одвијати у три фазе: студија почетног стања, разрада Стратегије, те израда акционог плана. Рок за израду Стратегије је до краја 2022. године.
Одлуке и закључци
Влада Федерације БиХ донијела је одлуку којом је одобрила издвајање 100.000 КМ Генералном секретаријату Владе ФБиХ ради финансијске помоћи за обиљежавање Јубилеја „140 година постојања Саборног Храма Успења Пресвете Богородице у Тузли" и обнову Храма. Средства су, у складу са ранијим закључком Владе, осигурана из Текуће резерве Владе ФБиХ за 2022. годину.
Усвојена је Информација Федералног министарства енергије, рударства и индустрије о статусу привредног друштва „Енергоинвест-Цомет" д.д. Сарајево, те је задужено Федерално правобранилаштво да у складу са Законом о стечају покрене стечајни поступак пред надлежним судом. Федерално министарство је задужено да Федералном правобранилаштву достави сву потребну документацију за покретање стечајног поступка.
Усвојена је информација Федералног министарства енергије, рударства и индустрије о захтјеву за повећање основног капитала у НТФ д.о.о. Плоче и Програму техничко-технолошке санације и модернизације инфраструктуре за 2022. годину, те информација о тренутном статусу Агенције за приватизацију у ФБиХ.
Влада је донијела, на приједлог ресорних министарстава, одлуку о критеријима за избор и именовање чланова Управног одбора Федералног завода за пензијско и инвалидско осигурање, те потребне акте за поништавање и поновно расписивање јавног конкурса за избор и номиновање чланова Надзорног одбора у ЈП Жељезнице Федерације БиХ д.о.о. Сарајево.
Усвојена је информација Судске полиције у ФБиХ о потреби јачања кадровских капацитета Судске полиције у ФБиХ ради ефикасног функционисања правосудних институција у Кантону Сарајево (Кантоналног и Опћинског суда, те Кантоналног тужилаштва КС) након измјештања притвора Казнено поправног завода полуотвореног типа Сарајево на локалитет Игмана.
Дата је сагласност на Грански колективни уговор за службенике органа управе и судске власти Федерације БиХ и за његово потписивање овлаштен је федерални министар правде, те је донијета одлуку о посебним условима рада и додатку на плаћу запосленим у Порезној управи Федерације БиХ.
Влада је донијела и одлуку о одобравању Плана пословања Јавног предузећа Жељезнице Федерације БиХ д.о.о. Сарајево за 2022. годину.
Дата је сагласност за пренамјену дијела складишног објекта „Матрез“ у архивски простор Федералне управе за геодетске и имовинско-правне послове. То подразумијева увођење нових инсталација којима ће бити задовољени специфични ускови за очување архивске грађе ове управе.
Усвојени извјештаји
Влада је прихватила Извјештај о пословању Агенције за банкарство ФБиХ за 2021. годину, укључујући Извјештај о раду Омбудсмена за банкарски систем ФБиХ за 2021. годину, те информацију о субјектима банкарског система Федерације БиХ са стањем на дан 31.12.2021. године, који ће бити упућени Парламенту ФБиХ.
Влада је усвојила лзвјештај Федералног министарства енергије, рударства и индустрије о контроли утрошка грант средстава додијељених из ,,Текуће резерве Владе Федерације" Буџета ФБиХ у 2019. години за ПС „ВИТЕЗИТ" д.о.о. Витез у стечају. Контролом намјенског утрошка средстава утврђено је да је дио средства у износу од 114.917 КМ утрошен ненамјенски, те је Федерално министарство задужено да покрене процедуру поврата ових средстава.
Данас је усвојен Извјештај о одобравању издвајања финансијских средстава из Текуће резерве Владе ФБиХ Буџета ФБиХ за 2022. годину за првих шест мјесеци ове године.
Федерална влада упознала се са Коначним извјештајем о утрошку средстава „Финансијска помоћ ЈП БХ Пошта д.о.о. Сарајево и ЈП Хрватска пошта д.о.о. Мостар“, а који се односи на интервентне мјере за подршку угроженим секторима привреде у ФБиХ у околностима пандемије ЦОВИД-19.
Такођер, усвојен је и Извјештај о раду Федералног министарства унутрашњих послова за период 1.1. - 31.12.2021. године, који ће Влада ФБиХ поднијети предсједнику и потпредсједницима Федерације БиХ, те Парламенту ФБиХ.
Данас је Влада потврдила Извјештаје о раду Надзорног одбора Јавног предузећа Национални парк „Уна“ за период 1.10. - 31.12.2021. године, као и за период 1.1. - 31.3.2022. године
Кадровска рјешења
Влада је данас именовала Елдана Мујановића за предсједника Антикорупционог тима Владе Федерације БиХ, те за члана Интерресорне радне групе Владе ФБиХ за израду и провођење Акционог плана за превенцију и борбу против тероризма у Федерацији БиХ, а у вези са имплементацијом Стратегије БиХ за превенцију и борбу против тероризма.
На приједлог Федералног министарства пољопривреде, водопривреде и шумарства у Интерресорну радну групу за провођње свеобухватне процјене утицаја прописа за област водних услуга у ФБиХ, Влада је именовала Амера Хусремовића (координатор), Алму Имамовић (замјеница координатора), те Зинету Мујаковић, Елдара Бутуровића, Нађу Мишић, Мерсију Талић, Аиду Тузлак-Хаџић, Веронику Галић, Младена Медића, Фуада Мешића, Амилу Ибруљ и Горана Јелавића (чланови).
На данашњој сједници Влада је измијенила рјешење о формирању интерресорне радне групе за сарадњу са исељеништвом с циљем адресирања приоритетних мјера и области у контексту исељеништва у Федерацији БиХ, те су у ову радну групу именовани Нисвет Мујановић, Бахра Џака и Инес Делић.
Такођер, измјеном рјешења, у Радну групу за анализу постојећих закона и прописа на нивоу Федерације БиХ којим се уређују различите категорије државне и јавне имовине, именована је Маја Беванда.
Измјеном одлуке о давању претходне сагласности, Зоран Марјановић је именован за вршиоца дужности члана Надзорног одбора Дионичког друштва БХ Телецом Сарајево.