БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Федерација Босне и Херцеговине

Влада Федерације Босне и Херцеговине

Утврђен Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о извршном поступку

  • 16.10.2024.
  • Утврђен Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о извршном поступку

    Влада Федерације БиХ утврдила је данас, на приједлог Федералног министарства правде, Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о извршном поступку. Приједлог овог закона бит ће упућен у даљњу парламентарну процедуру.

    Разлог за доношење овог закона је проведба пресуда Уставног суда БиХ, У-5/10 од 26.11.2010. године, У-20/16 од 30.3.2017. године и У-10/19 од 6.2.2020. године, којима је оцијењено да поједине одредбе важећег Закона о извршном поступку нису у складу са Уставом БиХ. Предлагач наводи да се одредбама садржаним у овом нацрту, Закон о извршном поступку усклађује и са ставовима Уставног суда БиХ исказаним у одлукама АП-15/14 од 20.4.2016. године и АП-1955/19 од 25.6.2019. године, као и са препорукама Институције омбудсмана за људска права БиХ.

    Предлагач у образложењу и разлозима за доношење овог закона, између осталог, наводи да се слиједом аргументације изнесене током јавне расправе, а нарочито уважавајући чињеницу да је БиХ крајем 2023. године стекла статус земље кандидаткиње за пуноправно чланство у Европској унији, Федерално министарство правде опредијелило да у друго читање упути редуцирани текст Нацрт закона о измјенама и допунама Закона о извршном поступку у чијем фокусу је стриктно имплементација одлука Уставног суда БиХ, те иницијативе Институције омбудсмана за људска права у БиХ које су усмјерене на заштиту најрањивијих категорија становништа у Федерацији Босне и Херцеговине.

    Предлагач надаље појашњава да су у том смислу, одредбе које су биле садржане у Преднацрту закона о измјенама и допунама Закона о извршном поступку редуциране с обзиром на ставове Федералног министарства финансија који су у потпуности уважени, те да ће модалитети размјене података са Порезном управом садржани у Преднацрту закона и друге интервенције, бити предметом свеобухватне реформе Закона о извршном поступку с обзиром да је за потпуну размјену информација с јавним регистрима, у складу са ставом и Високог судског и тужилачког вијећа БиХ, потребно изградити одговарајуће софтверско рјешење што је процес који захтијева издвајање значајних људских и материјалних ресурса.