Покренута израда Стратегије за младе Федерације БиХ
Влада Федерације БиХ је на данашњој сједници у Сарајеву на приједлоге Федералног министарства културе и спорта донијела Одлуку којом се покреће поступак израде Стратегије за младе Федерације БиХ до 2027. године. Стратегија за младе је секторски стратешки документ Федерације БиХ који дефинира програмски приступ дјеловања према младима, што укључује дефинирање проблема и потреба младих, стратешке правце дјеловања, те циљеве стратегије и мјере за реализацију тих циљева. У процесу израде Стратегије за младе примјењиват ће се кључни принципи израде стратешких докумената у Федерацији у складу са одредбама Уредбе о изради стратешких докумената у ФБиХ.
Како је наведено у образложењу Министарства примарни закон којим се уређују питања од интереса за живот, положај и дјеловање младих људи у Федерацији БиХ је Закон о младима ФБиХ усвојен 2010. године. Усвајањем овог закона млади у Федерацији БиХ добили су законски оквир који је дефинирао њихову старосну доб и бројне механизме рада с младима, обавезао све нивое власти за бригу о младима и за то им дао прецизне начине дјеловања. Такођер, закон је уредио област организирања младих кроз омладинске удруге и њихова представничка тијела, вијећа младих, те обавезао све нивое власти у Федерацији на планирање, израду и провођење стратегија према младима.
Одредбама овог закона стратегија према младима дефинира се као документ институција власти с програмским приступом дјеловањима према младима што укључује дефиниране проблеме и потребе младих, стратешке правце дјеловања, те циљеве стратегије и мјере за реализацију циљева стратегије. Такођер прописује да сви нивои власти у Федерацији имају обавезе дефинирања, усвајања и провођења стратегија према младима.
Данас донесеном одлуком утврђено је да је носилац израде Стратегије Федерално министарство културе и спорта, које ће у року од 15 дана од дана ступања на снагу ове одлуке именовати интерресорну радну скупину за израду Статегије. Такођер, одлуком су утврђена министарства и други органи управе на нивоу Федерације БиХ који у оквиру својих надлежности, а у складу са одредбама Закона о младима ФБиХ, требају Министарству доставити приједлоге именовања представника у радну скупину, најкасније у року од седам дана од дана ступања на снагу ове одлуке.
Федерално министарство културе и спорта координира и води процес израде Стратегије за младе, поштујући принцип хоризонталне и вертикалне координације, а рок за њену израду је шест мјесеци од дана ступања на снагу ове одлуке. Након проведених процедура израде Стратегије за младе и усаглашавања ставова свих актера који буду укључени у израду, усвојени приједлог ће се доставити на мишљење свим кантонима.
На приједлог Федералног министарства Влада је данас закључком задужила сва федерална министарства, федералне управе и федералне управне организације да све податке о активностима које проводе за младе достављају Федералном министарству културе и спорта, које ће успоставити базу података и вршити информисање младих о мјерама и програмима које проводи Влада Федерације Босне и Херцеговине, у складу са Законом о младима ФБиХ.
Утврђен јавни интерес за иградњу дионице аутоцесте Почитељ-Звировићи на Коридору Вц
Влада Федерације БиХ је на приједлог Федералног министарства промета и комуникација донијела Одлуку којом се утврђује да је експропријација некретнина, у складу са Додатним Елаборатом у к.о. Дретељ, Шурманци и Бивоље Брдо, на дионици аутоцесте Почитељ - Звировићи на Коридору Вц, од јавног интереса за Федерацију БиХ.
Корисник експропријације некретнина потребних за изградњу објекта је ЈП Аутоцесте ФБиХ д.о.о. Мостар, којем се истовремено налаже да покрене поступак експропријације некретнина.
Средства за реализацију ове одлуке осигурат ће ЈП Аутоцесте ФБиХ д.о.о. Мостар из властитих средстава, путем међународних кредита и дјеломично грант средствима, а за реализацију Одлуке задужени су Федерално министарство промета и комуникација и ЈП Аутоцесте ФБиХ д.о.о. Мостар, свако у оквиру својих законом утврђених надлежности.
У разлозима за доношење ове одлуке, између осталог, је наведено да је у дијелу дионице аутоцесте Почитељ-Звировићи дошло до допуне Елабората експропријације приликом изградње наведене дионице аутоцесте, те да је било потребно да Влада ФБиХ донесе одлуку о утврђивању јавног интереса за дионицу аутоцесте Почитељ-Звировићи на Коридору Вц у складу са поменутим дадатним Елаборатом експропријације.
Иначе, Федерално министарство је одлуку предложило на иницијативу ЈП Аутоцесте ФБиХ д.о.о. Мостар.
Одлука ступа на снагу наредног дана од дана објављивања у Службеним новинама Федерације БиХ.
