Замјеник премијера Федерације БиХ и федерални министар развоја, подузетништва и обрта Војин Мијатовић потписао је данас у згради Владе Федерације БиХ у Мостару уговоре с 31 корисником о додјели потицајних средстава за четири кључна програма подршке привреди.
Програми се односе на унапређење подузетничке инфраструктуре, организацију привредних сајмова, подршку малим и средњим предузећима (МСП) у ИТ сектору, те потицај раду привредних и обртничких комора. Укупна вриједност одобрених пројеката, укључујући и властито судјеловање корисника, износи више од 4,73 милиона КМ, док износ бесповратних грант средстава које осигурава Федерално министартсво развоја, подузетништва и обрта износи 1,64 милиона КМ.
Како је истакнуто, средства се додјељују у складу с програмима утрошка текућих трансфера непрофитним организацијама, кантонима, фондовима и другим нивоима власти утврђеним Буџетом Федерације БиХ за 2025. годину.
Министар Мијатовић истакнуо је како је ово други важан пројект Министарства у кратком времену. Недавно је, како је рекао, потписан први уговор с Techstarsom, najvećim свјетским бизнис акцелератором, чиме је Босна и Херцеговина први пут стављена на њихову мапу.
- Данас потписујемо уговоре с корисницима који су испунили све услове јавног позива, из области подузетничке инфраструктуре, ИТ сектора, организације сајмова и комора – рекао је министар Мијатовић.
Подсјетио је да је циљ повећања буџета за подршку малој привреди у потпуности остварен.
- Прије двије године најавили смо да ће буџетска издвајања за привреду, посебно за сектор мале привреде у Федерацији, бити четири пута већа у односу на затечено стање. Данас с поносом можемо рећи да смо тај циљ остварили. Најављујемо да ће издвајања наставити расти и у наредној години – поручио је министар Мијатовић.
Додао је да охрабрују подаци који показују да број запослених остаје стабилан, извоз биљежи раст, а све је више новооснованих фирми, што потврђује да фискалне реформе и Владине мјере доносе конкретне резултате.
Највећи број корисника, њих петнаест, долази из области подузетничке инфраструктуре, међу којима су развојне агенције, технолошки паркови и пословни инкубатори. Укупна вриједност њихових пројеката износи преко 2,48 милиона КМ, док грант средства достижу 326.720 КМ. Пројекти су усмјерени на јачање пословне инфраструктуре и подршку старт-уп екосуставу.
У ИТ сектору, гдје је потписано четрнаест уговора, одобрена су средства у вриједности 667.450 КМ, док укупна вриједност пројеката износи више од 1,5 милиона КМ. Фокус је на технолошкој модернизацији и стварању услова за четврту индустријску револуцију.
- Овакви позиви представљају снажан вјетар у леђа ИТ фирмама, поготово у изазовном периоду. Улагања у АИ, кадар и опрему омогућит ће фирмама из БиХ да остану конкурентне на глобалном тржишту, јер ИТ тржиште није локално, већ глобално - рекао је Амар Шабановић из компаније ВиСиот из Високог.
Средства су додијељена и за организацију привредних сајмова у износу од 300.000 КМ, док је укупна вриједност тих пројеката нешто више од 407.000 КМ.
- Ово је доказ наше дугогодишње сарадње с Министарством. Кроз сајмове јачамо везе међу малим, средњим и великим компанијама, преносимо знања и отварамо прилике за заједнички наступ на домаћем и страном тржишту - рекао је Семир Кантић из Удружења привредника „Бизнис центар“ Јелах-Тешањ, организатора познатог Тешањског сајма.
У оквиру пројекта „Потицај коморама“ уговори су потписани с Привредном и Обртничком комором ФБиХ. Грант средства за одобрене пројекте износе 300.000 КМ, а основна сврха пројекта фокусирана је на умрежавање подузетника и обртника, организирано заступање њихових интереса, те развој коморских услуга у Федерацији БиХ.
Предсједник Привредне коморе ФБиХ Марко Шантић рекао је да је Министарство направило значајан искорак у препознавању кључних области које треба суфинансирати, укључујући дигитализацију, зелену агенду, зелене порезе и прилагодбу јавним набавкама.
Додао је да ће захваљујући додијељеним средствима Привредна комора реализирати неколико активности, од организације четири велике гранске конференције и подршке чланицама на Мостарском и Тешањском сајму, до едукација за мала и средња подузећа о актуалним темама попут ИСГ извјештавања и ЦБАМ механизма.
Такођер је најавио оснивање пословног едукацијског хуба који би требао осигурати стално доступне online едукације и семинаре о кључним изазовима бх. привреде.
- У име 57.000 обртника, захваљујем се Министарству. Ова средства помоћи ће у техничком оснаживању комора и едукацији обртника. У посљедњих осам година број обртника је порастао с 48.000 на 57.000, што показује снагу и потенцијал овог сектора - казао је предсједник Обртничке коморе ФБиХ Жељко Бабић.
Ведран Шимуновић из Интера Технолошког Парка у Мостару подсјетио је на значај суфинансирања из ЕУ фондова и нагласио важност наставка подршке дигиталним номадима.
- Захваљујемо Министарству на досљедној подршци развоју иновација и подузетништва. Ова средства ће помоћи суфинансирању једног од наших нових пројеката. Позивам на наставак дијалога о унапређењу услова за дигиталне номаде, јер иако је продужен боравак са 90 на 180 дана, још има много простора за напредак - нагласио је Шимуновић.
Министар Мијатовић је најавио и потписивање уговора с представницима 21 локалне заједнице у Федерацији БиХ, а ријеч је о подршци за пројект изградње подузетничких зона, чија укупна вриједност износи скоро 6,35 милиона КМ.