Министар Вујановић: Пелету и огрјевном дрвету су нереално високо подигнуте цијене, оправдана бојазан да рок важења одлуке Вијећа министара није довољно дуг

  • 29.07.2022.
  • Министар Вујановић: Пелету и огрјевном дрвету су нереално високо подигнуте цијене, оправдана бојазан да рок важења одлуке Вијећа министара није довољно дуг

    Федерално министарство трговине упознало је Владу Федерације БиХ на јучерашњој сједници у Сарајеву о реализацији закључка од 23. јуна у вези са извршеним увидом у стање залиха и калкулације цијена произвођача и трговаца облог огрјевног дрвета и пелета.

    Тада је усвојена информација Министарства о потреби анализе ових цијена у Федерацији БиХ, те је у складу са задужењем Федерални тржишни инспекторат извршио инспекцијски надзор код 14 произвођача и трговца пелета, брикета, облог огрјевног дрвета и цијепаног огрјевног дрвета.

    Подсјећања ради, Влада Федерације је реагирала чим је у БиХ дошло до несташица и раста цијена пелета и огрјевног дрвета, усљед повећане потражње европског тржишта за овим производима што је првенствено резултат рата у Украјини и тражења алтернатива за руски плин пред предстојећу сезону гријања.

    Како је Владу извијестио федерални министар трговине Златан Вујановић инспектори су код већине контролисаних субјеката надзора утврдили низ неправилности и недостатака, везано за непосједовање одговарајуће документације која прати робу, као и неажурног вођења трговачких  књига.

    - Уз остале утврђене недостатке, из извјештаја Федералне управе за инспекцијске послове (ФУЗИП) јасно је да су произвођачи и продавци огрјевног материјала, користећи новонасталу ситуацију опћег повећања цијена роба и услуга изазваних, нереално високо подигли цијене, при томе не показујући друштвену одговорност и социјалну осјетљивост у актуелном моменту глобалне инфлације и смањења куповне моћи становништва - истакнуто је у информацији коју је поднио министар Вујановић.

    Такођер, подсјетио је да је Влада Федерације у Иницијативи упућеној Вијећу министара БиХ тражила забрану извоза до 31.12.2022. године, али је Вијеће министара БиХ донијело Одлуку о привременој забрани извоза одређених шумских дрвних сортимената, огрјевног дрвета и производа од дрвета, која се примјењује 90 дана од дана њеног ступања на снагу. 

    - Када узмемо у обзир да 90 дана истиче 24. септембра ове године, што је период још увијек прије предстојеће сезоне гријања која почиње 1. октобра, евидентно је да је пуно већи значај задњег квартала текуће године. Током анализе тржишта и инспекцијских надзора уочено је да је пословна политика и амбиција привредних субјеката који прометују огрјевним материјалом доминантно оријентирана ка извозу с циљем остваривања максималног профита, а не води се довољно рачуна о задовољењу потреба домаћег тржишта, како количински, тако и цјеновно. Због тога је оправдана наша бојазан да до 24. септембра неће доћи до жељеног испољавања економског патриотизма - упозорио је министар Вујановић.

    Како је најавио, у том случају, Министарство ће Влади Федерације предложити нове мјере заштите грађана, не искључујући и најрестриктивније законске мјере, те захтјев за продужење трајања Одлуке Вијеће министара БиХ о забрани извоза огрјевног материјала до краја ове године.

    Иначе, Федерално министарство трговине је у сарадњи са ФУЗИП-ом ради заштите интереса грађана, предузећа и јавних установа у области образовања, здравства и социјалне заштите, који користе ове енергенте покренуло већ низ других активности.

    На позив федералног министра трговине одржан је састанак с представницима Привредне/Господарске коморе Федерације БиХ и привредника, које је предводио предсједник Групације шумарства и дрвне индустрије.

    Састанку су присуствовали и директор Федералне управе за инспекцијске послове, главни федерални тржишни инспектор и савјетник премијера Федерације БиХ за економска питања. Циљ састанка био је координирање заједничких активности ради осигурања уредног снабдијевања пелетом и огрјевним дрветом у предстојећој сезони гријања уз економско прихватљиве цијене уз максималну социјалну осјетљивост примјерену економској реалности.

    - Истакли смо да би у овом моменту реална цијена за тону пелета требала износити од 400 до 450 КМ, а за кубни метар исцјепаног огрјевног дрвета од 100 до 120 КМ. Такођер је истакнуто да ће, уколико изостане воља адресираних пословних субјеката из ове области, Влади Федерације БиХ бити предложено да у складу са законом и надлежношћу, подузме и иницира мјере заштите економских и потрошачких интереса грађана, не искључујући и најрестриктивније законске мјере. Раст цијена енергената доводи потрошаче у врло незавидан положај, а циљ Владе Федерације БиХ је да заштити домаће тржиште и осигура довољне количине пелета и огрјевног дрвета по економско прихватљивим цијенама - истакао је министар Вујановић, који је на сједници Владе предочио и преглед распона набавних цијена, марже и малопродајних цијена огрјевног материјала, а који потврђује нереално високо подигнуте цијене.