Иницијатива Вијећу министара БиХ за заштиту интереса Федерације БиХ од посљедица изградње ХЕ Улог у РС-у и седам мини хидроелектрана
Влада Федерације БиХ прихватила је Информацију Федералног министарства околиша и туризма и Федералног министарства пољопривреде, водопривреде и шумарства о идентификованим потребама за покретање иницијативе према Вијећу министара БиХ за заштиту интереса Федерације БиХ од посљедица изградње ХЕ Улог у Републици Српској и седам мини хидроелектрана, који чине хидроенергетски систем Горња Неретва.
Информција садржи хронологију поступања федералних институција од 2009. године кад су федерална министарства пољопривреде, водпривреде и шумарства, те околиша и туризма запримиле прве службене информације о пројекту изградње ХЕ Улог, а након чега се писаном кореспонденцијом у више наврата покретала иницијатива за осигурање учешћа јавности у процесима издавања водних аката из области вода према Министарству за пољопривреду, шумарство и водопривреду РС-а. Наведено је да надлежни органи за воде Федерације БиХ нису никада добили тражену документацију како би се искористила законска одредница и то одредба члана 129. став 3. Закона о водама РС која прописује да „уколико се у поступку доношења водоправног акта, а посебно водних смјерница, утврди постојање разлога из којих произилази да ће објекат, инсталација или предложена активност која се налази или одвија на територији Републике Српске имати негативне утицаје на водне ресурсе на територији Федерације БиХ, надлежни орган РС-а, прије доношења водоправног акта, прибавит ће мишљење надлежног органа Федерације“.
У Информацији се, између осталог, закључује да надлежни органи Федерације БиХ нису били укључени на адекватан начин у овај поступак, односно на транспарентан начин иако се то тражило службеним путем у више наврата. Посебно се скреће пажња за ХЕС „Горња Неретва“ о којем ФМОИТ и ФМПВШ не располажу о информацијама о тренутном стању реализације истих, а што је случај и код других захвата на водама у ентитету РС кад исти имају утицај на воде на територији Федерације БиХ.
У Информацији се наводи и то да је ФМОИТ у новембру 2020. године од Секретаријата Конвенције о заштити Европских дивљих врста и природних станишта (Бернска конвенција) информисан да се води поступак против БиХ везано за ХЕ Улог и ХЕС Горња Неретва. Такођер је наведено и то да је Секретаријат Сталног комитета Бернске конвенције 12. и 13. септембра 2023. године донио одлуку у којој се, између осталог, констатује да је „Биро подсјетио да је Босна и Херцеговина дио Бернске конвенције како би поштовала међународне стандарде и поновно позвао власти земље да прате позив међународне заједнице суспензијом овог неодрживог пројекта. Биро је такођер примијетио да концесије још увијек нису отказане за двије фазе хидроелектричног сустава Горња Неретва, те да пројект Горњи Хоризонти хидроелектране још увијек траје.“
Узимајући у обзир расположиве информације, постоје оправдане индиције да ће градња и употреба ХЕ Улог имати штетно дјеловање на простору опћине Коњиц у Федерацији БиХ, као и на Емералд мрежу. Такођер, нису урађене опсежна геолошка и геотектонска истраживања, без којих постоји оправдана сумња да изградњом овог објекта може бити угрожена сигурност становништва и материјалних добара низводно у долини Неретве. Истакнуто је и да нису на адекватан извршена хидролошка мјерења.
Индиција је, наводи се у Информацији, и да ће доћи до негативног утицаја низводно од високих водостаја, те би за исте било потребно презентирати систем планирања прихвата високих водостаја, како би се остварио уравнотежени пријем високих вода. С обзиром да је планирани рок за завршетак и пуштање електране у рад крај 2023. године (према достављеној документацији у 2023. години од надлежних органа РС Агенцији за водно подручје Јадранског мора Мостар, а што је иницирала Електропривреда БиХ), надлежни органи ФБиХ не располажу подацима о планираном режиму рада ХЕ Улог и иста ће имати директан утицај на подручје низводно од hidroelekttrane као и никако мање важно утицај на рад низводних хидроелектрана на Неретви.
С циљем изналажења најбољег рјешења како би се спријечиле посљедице које изградња хидроелектрана на подручју РС-а има на стање вода и околиша у цјелини низводно у Федерацији БиХ, у складу са овом Информацијом и утврђеним стањем ФМОИТ и ФМПВШ предложили Влади Федерације БиХ закључак који је данас и усвојен.
Влада ФБиХ ће ову информацију упутити Вијећу министара БиХ као Иницијативу за рјешавање проблематике утицаја градње ХЕ Улог и хидроенергетског система Горња Неретва на стање вода и околиша у Федерацији БиХ.
За праћење реализације овог закључка задужени су Федерално министарство околиша и туризма и Федерално министарство пољопривреде, водопривреде и шумарства, свако у оквиру својих надлежности.
