Федерална министрица околиша и туризма Насиха Поздер с премијером Кантона Сарајево Нихадом Уком посјетила је данас депонију отпада у оквиру Регионалног центра за управљање отпадом Смиљевићи, а што је наставак започетих разговора који су недавно одржани у Федералном министарству околиша и туризма. Током посјете, разговарали су с в.д. директорицом КЈКП Рад Маидом Чукојевић и представницима депоније.
Сврха посјете била је сагледавање тренутног стања на депонији и разговор о могућим рјешењима за унапређење управљања отпадом у Кантону Сарајево, као и о плановима и пројектима који могу бити заједнички реализирани у оквиру Буџета Федерације БиХ и Програма јавних инвестиција ФБиХ 2025-2027. година, али и уз могућу подршку међународних организација овим пројектима, истакли су из Федералног министарства околиша и туризма.
Током обиласка депоније, министрица Поздер је истакла важност системског и дугорочног рјешавања проблема одлагања отпада, нагласивши потребу за модернизацијом инфраструктуре, побољшањем стандарда еколошке заштите и примјеном најбољих пракси из области управљања отпадом.
- Депонија Смиљевићи представља изазов, али и прилику да заједничким радом побољшамо услове за грађане Кантона Сарајева. Радимо на новом Федералном плану управљања отпадом и оно што су добре праксе и стандарди показали јесте да је на депонијама неопходно унаприједити систем рециклаже, смањити количину отпада који се одлаже и осигурати да сви процеси буду у складу с еколошким стандардима. Нама требају квалитетни и спремни пројекти како би подржали добра и одржива рјешења- казала је министрица Поздер.
Премијер Ук нагласио је да Влада Кантона Сарајево активно ради на проналажењу рјешења за бољи систем управљања отпадом.
- Свјесни смо проблема који постоје и важно је да нам руководство депоније достави приоритете и да имамо динамички план како да одговоримо на ове изазове. Такођер, битно нам је да радимо заједнички и с вишим нивоима власти и Федерација нам сигурно може помоћи да рад депоније Смиљевићи буде унапријеђен - рекао је Ук.
Представници КЈКП Рад и депоније Смиљевићи истакли су да је предузеће већ подузело мјере како би побољшало стање и унаприједило свакодневно пословање, те да ће требати сарадња институција и струке, као и рад на едукацији грађана о важности селективног одлагања отпада, како би се ова област модернизирала.
Истакнуто је да постоје идејни пројекти попут „Прикупљања отпада у КС“, затим идејно рјешење за затварање/конзервирање неактивних плоха депоније Смиљевићи, као и пројекти „Развоја система одвојеног прикупљања посебних категорија отпада у КС“, „Системско збрињавање биоотпада у КС“, „Системско збрињавање отпадних вода са депоније Смиљевићи“, а који је један од приоритетнијих. Ту су и пројекти успоставе рада когенеративног постројења за искориштавање депонијског плина, које ће кантоналне институције и руководство депоније предложити за програм јавних инвестиција.
Министрица Поздер је изразила задовољство конструктивним разговором и нагласила да ће Федерално министарство околиша и туризма наставити подржавати напоре, квалитетне и спремне пројекте за унапређење система управљања отпадом, а с циљем заштите околиша и побољшања квалитета живота грађана у цијелој Федерацији Босне и Херцеговине, саопћено је из Федералног министарства околиша и туризма.