Премијер Федерације Босне и Херцеговине Нермин Никшић, након данашње сједнице Економско-социјалног вијећа за територију Федерације БиХ, поручио је да је из овогодишњег федералног буџета чији Приједлог је утврђен на сједници Владе прије два дана, предвиђено издвајање 100 милиона КМ помоћи привреди, како би се послодавцима субвенционирали и рефундирали доприноси сходно Владиној одлуци о повећању плата радницима на 1.000 КМ.
Истакао је да се очекује да ће ефекти Одлуке Владе о повећању минималне плате износити око 468 милиона КМ доприноса.
- Желим још једном да потврдим да од тога ниједна конвертибилна марка не иде у Буџет Федерације за било који вид јавне потрошње. То је 256 милиона КМ, обојени са именом и презименом, средства фонда Пензијског и инвалидског осигурања и могу се користити само за исплату пензија и побољшање стандарда пензионера. Затим, 183 милиона КМ су средства која припадају здравственом осигурању. Од тога 10,2 посто иде у Фонд солидарности Федерације, а све остало остаје кантонима. И преостаје око 76 милиона пореза на доходак, који је изворни приход кантона и општина - казао је премијер Никшић.
Говорећи о 100 милиона КМ утврђених у Приједлогу буџета за 2025. годину за помоћ привреди, појаснио је да је опредјељење да се та средства искористе за рефундацију и субвенцију.
- Жеља нам је да рефундацију радимо путем завода за запошљавање. Рефундација је пуно једноставнија, јер завод рефундира на основу онога што се прикаже кроз платну листу, за оне који уредбом буду обухваћени да имају право на то. При томе треба рачунати да тих 100 милиона није једино што се тиче рефундација и субвенција. Ту иде и 25 милиона КМ из завода за запошљававање, с тим да смо ту оставили простор да се тај износ може повећати, ако се укаже потреба. На то треба додати и одређени износ који ће дати Фонд за професионалну рехабилитацију и запошљавање особа са инвалидитетом који свакако рефундира одређене доприносе и дијелове плата код запошљавања особа са инвалидитетом у Федерацији БиХ - казао је премијер Никшић.
Појаснио је да је субвенција предвиђена за одређене привредне субјекте за које је утврђено да неће бити у могућности чекати рефундацију. Такођер је нагласио да ће за повећање плата до 450 КМ радницима који су до сада имали 1.000 КМ и више, послодавци бити ослобођени доприноса за овај износ повећања.
- Кад говоримо о другим мјерама Владе Федерације, ми ћемо посебном уредбом предвидјети подршку за послодавце које ћемо ослободити плаћања додатних доприноса за оне платне разреде изнад 1.000 КМ, а који платним листама докажу да су повећали плате својим радницима који су имали 1.000 КМ и више, а до износа од 450 КМ. Оно ће бити ослобођени плаћања додатних доприноса - појаснио је премијер Никшић.
Поновио је да су доношење Закона о фискализацији финансијских трансакција у ФБиХ и Одлука о минималној плати од 1.000 КМ фискалне интервенције које представљају предуслов за планирану фискалну реформу, а коју ће чинити Закон о доприносима, Закон о порезу на доходак и Закон о минималној плати.
- Наша жеља је да сви заједно схватимо да то није никакво популистичко питање, него је то питање врло важно за Федерацију. То је питање доношења Закона о фискализацији финансијских трансакција у ФБиХ који је у Представничком дому Парламента ФБиХ усвојен у форми нацрта, а надамо се да ће у најскорије вријеме бити усвојен и у Дому народа. Тиме ћемо доћи у ситуацију да што је могуће прије утврдимо и приједлог тог закона. Жеља нам је да га почетком марта или фебруара усвојимо како би створили претпоставке да 1. јула почне примјена тог закона у Федерацији – истакао је премијер Никшић.
Изразио је опредјељење да се од седмог мјесеца направи искорак и крене са доношењем измјена Закона о доприносима, како би се значајно смањио терет плаћања доприноса са послодаваца.
- Наравно да ћемо то све заједно пратити, како би до краја године створили претпоставке да имамо коначне законе фискалне реформе који ће утврдити минималну плату за 2026. годину, као и доприносе који ће бити на оном нивоу како планирамо за растерећње и конкурентност наше привреде - додао је премијер Никшић.
Изразио је задовољство што је атмосфера на сједници ЕСВ-а била коректна.
- Сви схватамо да имамо заједнички циљ и задатак. Логично је да свако има своје погледе и интересе, али на крају свима нам треба бити интерес бољи статус наших радника, бољи услови рада за послодавце. Уз подизање стандарда грађана, онда наравно иде и бољи стандард наших презионера - поручио је премијер Никшић.