Наставак пројекта затварања колективних центара и алтернативних смјештаја у ФБиХ
Влада Федерације БиХ данас је, на приједлог Федералног министарства расељених особа и избјеглица, усвојила Информацију о подузетим активностима за наставак пројекта с циљем затварања колективних центара и алтернативних смјештаја путем јавних стамбених рјешења.
Пројекат ће, како наводе из Министарства, примарно бити фокусиран на интерно расељене особе, а посебно на оне које због своје актуелне угрожености, не могу или су одлучиле да се не врате и којима је потребно стамбено рјешење у мјесту расељена.
С обзиром да је циљ пројекта да држава Босна и Херцеговина испуни своју обавезу приоритетног затварања свих колективних центара, Влада је задужила Министарство да стамбено збрине и социјално угрожене категорије особа које се затекну у колективним центрима и алтернативним смјештајима, а налазе се у евиденцијама надлежних служби Федералног министарства расељених особа и избјеглица, кантона, градова/опћина, центара за социјални рад, те испуњавају критерије у складу са процедурама пројекта.
Федерално министарство расељених особа и избјеглица истиче у информацији да је, поступајући по Закључку Владе ФБиХ од 2.8.2023. године, извршило детаљну анализу потреба опћина, градова и надлежних кантоналних министарстава за наставак пројекта, како би се трајно ријешило стамбено питање избјеглих и интерно расељених особа на подручју Федерације БиХ.
Према прикупљеним подацима, констатовано је да су, осим интерно расељених особа и повратника, корисници колективних или алтернативних смјештаја и социјално угрожене особе, којима је неопходан приступ услугама социјалне заштите. Ријеч је о старијим особама, хроничним болесницима, особама које су преживјеле велике трауме, особама са инвалидитетом, породицама несталих особа, женама жртвама насиља, цивилним жртвама рата, бившим логорашима, самохраним родитељима, домаћинствима са изузетно малим примањима и корисницима права на социјалну или неку другу материјалну помоћ, те бескућницима и националним мањинама, стоји у информацији Федералног министарства расељених особа и избјеглица.
Одлуке, информације и закључци
На приједлог Федералног министарства културе и спорта Влада Федерације БиХ је донијела Одлуку којом се усваја Програм утрошка средстава са критеријима расподјеле средстава „Субвенције јавним предузећима - Субвенција рада ЈУ Центар за културу и образовање Босански Петровац“ овог министарства утврђен Буџетом ФБиХ за 2023. годину у износу од 70.100 КМ у сврху суфинансирања рада ЈУ Центар за културу и образовање Опћине Босански Петровац. Федерално министарство културе и спорта ће са корисником средстава закључити уговор о начину и условима кориштења одобрених средстава.
Влада Федерације БиХ је на приједлог Федералног министарства промета и комуникација донијела Одлуку о категоризацији приступне цесте у магистралну цесту са ознаком М-14.1, којом се приступна цеста, кружни ток на магистралној цести М14.1 - петља Оџак укупне дужине 4 км категорише у магистралну цесту са ознаком М-14.1. За реализацију ове одлуке задужени су ЈП Аутоцесте Федерације БиХ д.о.о. Мостар и ЈП Цесте Федерације БиХ д.о.о. Сарајево.
Влада ФБиХ се данас упознала и са Информацијом Федералног министарства енергије, рударства и индустрије о колективном преговарању за подручје дјелатности рударства у Федерацији БиХ.
На приједлог Федералног министарства просторног уређења донесене су одлуке о пријеносу набављених сталних средстава и извршених грађевинских радова крајњим корисницима у оквиру пројеката „Повећање улагања у јавне објекте с ниском емисијом угљика у БиХ 2018-2026“, те „Енергетска ефикасност у БиХ - додатно финансирање“. На приједлог Федералне управе за геодетске и имовинско-правне послове донесена је Одлука о пријеносу сталних средстава и извршених радова крајњим корисницима у оквиру пројекта „Додатно финансирање за Пројекат регистрације некретнина“, набављених из средстава зајма ИБРД.
Влада Федерације БиХ закључком је прихватила једанаести тромјесечни извјештај Федералне управе за геодетске и имовинско-правне послове о имплементацији пројекта Додатно финансирање за Пројекат регистрације некретнина у ФБиХ, за период 1.7.-30.9.2023. године.
Данас је примљена на знање Информација о реализацији закључака Владе Федерације БиХ за период јануар-септембар 2023. године.
Кадровска рјешења
Влада Федерације БиХ је на приједлог Федералног министарства правде донијела Рјешење којим се Адем Демировић поставља на дужност директора Казнено-поправног завода полуотвореног типа у Бихаћу на период од четири године. Претходно је донесено Рјешење о разрјешењу досадашњег директора овог завода због испуњених услова за пензију.
На приједлог Федералне управе за геодетске и имовинско-правне послове Влада Федерације БиХ је донијела закључак којим у Државну комисију за границу Босне и Херцеговине номинује представнике ове управе Жељка Обрадовића, Слободанку Кључанин, Зијада Џанановића и Ервина Реџепагића.