Федерална министрица образовања и науке Јасна Дураковић обратила се данас на првој сједници Интерресорне радне групе за израду Нацрта закона о студентском стандарду Федерације Босне и Херцеговине, наглашавајући важност овог закона за унапређење студентског живота и образовања. Радном групом предсједава Бењамин Хеџић, савјетник министрице, који координира активности у припреми овог кључног документа.
Министрица Дураковић је подсјетила да је Влада Федерације БиХ, уз три представника Федералног министарства образовања и науке, именовала и чланове из федералних министарстава правде, рада и социјалне политике, здравства, културе и спорта, финансија, те Уреда Владе ФБиХ за законодавство и усклађеност с прописима ЕУ.
- Први пут након 15 година, поново актуелизирамо питања студентског стандарда како бисмо осигурали доступније, ефикасније и квалитетније образовање. Циљ овог закона је створити материјалне, културне, здравствене и друштвене увјете који потичу друштвену укљученост и свеобухватан развој студената - поручила је министрица Дураковић.
Нагласила је важност координацијске улоге ФМОН-а у овом процесу, те позвала све релевантне стране, укључујући студентске асоцијације, академску заједницу, Заједницу студентских центара и одборе за образовање Парламента ФБиХ, да допринесу својим приједлозима како би закон оптимално обухватио сва права, обавезе и одговорности студената.
- Ово је реформски закон, и уложит ћемо максималне напоре да се усвоји у парламенту, те имплементира до краја године - закључила је министрица Дураковић.
Данашњи састанак Интерресорне радне групе за израду Нацрта закона о студентском стандарду ФБиХ прилика је за почетак свеобухватног рада на овом важном документу, који ће поставити темељ за бољи студентски стандард и равноправнији приступ образовању.
Очекује се да ће закон донијети значајне промјене у правима и увјетима за студенте, с посебним нагласком на осигурање квалитетнијег и доступнијег образовања. Планирано је унапређење студентског стандарда кроз пружање додатне подршке у виду материјалних, културних, здравствених и друштвених погодности.
Посебна пажња бит ће посвећена промицању једнакости, подршци маргинализираним групама и усклађивању са еуропским стандардима, чиме се додатно потиче мобилност студената, њихова међународна сурадња, те укључивање у модерно тржиште рада. Планирано је дефинирање јасних оквира за остваривање права на исхрану, смјештај, стипендије и здравствену заштиту, чиме се постављају темељи за свеобухватну подршку образовању и развоју младих.
Циљ је осигурати смјернице за будући развој студентског стандарда уз поштивање начела социјалне укључености, одрживости и равноправности, настојећи омогућити не само боље увјете за образовање и живот студената, већ и њихово активно судјеловање у друштвеном развоју, саопћено је из Федералног министарства образовања и науке/знаности.