Влада Федерације БиХ данас је, на приједлог Федералног министарства културе и спорта, прихватила Приједлог стратегије за младе Федерације Босне и Херцеговине за период 2025-2034. године који ће бити достављен Парламенту Федерације БиХ ради разматрања и доношења. Ово је први стратешки документ у Федерацији Босне и Херцеговине намијењен младима.
У дијелу предложене стратегије под називом „Визија развоја институционалне бриге о младима у Федерацији Босне и Херцеговине” наведно је да је “Федерација БиХ позитивно и просперитетно окружење у којем млади људи остварују своја права, здраво одрастају и подржани су да остварују своје образовне, пословне, културне и спортске потенцијале. Овакво окружење је базирано на укључивању младих у друштвени и политички живот, те осигуравању једнаких шанси за све младе, а све у функцији успостављања друштва усмјереног ка знању, иновацијама и будућем просперитету”.
Такођер, је наведено да је овај документ сачињен с намјером јасног и свеобухватног опредјељења федералних власти у стварању неопходних услова за дугорочно побољшање положаја младих, те њихову потпуну интеграцију у друштвену заједницу. Истакнуто је да је значај овог документа још и већи због тога што је ријеч о првој стратегији према младима на нивоу ФБиХ, као и због тога што Босна и Херцеговина нема државну стратегију према младима.
Наглашава се и да, свјесна чињенице да млади јесу истински потенцијал сваког друштва, Влада Федерације БиХ овим стратешким документом исказује опредјељење да уложи максималне напоре у координацији свих федералних структура како би пружила подршку младима у различитим областима друштвеног живота.
У Приједлогу стратегије је наведено и да је стратегија донесена у складу са Законом о младима ФБиХ, те да је креирана на партиципативан начин и у духу партнерског односа представника/ца владиног и невладиног сектора у којем су гласови младих били доминантни креатор стратешких опредјељења.
Стратегија би требала да се не бави апсолутно свим проблемима које млади евидентно имају већ објективно одабраним проблемима из седам области приоритетних за младе људе у ФБиХ, а то су рад, запошљавање и предузетништво младих, затим образовање и наука младих, социјална брига о младима, здравствена заштита и сигурност младих, те култура, спорт и околиш, као и активизам (учешће, волонтирање и мобилност) младих.
Наведено је да је из сваке од ових наведених области издвојено четири до седам кључних проблема којима је стратегија посвећена. Истакнуто је да су два кључна принципа којима се води овај стратешки документ, те да се односе на укључивање младих у процесе одлучивања, те креирање једнаких шанси за све младе у Федерацији БиХ. Такођер је наведено да су ови принципи заступљени у процесу планирања циљева, приоритета и мјера за све области.
Израђивач Приједлога стратегије је навео и да јасан законски оквир и контекст у којем се стратегија развила и у којем ће се проводити, те добро дефинисани проблеми базирани на истраживању положаја и потреба младих у ФБиХ, затим прецизно дефинисани стратешки циљеви, приоритети и индикатори, јасан план за креирање мјера, начина проведбе стратегије и подјеле мјера и одговорности у складу с надлежностима појединих институција, чине стабилну структуру документа и реалан пут за остварење стратешких циљева.