Utvrđen Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršnom postupku

  • 16.10.2024.
  • Utvrđen Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršnom postupku

    Vlada Federacije BiH utvrdila je danas, na prijedlog Federalnog ministarstva pravde, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršnom postupku. Prijedlog ovog zakona bit će upućen u daljnju parlamentarnu proceduru.

    Razlog za donošenje ovog zakona je provedba presuda Ustavnog suda BiH, U-5/10 od 26.11.2010. godine, U-20/16 od 30.3.2017. godine i U-10/19 od 6.2.2020. godine, kojima je ocijenjeno da pojedine odredbe važećeg Zakona o izvršnom postupku nisu u skladu sa Ustavom BiH. Predlagač navodi da se odredbama sadržanim u ovom nacrtu, Zakon o izvršnom postupku usklađuje i sa stavovima Ustavnog suda BiH iskazanim u odlukama AP-15/14 od 20.4.2016. godine i AP-1955/19 od 25.6.2019. godine, kao i sa preporukama Institucije ombudsmana za ljudska prava BiH.

    Predlagač u obrazloženju i razlozima za donošenje ovog zakona, između ostalog, navodi da se slijedom argumentacije iznesene tokom javne rasprave, a naročito uvažavajući činjenicu da je BiH krajem 2023. godine stekla status zemlje kandidatkinje za punopravno članstvo u Evropskoj uniji, Federalno ministarstvo pravde opredijelilo da u drugo čitanje uputi reducirani tekst Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršnom postupku u čijem fokusu je striktno implementacija odluka Ustavnog suda BiH, te inicijative Institucije ombudsmana za ljudska prava u BiH koje su usmjerene na zaštitu najranjivijih kategorija stanovništa u Federaciji Bosne i Hercegovine.

    Predlagač nadalje pojašnjava da su u tom smislu, odredbe koje su bile sadržane u Prednacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršnom postupku reducirane s obzirom na stavove Federalnog ministarstva finansija koji su u potpunosti uvaženi, te da će modaliteti razmjene podataka sa Poreznom upravom sadržani u Prednacrtu zakona i druge intervencije, biti predmetom sveobuhvatne reforme Zakona o izvršnom postupku s obzirom da je za potpunu razmjenu informacija s javnim registrima, u skladu sa stavom i Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH, potrebno izgraditi odgovarajuće softversko rješenje što je proces koji zahtijeva izdvajanje značajnih ljudskih i materijalnih resursa.