БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Федерација Босне и Херцеговине

Влада Федерације Босне и Херцеговине

2. УРЕДБА о мјерама финансијске помоћи приватним послодавцима, обртима и осталим самосталним дјелатностима у Федерацији Босне и Херцеговине у циљу одржавања постојећих радних мјеста за 2025.

На основу члана 19. став (1) Закона о Влади Федерације Босне и Херцеговине ("Службене новине Федерације БиХ", бр. 1/94, 8/95, 58/02, 19/03, 2/06 и 8/06) и члана 31. став (1) тачка ц) Закона о извршавању Буџета Федерације БиХ за 2025. годину ("Службене новине Федерације БиХ", број 7/25), Влада Федерације Босне и Херцеговине на 171. хитној сједници, одржаној 04.02.2025. године, доноси


УРЕДБУ


О МЈЕРАМА ФИНАНСИЈСКЕ ПОМОЋИ ПРИВАТНИМ ПОСЛОДАВЦИМА, ОБРТИМА И ОСТАЛИМ САМОСТАЛНИМ ДЈЕЛАТНОСТИМА У ФЕДЕРАЦИЈИ БОСНЕ И ХЕРЦЕГОВИНЕ У ЦИЉУ ОДРЖАВАЊА ПОСТОЈЕЋИХ РАДНИХ МЈЕСТА ЗА 2025. ГОДИНУ


ПОГЛАВЉЕ I - ОПШТЕ ОДРЕДБЕ


Члан 1.
(Предмет)

Уредбом о мјерама финансијске помоћи приватним послодавцима, обртима и осталим самосталним дјелатностима у Федерацији Босне и Херцеговине у циљу одржавања постојећих радних мјеста за 2025. годину (у даљем тексту: Уредба) уређују се услови за додјелу финансијске помоћи приватним послодавцима (у даљем тексту: послодавци), обртима и осталим самосталним дјелатностима у Федерацији Босне и Херцеговине (у даљем тексту: Федерација БиХ) у циљу одржавања постојећих радних мјеста за 2025. годину, начин додјеле финансијске помоћи, анализа ефеката као и начин извјештавања.

Члан 2.
(Значење појединих израза)

Појмови наведени у овој yредби имају сљедећа значења:

a) Финансијска помоћ послодавцима, обртима и осталим самосталним дјелатностима из ове yредбе представља додјелу финансијских средстава у циљу одржавања постојећих радних мјеста за 2025. годину, која се уплаћују на трансакцијске рачуне корисника финансијске помоћи према условима прописаним овом yредбом.

б) Послодавци, обрти и остале самосталне дјелатности су дјелатности који имају додијељен ИД број и организовани су у складу са сљедећим законима донесеним на нивоу Федерације БиХ:

- Законом о привредним друштвима;

- Законом о обрту и сродним дјелатностима у Федерацији БиХ;

- Законом о унутрашњој трговини Федерације БиХ;

- Законом о угоститељској дјелатности;

- Законом о туристичкој дјелатности и

- Осталим законима донесеним на нивоу Федерације БиХ и/или кантона у Федерацији БиХ по којима се организују самосталне дјелатности у Федерацији БиХ.

ц) Корисници финансијске помоћи по овој yредби су правна и физичка лица која су регистрована у складу са законима из члана 2. тачка б) ове yредбе која испуњавају услове дефинисане Уредбом.

д) Додјела финансијске помоћи се односи на рефундацију већ исплаћеног дијела доприноса за запослене раднике за период од 01.01.2025. до 31.12.2025. године (у даљем тексту: предметни период).

Члан 3.
(Циљ додјеле финансијске помоћи)

Циљ додјеле финансијске помоћи корисницима из члана 2. тачка ц) ове yредбе је одрживост корисника финансијске помоћи, очување постојећих радних мјеста и осигурање подршке ликвидности за предметни период.

ПОГЛАВЉЕ II - УСЛОВИ ЗА ДОДЈЕЛУ ФИНАНСИЈСКЕ ПОМОЋИ


Члан 4.
(Финансијска средства)

Укупна финансијска средства за проведбу ове yредбе су осигурана у Буџету Федерације Босне и Херцеговине за 2025. годину на раздјелу 50, глава 5001 Федералног министарства развоја, предузетништва и обрта (у даљем тексту: Министарство) у износу од 100.000.000,00 КМ (словима: једна стотина милиона конвертибилних марака) за додјелу финансијске помоћи корисницима дефинисаним у члану 2. тачка ц) ове yредбе.

