Влада Федерације БиХ данас је закључком усвојила Информацију Федералног министарства енергије, рударства и индустрије о подузимању мјера на активностима праведне транзиције у ФБиХ на подручјима гдје се остварује активна производња угља.
У закључку је наведено да Влада изражава пуну посвећеност процесу праведне транзиције у Федерацији, у складу с преузетим међународним обавезама Босне и Херцеговине, плановима и потребама за обезбјеђење количина енергије за потребе Федерације. Уред федералног премијера, те федерална министарства финансија, затим околиша и туризма, просторног уређења, пољопривреде, водопривреде и шумарства, рада и социјалне политике, те промета и комуникација, задужени су да доставе Федералном министарству енергије, рударства и индустрије приједлог члана који ће бити у саставу Интерресорне министарске комисије - Управљачког одбора ФБиХ за активности на изради Стратегије праведне транзиције енергетског сектора Федерације БиХ до 2030. године са пројекцијом до 2050. године и подршку пројектима праведне транзиције у ФБиХ. Федерално министарство енергије, рударства и индустрије задужено је да припреми приједлог рјешења о именовању Интерресорне министарске комисије - Управљачког одбора ФБиХ за подршку пројектима праведне транзиције у ФБиХ и достави Влади на разматрање и усвајање.
У складу са овим закључком, ЈП Електропривреда БиХ д.д. Сарајево, те рудници угља Зеница, Крека, Какањ и Бановићи имају задужење да путем својих интерно именованих радних тијела пруже пуну подршку и остваре координацију са Свјетском банком с циљем достављања података неопходних за идентификацију приоритетних инвестиција као процјену индикатора за праћење напретка/остваривања пројекта.
Федерално министарство енергије, рударства и индустрије задужено је и да настави активности на процесу праведне транзиције енергетског сектора у ФБиХ и припреми стратешке документе везано уз процес праведне транзиције.
У Информацији Министарства је наведено да је стратешки циљ Владе ФБиХ, влада кантона и скупштина локалних заједница успостављање транспарентног праведног процеса транзиције енергетског сектора, уз истовремени стратешки привредни развој локалних заједница, кантона и ширих дијелова Федерације БиХ, гдје се десетљећима експлоатирао угаљ. С обзиром на то да је зелена транзиција или декарбонизација енергетског сектора дугорочан процес, из ресорног федералног министарства је истакнуто и да процес транзиције енергетског сектора захтјева израду стратешких докумената који имају зацртане циљеве за развој енергетског сектора Федерације у овом дугогодишњем прелазу, међу којима је и плански развој капацитета обновљивих извора енергије.
Подсјећа се и да је, с обзиром да се на нивоу БиХ не воде активности на изради Стратегије праведне транзиције енергетског сектора, Влада ФБиХ на приједлог Федералног министарства енергије, рударства и индустрије на сједници 30. априла ове године донијела Одлуку о изради Стратегије праведне транзиције енергетског сектора Федерације БиХ до 2030. године са пројекцијом до 2050. године.