Влада Федерације БиХ данас је, на приједлог Федералног министарства трговине, утврдила Приједлог закона о унутрашњој трговини. Ради се о потпуно новом законском тексту којим се уређује област трговине, а који је усклађен са бројним актима Европске уније. Овим законом, између осталог, уређују се услови и начин обављања трговине и трговинских услуга, те облици трговине, као и начин формирања и истицања цијена.
Подсјетимо, ово законско рјешење Федерална влада је у форми Нацрта утврдила и упутила у парламентарну процедуру у децембру прошле године. Оба дома Парламента ФБиХ на сједницама у априлу и мају ове године прихватила су Нацрт овог закона, а потом је Федерално министарство провело неопходне јавне расправе.
Предлагач у образложењу напомиње да се новим законом додатно уређују поступања и обавезе трговаца, а на потпунији начин уређују се и питања од значаја за потрошаче (одобравање попуста, продаја са сниженом цијеном). Уводи се и савремена номенклатура, те класификација облика и начина трговине, као и нови институти (посебне тржишне институције и слично), а с циљем развоја тржишне конкуренције и равноправности трговаца. Уређује се и трговачка евиденција, праћење трговине и тржишта, заштита потрошача, затим забрана ограничења трговине и привремене мјере ограничења трговине, као и радно вријеме у дјелатности трговине.
С тим у вези, прописује се да радно вријеме продајних објеката одређује трговац у периоду од понедјељка до суботе у укупном трајању од 90 сати седмично, те да су продајни објекти затворени недјељом и у дане празника. Прецизирано је да Влада Федерације БиХ или ресорно министарство одлуком или уредбом одређује који су празници нерадни у Федерацији БиХ, као и да се одлуком може одредити који су продајни објекти дужни радити у вријеме празника.
Ове одредбе о радном времену не примјењују се на цвјећаре, пекаре, сувенирнице, објекте традиционалних и старих обрта, као ни на продајне објекте који су унутар или су саставни дио жељезничких и аутобусних станица и аеродрома, бензинских пумпи, болница, хотела, простора културних и вјерских објеката, музеја и паркова природе, гробља и специјализираних продавница везаних уз продају на гробљима. Не примјењују се ни на откуп примарних пољопривредних производа, продају властитих пољопривредних производа на штандовима, столовима и у боксовима на тржницама и изван тржница на мало, као ни пригодну продају у склопу сајмова, приредби и изложби, затим путем електронских продавница, аутомата, као и продају у производним објектима породичних пољопривредних газдинства. Одредбе се не примјењују ни у вријеме проглашења елементарне непогоде и ванредног стања, те у том случају радно вријеме продајних, магацинских и канцеларијских објеката одређује Федерална управа цивилне заштите. Такођер, прописано је да радно вријеме драгстора траје од 00.00 до 24.00 сата сваки дан.
Новим законом се детаљно уређује и интернет продаја, имајући у виду њено све веће учешће у укупном малопродајном промету. С обзиром на то да се развојем интернет продаје јављају и одређене девијације усљед правно неуређеног стања у области електронског пословања и непрецизних законских рјешења којима је у минималној мјери ова област регулирана, истакнуто је да је било неопходно предвидјети адекватне механизме којима ће се то понашање санкционирати.
Предложене су и мјере забране непоштеног трговања, као и надзор. Прописани су прекршаји за повреду одредаба овог закона, као и инспекцијски надзор над њиховим провођењем, те казнене одредбе. Прецизиране су и материјално-правне одредбе које дају конкретна овлаштења за предузимање управних радњи инспектору у поступку инспекцијског надзора над примјеном одредаба овог закона.