Члан 5.
(Намјена финансијске помоћи)

(1) Средства финансијске помоћи по овој yредби намијењена су одржавању постојећих радних мјеста за 2025. годину за запослене раднике код корисника из члана 2. тачка ц) ове yредбе који испуњавају услове из члана 7. ове yредбе за предметни период по дефинисаној методологији.

(2) Средства финансијске помоћи по овој yредби користит ће се за рефундацију исплаћеног дијела доприноса за број радника који је корисник имао закључно са 30.11.2024. године, а који су имали нето плату мању од 1.000,00 КМ и који имају континуитет у пријави осигурања радника током 2025. године.

Члан 6.
(Додјела средстава)

(1) Финансијска помоћ из ове yредбе додјељује се корисницима из члана 2. тачка ц) ове yредбе, на основу Одлуке Владе Федерације БиХ о расподјели средстава из Буџета Федерације БиХ за 2025. годину са раздјела 50, глава 5001 Министарству, а исплаћује мјесечно, односно најкасније 45 дана од завршетка текућег мјесеца 2025. године.

(2) Финансијска помоћ се додјељује на основу услова прописаних овом yредбом и по дефинисаној методологији.

(3) Корисници финансијске помоћи из члана 2. тачка ц) ове yредбе ће користити средства као рефундацију већ исплаћеног дијела доприноса за предметни период, а резултати односно ефекти финансијске помоћи корисницима из члана 2. тачка ц) ове yредбе ће бити презентовани у склопу коначног извјештаја о додијељеној финансијској помоћи са анализом ефеката исте из члана 16. и 17. ове yредбе.

Члан 7.
(Услови за додјелу финансијске помоћи корисницима)

Финансијска помоћ која се додјељује корисницима из члана 2. тачка ц) ове yредбе ће се додијелити корисницима, на основу података добивених од Порезне управе Федерације БиХ, а који кумулативно испуњавају сљедеће услове:

а) имају сједиште на територији Федерације БиХ;

б) имају најмање једног (1) запосленог радника на дан 30.11.2024. године који је имао нето плату мању од 1.000,00 КМ и најмање једног (1) запосленог радника на крају текућег мјесеца 2025. године;

ц) имају остварену нето добит од пословања (привредна друштва) односно доходак од самосталне дјелатности (обрти и остале самосталне дјелатности) у посљедњем финансијском извјештају мању од 6.500,00 КМ по запосленом раднику (просјечан број радника у 2024. години);

д) немају неизмирених обавеза по основу доприноса и пореза, закључно са крајем претходног мјесеца у односу на мјесец 2025. године за који се исплаћује плата;

е) чији су трансакцијски рачуни активни;

ф) који су очували постојећа радна мјеста.

Под овим појмом се мисли на оне који на крају текућег мјесеца у 2025. години имају исти или већи број запослених радника од броја запослених радника на дан 30.11.2024. године. Право на рефундацију омогућено је и корисницима који имају евентуално умањење броја радника у односу на број радника на дан 30.11.2024. године:

- Микро и мала предузећа и обртници и остале самосталне дјелатности (до 50 запослених) који имају максимално 30% мање запослених, а због околности на које послодавац није могао утицати,

- Остали послодавци (50 и више запослених) до 10% мање запослених, а због околности на које послодавац није могао утицати,

- Изузетно послодавци извозници који због поремећаја на тржишту имају више од 20% пада прихода у односу на исти мјесец претходне године могу се обратити Федералном министарству финансија за одобрење на рефундацију и у случају када имају више од 10% мање запослених.

У свим овим случајевима ће се средства користити за намјену као што је описано у члану 5. став (2) ове yредбе умањено за евентуални смањени број радника за текући мјесец. Евентуални смањени број радника ће бити смјештен у платни разред описан у члану 13. ове yредбе у којем послодавац има највише радника. У случају истог броја радника у платним разредима описаним у члану 13. ове yредбе рефундација ће се обрачунати према платном разреду који је повољнији за кориснике финансијске помоћи.

У случају да је потенцијални корисник смањио број радника за више од одобреног постотка на крају текућег мјесеца у 2025. години, нема право на рефундацију за тај мјесец, али је омогућено остваривање права на рефундацију за сљедећи мјесец уколико испуни услов који се односи на очување постојећих радних мјеста.

