Федерално министарство рада и социјалне политике саопћило је да су на сједници Министарске координације у области социјалне политике у ФБиХ, коју чине федерални министар рада и социјалне политике Аднан Делић и кантонални министри социјалне заштите, усвојили информацију о проблему смјештаја дјеце с тежим менталним поремећајима. На сједници је такођер једногласно донесен закључак о потреби формирања радне групе за проналажење рјешења за овај проблем који је у сектору социјалне заштите присутан дуже од деценије.
- Ова иницијатива Министарске координације произашла је из потребе за свеобухватнијим рјешавањем проблема смјештаја дјеце која имају теже облике менталних поремећаја или обољења. С тим у вези, Федерално министарство рада и социјалне политике је прослиједило информацију Координације Влади ФБиХ. Влада ФБиХ је закључком обавезала Министарство да подузме неопходне активности за формирање радне групе која ће радити на проналажењу рјешења с крајњим циљем побољшања смјештаја и бриге за дјецу с менталним тешкоћама у ФБиХ – наводи се у саопћењу Министарства.
Радна група ће укључивати представнике федералних и свих кантоналних министарстава рада и социјалне политике и здравства и требала би бити именована рјешењем Владе ФБиХ.
У саопћењу се наводи да је основни задатак ове радне групе јасно дефинирање надлежности и одговорности по сегментима здравства и социјалне заштите. Федерална и кантонална министарства рада и социјалне политике и здравства су дужна доставити приједлоге чланова Радне групе у року од 15 дана од дана ступања на снагу овог закључка, након чега ће бити и формирана Радна група.
- На сједници Министарске координације јасно смо детектовали проблем смјештаја дјеце с менталним тешкоћама која се у недостатку адекватног смјештаја и њиховог збрињавања већ сигурно десет година смјештају у установе социјалног збрињавања, како кантоналне, тако и федералне. Дјеца с дијагнозама поремећаја понашања или другим психијатријским дијагнозама захтијевају здравствени третман који тренутно не пружа ниједна установа, нити здравствене, нити социјалне заштите у Федерацији БиХ. Министарска координација својим заједничким закључком наглашава потребу укључивања здравствене струке у овом случају како би се обезбиједила адекватна њега за ову дјецу, те растеретио или ојачао сектор социјалне заштите - казао је министар Делић који је и предсједник ове министарске координације.
Из Министарства појашњавају да је социјална заштита у ФБиХ регулисана Законом о основама социјалне заштите, заштите цивилних жртава рата и заштите породице са дјецом, који утврђује политику социјалне заштите, док се финансирање социјалне заштите обезбјеђује из буџета кантона и опћина, осим установа од значаја за ФБиХ које се финансирају из федералног буџета. Додају да је Законом предвиђено оснивање различитих установа социјалне заштите, укључујући оне за дјецу с поремећајима у физичком и психичком развоју, те да с тим у вези, законски оквир није препрека за развој потребних услуга на кантоналном нивоу уз подршку свих релевантних актера.
- Ово је наш заједнички проблем и сигурно је да систем социјалне заштите осим што нема надлежности, нема ни све потребне ресурсе, нити могућности да се сам носи с овим изразито захтјевним друштвеним проблемом и зато смо става да је неопходно да оба ресора, односно здравство и социјална заштита, заједно пронађу најбоље рјешење за бригу и смјештај дјеце из ове категорије поремећаја и обољења. Надамо се да ће Радна група понудити адекватно рјешење на којем ћемо опет сви заједно радити – казао је министар Делић.
Федерално министарство рада и социјалне политике саопћило је да је ово још један од начина којима се настоје ријешити нагомилани проблеми у обасти социјалне заштите, као и озбиљан корак у унапрјеђењу система социјалне заштите и пружању одговарајуће бриге за кориснике социјалних услуга, првенствено оне најрањивије као што су дјеца с тежим менталним тешкоћама у ФБиХ за коју већ годинама не постоји трајно рјешење о њиховом збрињавању након лијечења и отпуштања из здравствених установа.