Федерална министрица образовања и науке Јасна Дураковић данас се у Приштини сусрела с премијером Републике Косово Албином Куртијем, те замјеницом премијера за мањинске заједнице и људска права Емилијом Реџепи. У саопћењу Федералног министарства образовања и науке наводи се да циљ овог сусрета није био само разговор о образовању, већ јачање темеља на којима стоји будућност бошњачке ђеце на Косову, као и успостава чвршће образовне и научне сарадње између двије земље.
- Док свјетске политике често лутају у великим ријечима, признањима или оспоравањима, ја сам овдје да радим за људе. Наша бошњачка заједница на Косову, са својих више од 30.000 људи, заслужује подршку и повезницу с матичним образовним институцијама у Босни и Херцеговини. Поносна сам што имам прилику градити мостове у овим изазовним временима и стајати уз оне који највише требају нашу подршку - казала је министрица Дураковић.
У саопћењу Министарства наводе да овај сусрет није био дипломатски чин, већ знак чврсте воље да се, без обзира на политичке несугласице, образовање, наука и будућност дјеце стави на прво мјесто.
Министрица Дураковић, која борави у вишедневној посјети Косову, данас је одржала и говор на отворењу Интернатионал Higher Едуцатион Цонференце 2024 у Приштини, а састала се и са министрицом образовања, знаности, технологије и иновација Косова Арберие Нагавци.
Федерална министрица је истакнула важност образовања као кључног фактора за напредак друштва, наглашавајући потребу за модернизацијом образовног система у Босни и Херцеговини. Посебно је истакнула значај омогућавања младима стјецања савремених знања и вјештина, као и осигуравања њихове мобилности, те студирања у најбољим условима.
Такођер, министрица Дураковић је говорила о важности улагања у образовање, с посебним освртом на дијаспору.
- Готово 50 посто нашег становништва живи изван Босне и Херцеговине, што представља огроман образовни потенцијал. Дијаспора је мост између Босне и Херцеговине и свијета - рекла је министрица Дураковић.
Нагласила је да, иако Босна и Херцеговина службено не признаје Косово, сарадња у области образовања између двију земаља треба постојати.
- Наука не познаје границе ни политичка опредјељења. Образовање мора бити темељ за бољу и просперитетнију будућност међу народима - закључила је министрица Дураковић, саопћено је из Федералног министарства образовања и науке/знаности.