Премијер Федерације Босне и Херцеговине Нермин Никшић, заједно са замјеницима премијера и федералним министрима Тонијем Краљевићем и Војином Мијатовићем, примио је данас у сједишту Владе Федерације БиХ у Сарајеву представнике родитеља дјеце обољеле од спиналне мишићне атрофије (СМА).
Овом приликом представница родитеља Седина Гутић уручила је премијеру Никшићу захвалницу за посвећеност, ангажираност и несебичну подршку у осигуравању неопходног терапијског третмана за пацијенте обољеле од спиналне мишићне атрофије у Федерацији БиХ. Посебно је истакла да се, захваљујући ангажману Владе ФБиХ, дјеца обољела од СМА више не морају лијечити изван Босне и Херцеговине.
Подсјетимо, Федерална влада у марту ове године одобрила је финансирање терапије за лијечење дјеце обољеле од СМА путем Фонда солидарности Завода здравственог осигурања и реосигурања ФБиХ. Овом одлуком је Федерални завод задужен за финансирање лијека из средстава планираних Буџетом ФБиХ за ову годину.
Премијер Никшић током данашњег сусрета захвалио се родитељима обољеле дјеце на овој гести, те истакао да је њихова захвалница највећи знак пажње за цијелу Владу Федерације БиХ.
- Ово је највећи знак пажње за Владу, а мене је нарочито дирнула ваша геста да покажете захвалност. Ми покушавамо да рјешавамо сваки проблем на који нам грађани указују. Имали смо више позива који су се односили на лијечење, а један је био и од родитеља дјеце обољеле од спиналне мишићне атрофије. Успјели смо осигурати потребна средства у Федералном буџету. Нико не бира болест, него болест изабира сваког од нас. Наша је обавеза да рјешавамо проблеме - казао је премијер Никшић.
Иначе, Гутић је појаснила да осигурана терапија успорава прогресију ове болести, те да као родитељ већ види резултате примјене лијека који помаже у побољшању моторичких способности.
Састанку су присуствовали и директорица Завода здравственог осигурања и реосигурања ФБиХ Влатка Мартиновић и њен замјеник Суад Биједић. Мартиновић је казала да су се у овом случају средства осигурала захваљујући подршци Владе ФБиХ. Казала је да 21 дијете прима терапију за лијечење СМА, која на годишњем нивоу за једног обољелог износи између 350.000 и 400.000 КМ. Такођер, када је ријеч о ријетким болестима, информирала је да је за трошкове лијечења цистичне фиброзе осигурано 10 милиона КМ, колико је годишње потребно за терапију 20 обољелих у Федерацији БиХ, те да Завод подузима и друге мјере и активности на извршавању својих обавеза, као и рјешавању проблема са којима се током лијечења суочавају грађани.