Федерална министрица околиша и туризма Насиха Поздер посјетила је Унско-сански кантон, гдје је са министром за грађење, просторно уређење и заштиту околиша УСК-а Алмиром Имшировићем, те начелницима и градоначелницима, као и стручњацима, одржала радно-консултативни састанак на којем су размотрени кључни кораци за заштиту околиша. Посебна пажња била је посвећена изради Федералног плана управљања отпадом. Овај документ би требао значајно допринијети смањењу загађења и очувању природних љепота регије, саопћено је из Федералног министарства.
- Посљедњи Федерални план управљања отпадом истекао је прије осам година и коначно смо створили услове да направимо нови, у чему нам помаже Уред Развојног програма Уједињених народа у БиХ (УНДП). Сви смо се сложили да је тренутно стање неприхватљиво и да је крајњи час да дјелујемо. Морамо донијети одлуке које ће можда бити болне и тешке, а захтијеват ће значајне финансијске издатке, али ми смо у постојећем стању све угроженији отпадом и то једноставно морамо мијењати. Од промјене навика до начина управљања и схваћања отпада као сировине. Циљ нам је да од кантоналних институција и локалних заједница из Унско-санског кантона добијемо информације са терена, укључимо потребе и идеје како би нови Федерални план управљања био квалитетан и проводив документ. Овакву врсту консултација имат ћемо у свим кантонима у Федерацији Босне и Херцеговине - казала је Поздер.
Министрица је током ове посјете одржала и састанак с руководством ЈП Национални парк Уна у њиховим новим просторијама. Истакнуто је да је Федерално министарство околиша и туризма осигурало грант средства Свјетске банке за пројект ''Интегрисана природна рјешења (НбС) и смањење ризика од катастрофа (ДРР) у Босни и Херцеговини''.
- Овај пројект, који је управо започео, усмјерен је на јачање отпорности на климатске промјене кроз природна рјешења - попут обнове мочвара или пошумљавања - интегрирана у законодавни оквир Федерације БиХ. У оквиру пројекта, Национални парк Уна добит ће подршку за финализацију Плана управљања, који ће укључивати мјере за очување биодиверзитета и промоцију одрживог туризма. Поред тога, Федерално министарство осигурало је ове године текући трансфер из буџета Федерације БиХ у износу од 500.000 КМ за подршку раду Националног парка Уна. Ова средства додатно осигуравају заштиту овог природног бисера и његов потенцијал као туристичке дестинације - наводи се у саопћењу.
Из Министарства додају да посјета Унско-санском кантону наглашава важност сарадње између федералних, кантоналних и локалних власти у заштити околиша, што директно доприноси бољем систему управљања отпадом, али и одрживом развоју туризма као једног од кључних економских потенцијала Федерације БиХ.