Члан 8.
(Изузеће од права на додјелу финансијске помоћи)

Право на додјелу финансијске помоћи у складу са овом yредбом, а на основу података добивених од Порезне управе Федерације БиХ, немају сљедећи корисници из члана 2. тачка ц) ове yредбе:

а) који немају најмање једног (1) запосленог радника на дан 30.11.2024. године који је имао нето плату мању од 1.000,00 КМ и најмање једног (1) запосленог радника на крају текућег мјесеца 2025. године;

б) који имају остварену нето добит од пословања (привредна друштва) односно доходак од самосталне дјелатности (обрти и остале самосталне дјелатности) у посљедњем финансијском извјештају већу од 6.500,00 КМ по запосленом раднику (просјечан број радника у 2024. години);

ц) који имају доспјеле, а неизмирене обавезе по основу доприноса и пореза, закључно са крајем претходног мјесеца у односу на мјесец 2025. године за који се исплаћује плата;

д) чији трансакцијски рачуни нису активни;

е) који нису очували радна мјеста како је то прописано у члану 7. ове уредбе, а односи се на очување радних мјеста и могућност смањења броја радника;

ф) рудници угља, текстилна, кожна и индустрија обуће и нискоакумулацијске дјелатности традиционалних, старих заната који на основу Закона о доприносима имају повлаштену стопу доприноса;

г) којима је у инспекцијском надзору извршеном од стране Порезне управе Федерације БиХ од дана ступања на снагу ове yредбе у 2025. години утврђено да не послују у складу са законским прописима Порезне управе Федерације БиХ;

х) дјелатности организације игара на срећу, намјенске индустрије и производње духанских производа.

Члан 9.
(Максимални дозвољени износ финансијске помоћи)

Укупан износ финансијске помоћи по једном кориснику из члана 2. тачка ц) по овој yредби износи максимално 250.000,00 КМ (двије стотине педесет хиљада КМ).

У случају да због великог броја потенцијалних корисника финансијске помоћи, укупна финансијска средства, осигурана Буџетом Федерације Босне и Херцеговине за 2025. годину за проведбу ове yредбе у износу од 100.000.000,00 КМ не буду достатна, пропорционално ће се умањити средства свим потенцијалним корисницима финансијске помоћи.

Влада Федерације БиХ задржава право да може издвојити додатна средства за имплементацију ове yредбе у складу са финансијским могућностима.

Члан 10.
(Објаве у вези додјеле финансијске помоћи)

На основу методологије додјеле финансијске помоћи, Министарство ће објавити коначне Одлуке о додјели финансијске помоћи корисницима из члана 2. тачка ц) ове yредбе у "Службеним новинама Федерације БиХ" најкасније 45 дана по окончању текућег мјесеца у 2025. години. Коначне листе корисника финансијске помоћи, ће се објавити на њеб страницама Владе Федерације БиХ и Министарства по окончању текућег мјесеца у 2025. години.

Члан 11.
(Механизам за додјелу финансијске помоћи)

Министарство ће на основу прибављених података из службених евиденција Порезне управе Федерације БиХ извршити додјелу финансијске помоћи на трансакцијске рачуне корисника финансијске помоћи дефинисаних у члану 2. тачка ц) ове yредбе.

ПОГЛАВЉЕ III - НАЧИН ДОДЈЕЛЕ ФИНАНСИЈСКЕ ПОМОЋИ ПОСЛОДАВЦИМА, ОБРТИМА И ОСТАЛИМ САМОСТАЛНИМ ДЈЕЛАТНОСТИМА

Члан 12.
(Провођење поступка додјеле финансијске помоћи)

(1) Порезна управа Федерације БиХ ће по захтјеву Министарства из службених евиденција обезбиједити попис корисника дефинисаних у члану 2. тачка ц) ове yредбе, са бројем запослених радника и износима нето плате за новембар 2024. године.

(2) Порезна управа Федерације БиХ ће по захтјеву Министарства из службених евиденција обезбиједити податке о броју запослених и износима нето плате потенцијалних корисника финансијске помоћи из члана 2. тачка ц) ове yредбе, по окончању текућег мјесеца 2025. године, број и статус трансакцијских рачуна и друге релевантне податке потенцијалних корисника финансијске помоћи из члана 2. тачка ц) ове yредбе.

(3) Сви корисници из члана 2. тачка ц) ове yредбе који испуне претходно дефинисане услове наћи ће се на Коначној листи корисника финансијске помоћи.

(4) Министарство ће на својој интернет страници објавити Коначну листу корисника финансијске помоћи из члана 2. тачка ц) ове yредбе по окончању обраде података за текући мјесец у 2025. години уз могућност улагања приговора.

