БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Федерација Босне и Херцеговине

Влада Федерације Босне и Херцеговине

Усвојен извјештај о имплементацији Уредбе којом је успостављен механизам контроле и сарадња кључних актера о условима испуштања отпадних вода у околиш и системе јавне канализације

  • 13.02.2025.
  • Усвојен  извјештај о имплементацији Уредбе којом је успостављен механизам контроле и сарадња кључних актера о условима испуштања отпадних вода у околиш и системе јавне канализације

    Влада Федерације Босне и Херцеговине је на данашњој сједници у Мостару, а на приједлог Федералног министарства околиша и туризма и Федералног министарства пољопривреде, водопривреде и шумарства, усвојила први извјештај о имплементацији Уредбе о измјенама и допунама Уредбе о условима испуштања отпадних вода у околиш и системе јавне канализације.

    Ова уредба је усвојена крајем 2023. године, а њоме се прописало да се за привредне субјекте који не задовољавају прописане граничне вриједности још једном продужи рок за усаглашавање и побољшања у раду, а како би их достигли, најкасније до 30.6.2026. године. Уредба је донијела побољшања, прије свега у процесу праћења имплементације усаглашавања од стране привредних субјеката, а што подразумијева већу координацију између надлежних министарстава, инспекције и агенција за водно подручје Саве и Јадрана. Истакнуто је да ће укљученост свих надлежних институција приликом припреме и усвајања прописа који уређују област вода и њихове заштите, каква је споменута Уредба, или Правилник о поступцима и мјерама у случајевима акцидента на водама и обалном водном земљишту, међусекторски приступ, нови информациони системи, легислатива која то прати, те праћење најбољих европских пракси у овој области, подићи ефективну спремност да управљамо водама, штитимо околиш и да доносимо адекватне мјере за ублажавање посљедица климатских промјена.

    Влада Федерације БиХ је 6. марта 2024. именовала комисију која има задатак да води надзор и анализу имплементације измјена Уредбе, те да о томе на шестомјесечном нивоу извјештава. У извјештају који је усвојен наведено је да је укупан број обвезника чији се рад прати Уредбом, у Федерацији БиХ 125, од којих је 27 већ испунило све обавезе, и даљњи мониторинг ће се вршити над њих 98. Обавезе које су прописане Уредбом, унутар првог извјештајног периода у смислу усклађивања водних дозвола, испунили су или су у завршној фази испуњавања њих 89, те их свега девет није поступило у складу с Уредбом. За оне обвезнике који су већ прибавили нове водне дозволе, њих 75, министарства су затражила инспекцијске надзоре за оне који су у динамичким плановима имале активности планиране за реализацију унутар првог извјештајног периода. Затражена су укупно 44 инспекцијска надзора и обављено их је 39, при чему су за 30 налази у потпуности или д‌јелимично позитивни, а за девет је утврђено да нису реализирали активности дефинисане динамичким плановима који су Уредбом постали саставни дио водне дозволе што је такођер једно од побољшања које је Уредба донијела јер управо олакшава рад инспекције на терену.

    Из данас усвојеног извјештаја је јасно да постоје привредни субјекти који своје обавезе не испуњавају, али и да је успостављен механизам контроле и блиска сарадња кључних актера. Уз министарства и агенције, велики посао сада раде инспекције и очекује се да ће наредни извјештајни период показати да овакав приступ даје резултат. Успостављена је одлична база података и важан сљедећи корак ће бити транспарентно извјештавање.

    Уз извјештај, Влада је усвојила и закључак којим се надлежна министарства задужују да збирне извјештаје објаве на web страницама министарстава, што ће надамо се бити још један потицај привредним субјектима који су на, условно речено, црној листи оних који се у првом извјештајном периоду нису исказали као одговорни, да подузму активности на имплементацији мјера.