Federalna ministrica obrazovanja i nauke Jasna Duraković danas se u Prištini susrela s premijerom Republike Kosovo Albinom Kurtijem, te zamjenicom premijera za manjinske zajednice i ljudska prava Emilijom Redžepi. U saopćenju Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke navodi se da cilj ovog susreta nije bio samo razgovor o obrazovanju, već jačanje temelja na kojima stoji budućnost bošnjačke djece na Kosovu, kao i uspostava čvršće obrazovne i naučne saradnje između dvije zemlje.
- Dok svjetske politike često lutaju u velikim riječima, priznanjima ili osporavanjima, ja sam ovdje da radim za ljude. Naša bošnjačka zajednica na Kosovu, sa svojih više od 30.000 ljudi, zaslužuje podršku i poveznicu s matičnim obrazovnim institucijama u Bosni i Hercegovini. Ponosna sam što imam priliku graditi mostove u ovim izazovnim vremenima i stajati uz one koji najviše trebaju našu podršku - kazala je ministrica Duraković.
U saopćenju Ministarstva navode da ovaj susret nije bio diplomatski čin, već znak čvrste volje da se, bez obzira na političke nesuglasice, obrazovanje, nauka i budućnost djece stavi na prvo mjesto.
Ministrica Duraković, koja boravi u višednevnoj posjeti Kosovu, danas je održala i govor na otvorenju International Higher Education Conference 2024 u Prištini, a sastala se i sa ministricom obrazovanja, znanosti, tehnologije i inovacija Kosova Arberie Nagavci.
Federalna ministrica je istaknula važnost obrazovanja kao ključnog faktora za napredak društva, naglašavajući potrebu za modernizacijom obrazovnog sistema u Bosni i Hercegovini. Posebno je istaknula značaj omogućavanja mladima stjecanja savremenih znanja i vještina, kao i osiguravanja njihove mobilnosti, te studiranja u najboljim uslovima.
Također, ministrica Duraković je govorila o važnosti ulaganja u obrazovanje, s posebnim osvrtom na dijasporu.
- Gotovo 50 posto našeg stanovništva živi izvan Bosne i Hercegovine, što predstavlja ogroman obrazovni potencijal. Dijaspora je most između Bosne i Hercegovine i svijeta - rekla je ministrica Duraković.
Naglasila je da, iako Bosna i Hercegovina službeno ne priznaje Kosovo, saradnja u oblasti obrazovanja između dviju zemalja treba postojati.
- Nauka ne poznaje granice ni politička opredjeljenja. Obrazovanje mora biti temelj za bolju i prosperitetniju budućnost među narodima - zaključila je ministrica Duraković, saopćeno je iz Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke/znanosti.