(5) Корисници из члана 2. тачка ц) ове yредбе могу уложити приговор Министарству у року од 8 дана од дана објаве Коначне листе корисника из става (4) овог члана. Приговор не одлаже извршење Одлуке.

(6) Корисници из члана 2. тачка ц) ове yредбе којима буде усвојен приговор ће се наћи на Коначној листи корисника финансијске помоћи у наредном мјесецу уз напомену да је приговор усвојен за предметни мјесец приговора.

(7) Корисници из члана 2. тачка ц) ове yредбе који не желе да приме финансијску помоћ по овој yредби, имају могућност да писмено обавијесте Министарство у року од 8 дана о истом.

Члан 13.
(Коефицијенти за обрачун финансијске помоћи)

Висина износа који се додјељује на име финансијске помоћи, израчунава се множењем јединичне вриједности коефицијента са бројем запослених радника како слиједи:

- коефицијент 1 у износу од 50,00 КМ - за све запослене раднике код корисника из члана 2. тачка ц) ове yредбе којима су уплаћивани доприноси на нето плату од 800,01 до 999,99 КМ на дан 30.11.2024. години;

- коефицијент 2 у износу од 100,00 КМ - за све запослене раднике код корисника из члана 2. тачка ц) ове yредбе којима су уплаћивани доприноси на нето плату од 700,01 до 800,00 КМ на дан 30.11.2024. години;

- коефицијент 3 у износу од 150,00 КМ - за све запослене раднике код корисника из члана 2. тачка ц) ове yредбе којима су уплаћивани доприноси на нето плату од 620,01 до 700,00 КМ на дан 30.11.2024. години;

- коефицијент 4 у износу од 300,00 КМ - за све запослене раднике код корисника из члана 2. тачка ц) ове yредбе којима су уплаћивани доприноси на нето плату до 620,00 КМ на дан 30.11.2024. години.

Члан 14.
(Механизам за додјелу финансијске помоћи)

(1) Влада Федерације БиХ, на приједлог Министарства доноси Одлуке о утврђивању коначних листа корисника финансијске помоћи на мјесечном нивоу.

(2) Коначне листе корисника финансијске помоћи из става (1) овог члана минимално садрже: назив и сједиште корисника финансијске помоћи, број запослених за наведени мјесец у 2025. години подијељених у категорије запослених дефинисаним у члану 13. и износ додијељених средстава на име финансијске помоћи.

(3) Коначне листе из става (1) овог члана се објављују на интернет страницама Владе Федерације БиХ и Министарства.

Члан 15.
(Трансфер средстава финансијске помоћи)

Трансфер средстава финансијске помоћи на трансакцијске рачуне корисника ће извршити Унион Банка у сарадњи са Федералним министарством финансија и Министарством у складу са чланом 6. став (1), након доношења коначних одлука из члана 14. ове yредбе.

Министарство је дужно да, на основу података добивених од Порезне управе Федерације БиХ, припреми и достави податке за унос и обраду у формату који ће предложити Федерално министарство финансија и Унион Банка, те у прилогу достави и одлуке о издатку средстава финансијске помоћи са пописом корисника и висином додијељених средстава.

ПОГЛАВЉЕ IV - АНАЛИЗА ЕФЕКАТА И ИЗВЈЕШТАВАЊЕ


Члан 16.
(Анализа ефеката)

(1) Министарство ће на основу прибављених података из службених евиденција Порезне управе Федерације БиХ извршити анализу ефеката на начин да ће се извршити упоређивање броја запослених код корисника средстава реферишући се на сврху додјеле финансијске помоћи корисницима, а то је одрживост корисника финансијске помоћи из члана 2. тачка ц) ове yредбе, очување радних мјеста и осигурање подршке ликвидности за 2025. годину.

(2) Надзор је садржан у чињеници да ће средства бити исплаћена искључиво корисницима који буду испунили услове из члана 7. ове yредбе.

Члан 17.
(Извјештавање)

Министарство ће доставити Влади Федерације БиХ до 30.04.2026. године коначни извјештај о додијељеној финансијској помоћи са анализом ефеката исте.

ПОГЛАВЉЕ V - ПРЕЛАЗНЕ И ЗАВРШНЕ ОДРЕДБЕ


Члан 18.
(Ступање на снагу)

Ова yредба ступа на снагу наредног дана од дана објаве у "Службеним новинама Федерације БиХ".

В. број 53/2025
04. фебруара 2025. године
Сарајево


Премијер
Нермин Никшић, с. р.