Stanje u Federaciji Bosne i Hercegovine se postepeno normalizuje, ali je i dalje teško. Prema podacima dobijenim od kantonalnih uprava civilne zaštite, u pojedinim općinama nakon povlačenja vode u vodotoke i smirivanja stanja na ugroženom području, općinske službe civilne zaštite u saradnji sa nadležnim općinskim službama poduzimaju niz aktivnosti, a u cilju stvaranja uslova za normalizaciju života na ugroženim područjima.
U Sarajevu je danas održana 116. redovna sjednica Vlade FBiH koja je počela informacijom direktora Federalnog hidrometeorološkog zavoda Almira Bijedića o prognozi vremena za slijedećih nekoliko dana, od čega zavise aktivnosti na pomoći ugroženim područjima. Na osnovu prognoze, izdano je upozorenje građanima da se ne zadržavaju u zonama klizišta i neposredno uz vodene tokove.
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine danas je informirana o stanju na računu koji je otvorila za prikupljanje pomoći područjima stradalim od poplava.
Stanje u Federaciji Bosne i Hercegovine smiruje se, ali je i dalje teška situacija. Epidemiološka situacija je stabilna, ali nesigurna.
U vezi sa teškim stanjem na područjima nastradalim od prirodne nesreće u Federaciji Bosne i Hercegovine, Sindikalna organizacija Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke je 21.0 maja 2014. godine, održala svoju vanrednu Skupštinu, na kojoj je jednoglasno donesena Odluka da se sva trenutno raspoloživa sredstva prikupljena od članarine uplate za pomoć nastradalim od poplava. Sredstva će biti uplaćena na račun Vlade Federacije Bosne i Hercegovine za posebne namjene - u svrhu pomoći stradalima u ovim prirodnim nesrećama.
Federalni premijer Nermin Nikšić, koji je od prvih dana prirodne nesreće u Bosni i Hercegovini obilazio ugrožena područja sa saradnicima, danas je na vanrednoj sjednici Predstavničkog doma Federalnog parlamenta u Sarajevu podnio informaciju o stanju na poplavljenim područjima te mjerama koje je u međuvremenu poduzela Federalna vlada.
Federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica Adil Osmanović sa saradnicima iz Kriznog štaba koje je formiralo Ministarstvo, tokom dvodnevne posjete, obišao je povratnike u poplavljenim područjima Doboja, Odžaka, Bijeljine, Zvornika, Bratunca i Vlasenice. Tom prilikom susreo se sa povratnicima poplavljenih naselja Pridjela, Podkamena, Usore i Ševarlija.