БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Федерација Босне и Херцеговине

Влада Федерације Босне и Херцеговине

Министрица Поздер о заштити Прења: Залог за ове и будуће генерације

  • 20.12.2024.
  • Министрица Поздер о заштити Прења: Залог за ове и будуће генерације

    Пут ка проглашењу планине Прењ заштићеним подручјем службено је започео данас уводним састанком између Федералног министарства околиша и туризма (ФМОИТ), Града Коњица и Развојног програма Уједињених нација (УНДП) у Босни и Херцеговини, што представља значајан корак БиХ у ширењу заштићених подручја и усклађивању с међународним циљевима очувања биодиверзитета. Федерална министрица околиша и туризма Насиха Поздер истакла је важност ове иницијативе.

     

    - Планина Прењ је драгуљ биолошке разноликости и симбол природне баштине коју желимо очувати за будуће генерације. Проглашењем Прења заштићеним подручјем испуњавамо не само своје међународне обвезе, већ стварамо могућности за одрживи развој и туризам у цијелој БиХ. Како је у грчкој митологији Олимп дом 12 богова, међу њима и Зеуса, тако је и једна од претпоставки да је Прењ своје данашње име добио по Перуну, богу громовнику старих Славена. Прењ је наш Олимп међу планинама и његова заштита не само да је наша обавеза него је и залог за ове и будуће генерације које требају да га поштују и диве се овом диву наше природе – рекла је министрица Поздер.

     

    Данашњи састанак се надовезује на провођење Меморандума о разумијевању потписаног почетком ове године између ФМОИТ-а и Града Коњица, усклађеног са циљевима Федералне стратегије заштите околиша и стратешким плановима Града. Градоначелник Коњица Осман Ћатић осврнуо се на локални значај овог подухвата-

    - Планина Прењ за Град Коњиц није само природно благо, већ и саставни дио нашег идентитета. Заштита овог подручја осигурава очување наше културне и природне баштине, а истовремено отвара нова врата локалном економском развоју – казао је градоначелник Ћатић.

     

    УНДП у БиХ као имплементациони партнер процеса, путем Финансијског споразума потписаног са ФМОИТ-ом, подржава проширење заштићених подручја у Федерацији БиХ и очување непроцјењиве природне баштине Прењског краја.

    Замјеник резидентног представника УНДП-а у БиХ Вицтор Мунтеану истакнуо је шири значај пројекта.

     

    - Ова иницијатива представља јасан примјер добре сарадње међу државним и локалним властима и међународним партнерима у заштити драгоцјених екосистема Босне и Херцеговине. Заштита Прења још је један корак ка постизању глобалних околишних циљева на које се држава обавезала, те јачања отпорности и развоја мјесних заједница – рекао је Мунтеану.

     

    Босна и Херцеговина се обавезала заштитити 30 посто свог територија до 2030. године као дио својих амбициозних међународних обвеза. Међутим, тренутачно проглашених заштићених подручја је само око 3,5 посто, што наглашава потребу за усклађенијим напорима. У Федерацији Босне и Херцеговине заштићено је око 4.5 посто територије, укључујући споменике природе, заштићене пејзаже, паркове природе и Национални парк Уна. Проглашење планине Прењ, познате по изнимној биолошкој разноликости и јединственим екосистемом, придонијет ће преокрету овог тренда и унапређењу очувања природе, саопћено је из Федералног министарства околиша и туризма.