БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Федерација Босне и Херцеговине

Влада Федерације Босне и Херцеговине

Министар Делић разговарао са представницима Федералног савеза ратних војних инвалида параплегичара

  • 23.09.2024.
  • Министар Делић разговарао са представницима Федералног савеза ратних војних инвалида параплегичара

    Федерални министар рада и социјалне политике Аднан Делић састао се са представницима Федералног савеза ратних војних инвалида параплегичара. Овом приликом разговарано је о питањима дјечијег додатка за дјецу ратних војних инвалида у Федерацији БиХ, а њихов главни захтјев односи се на искључивање накнада по основи ратног инвалидитета из породичног цензуса за остваривање права на дјечији додатак, саопћило је Федерално министарство рада и социјалне политике.

    Министар Делић изразио је разумијевање за ове захтјеве, те истакао да су приликом измјена Закона о материјалној подршци породицама с дјецом из цензуса искључене накнаде по основу инвалидитета које произилазе из прописа из области социјалне заштите.

    - Министар је додао је да нема препрека за будуће разговоре с Федералним министарством за борачка питања како би се размотрила могућност искључења ових накнада из цензуса. Такођер, министар је већ раније најављивао и да Министарство у сарадњи с УНИЦЕФ-ом БиХ ради на проналажењу модела дјечијег додатака који не би искључивао ниједно дијете из овог права, што је настојање да се свој дјеци омогући одређени износ дјечијег додатка - наведено је у саопћењу.

    Из Федералног министарства рада и социјалне политике истичу и да је током састанка разговарано и о изјави министра Делића са конференције за новинаре након прошлоседмичног састанка с представницима пензионера.

    - Представници Савеза казали су да су поједини ратни војни инвалиди изјаву министра у којој је говорио о незарађеним пензијама доживјели као инсинуацију да они примају незарађене пензије. Министар Делић демантовао је такву интерпретацију, наглашавајући да права ратних војних инвалида нису у надлежности овог министарства, већ Министарства за борачка питања, те да су њихове пензије регулисане законима из тог ресора. Министар је појаснио да се његова изјава односила на велики број корисника минималних пензија који су пензионисани без пуног радног стажа, реферирајући се на честу изјаву да су све пензије зарађено право - појашњено је из Федералног министарства.

    Додаје се да су доношењем Закона о ПИО из 2018. године, те прописима из неколико других закона којима се регулише увођење у пензијско право по основу повољнијих услова пензионисања, корисници пензија постали и припадници категорија без стечених увјета за редовно пензионисање.

    - Таквих је корисника пензије око 250.000 и међу њима су радници који су због повреде на раду пензионисани прије времена, људи пензионисани због болести, инвалидитета, те низ других категорија. У правилу ове категорије, када би се пензије обрачунавале по основу зарађеног права биле би у распону од 100 до 300 КМ, али су због поштивања права на недискриминацију и принципа међугенерацијске солидарности, а сходно новом Закону о ПИО из 2018. године, те пензије изједначене на износ минималне пензије, која је по овом пропису сада једнака свима који су стекли радни стаж до 15 година - истиче се у саопћењу.

    Из Федералног министарства су појаснили и како се према овом закону остварују минималне пензије.

    - Дакле, без обзира је ли ријеч о једном дану, једном мјесецу или једној, пет или петнаест година радног стажа, по Закону сви улазе у категорију корисника минималне, односно најниже пензије, без обзира на неиспуњеност услова пуног радног стажа или старосне границе за пензионисање. Ово је једна од тема коју су представници пензионера раније истицали као камен спотицања међу својим чланством које сматра да овај вид равнања пензија није праведан и није потицајан за све будуће кориснике пензија - саопћено је из Федералног министарства рада и социјалне политике.