У Мостару је данас одржан први састанак Вијећа за развој трговине, који дјелује као савјетодавно тијело Владе Федерације БиХ. Формирање овог тијела предвиђено је Законом о унутарњој трговини, а Вијеће је именовано на приједлог Федералног министарства трговине.
Чланови Вијећа су из сектора трговине и економског развоја. Међу њима су представници Привредне коморе Федерације БиХ, Обртничке коморе Федерације БиХ, удружења послодаваца из области трговине, Гранског синдиката, удружења за заштиту потрошача, те академске заједнице. У раду Вијећа судјелују и представници Федералног министарства трговине, а мандат чланова траје четири године.
Федерални министар трговине Амир Хасичевић уочи прве конституирајуће сједнице је рекао да ће се Вијеће за развој трговине бавити стратешким питањима развоја трговине, анализом законских рјешења те социоекономским ефектима донесених одлука.
Такођер је најавио усвајање Пословника о раду Вијећа, те да ће се расправљати о будућем плану рада. Посебан нагласак се ставља на израду Стратегије развоја трговине у Федерацији БиХ за што су осигурана средства у овогодишњем прорачуну.
- Планирамо израдити кровну стратегију како бисмо приступили еуропским фондовима - казао је министар Хасичевић.
Једна од кључних тема сједнице била је и питање увођења нерадне недјеље, а федерални министар је појаснио да је Министарство трговине прикупило службене податке Порезне управе ФБиХ о економским показатељима у првом тромјесечју након ступања закона на снагу.
- Према подацима Порезне управе, није дошло до пада промета, већ до његова раста од 2,80 посто у проматраном раздобљу, док је просјечна инфлација износила 2,30 посто. То сугерира да је, унаточ критикама у јавности о могућем паду прихода, трговински сектор остварио реалан раст - појаснио је министар Хасичевић.
Нагласио је да су подаци филтрирани како би се добила што прецизнија слика, при чему се посебно анализирала малопродаја, која је забиљежила пораст промета од више од 60 милиона КМ у успоредби с истим раздобљем претходне године.
Министар је истакао да је одлука о нерадној недјељи првенствено била социјална мјера с позитивним учинцима на квалитету живота радника.
- Ова мјера економски није имала негативне посљедице, то тврдимо. Социјално, имала је сигурно позитивне ефекте. Ипак је то била првенствено социјална мјера усмјерена на праведност, усмјерена на раднике. Пазаре можемо претворити у бројеве, али људе не. Не смијемо себи допустити да људска радна права мјеримо бројевима, да бројеви буду изнад тога - поручио је министар Хасичевић.
На сједници је разговарано и о захтјевима локалних заједница за изузеће од нерадне неђеље.
- Добили смо захтјеве из четири локалне заједнице. Једна тражи сезонско изузеће због туристичке понуде, док су двије послале непотпуне захтјеве, али смо им понудили помоћ министарства да захтјев комплетирају - рекао је министар Хасичевић
Министар је нагласио да је циљ одржати равнотежу између економских интереса и права радника, али и важност уравнотежења економских и социјалних аспеката у трговинском сектору. Додао је да је свјестан изазова с којима се суочавају мали трговци, посебно оних који овисе о промету недјељом.
Такођер је подијелио дојмове радника који су захвални на прилици да проведу вријеме с обитељима. Закључио је да је кључно пронаћи равнотежу између различитих интереса како би се осигурала праведна и одржива рјешења.
Министар Хасичевић је нагласио да ће Вијеће за развој трговине наставити пратити учинке свих мјера и, по потреби, предлагати прилагодбе у складу с потребама трговинског сектора и радника.
Како је ово била прва сједница Вијећа за развој трговине, судионици су закључили да ће се у наредном раздобљу размотрити смјер дјеловања и кључне мјере које би могле побољшати стање у сектору трговине и заштити права потрошача, извијестила је Федерална новинска агенција.