Federalno ministarstvo rada i socijalne politike saopćilo je da su na sjednici Ministarske koordinacije u oblasti socijalne politike u FBiH, koju čine federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić i kantonalni ministri socijalne zaštite, usvojili informaciju o problemu smještaja djece s težim mentalnim poremećajima. Na sjednici je također jednoglasno donesen zaključak o potrebi formiranja radne grupe za pronalaženje rješenja za ovaj problem koji je u sektoru socijalne zaštite prisutan duže od decenije.
- Ova inicijativa Ministarske koordinacije proizašla je iz potrebe za sveobuhvatnijim rješavanjem problema smještaja djece koja imaju teže oblike mentalnih poremećaja ili oboljenja. S tim u vezi, Federalno ministarstvo rada i socijalne politike je proslijedilo informaciju Koordinacije Vladi FBiH. Vlada FBiH je zaključkom obavezala Ministarstvo da poduzme neophodne aktivnosti za formiranje radne grupe koja će raditi na pronalaženju rješenja s krajnjim ciljem poboljšanja smještaja i brige za djecu s mentalnim teškoćama u FBiH – navodi se u saopćenju Ministarstva.
Radna grupa će uključivati predstavnike federalnih i svih kantonalnih ministarstava rada i socijalne politike i zdravstva i trebala bi biti imenovana rješenjem Vlade FBiH.
U saopćenju se navodi da je osnovni zadatak ove radne grupe jasno definiranje nadležnosti i odgovornosti po segmentima zdravstva i socijalne zaštite. Federalna i kantonalna ministarstva rada i socijalne politike i zdravstva su dužna dostaviti prijedloge članova Radne grupe u roku od 15 dana od dana stupanja na snagu ovog zaključka, nakon čega će biti i formirana Radna grupa.
- Na sjednici Ministarske koordinacije jasno smo detektovali problem smještaja djece s mentalnim teškoćama koja se u nedostatku adekvatnog smještaja i njihovog zbrinjavanja već sigurno deset godina smještaju u ustanove socijalnog zbrinjavanja, kako kantonalne, tako i federalne. Djeca s dijagnozama poremećaja ponašanja ili drugim psihijatrijskim dijagnozama zahtijevaju zdravstveni tretman koji trenutno ne pruža nijedna ustanova, niti zdravstvene, niti socijalne zaštite u Federaciji BiH. Ministarska koordinacija svojim zajedničkim zaključkom naglašava potrebu uključivanja zdravstvene struke u ovom slučaju kako bi se obezbijedila adekvatna njega za ovu djecu, te rasteretio ili ojačao sektor socijalne zaštite - kazao je ministar Delić koji je i predsjednik ove ministarske koordinacije.
Iz Ministarstva pojašnjavaju da je socijalna zaštita u FBiH regulisana Zakonom o osnovama socijalne zaštite, zaštite civilnih žrtava rata i zaštite porodice sa djecom, koji utvrđuje politiku socijalne zaštite, dok se finansiranje socijalne zaštite obezbjeđuje iz budžeta kantona i općina, osim ustanova od značaja za FBiH koje se finansiraju iz federalnog budžeta. Dodaju da je Zakonom predviđeno osnivanje različitih ustanova socijalne zaštite, uključujući one za djecu s poremećajima u fizičkom i psihičkom razvoju, te da s tim u vezi, zakonski okvir nije prepreka za razvoj potrebnih usluga na kantonalnom nivou uz podršku svih relevantnih aktera.
- Ovo je naš zajednički problem i sigurno je da sistem socijalne zaštite osim što nema nadležnosti, nema ni sve potrebne resurse, niti mogućnosti da se sam nosi s ovim izrazito zahtjevnim društvenim problemom i zato smo stava da je neophodno da oba resora, odnosno zdravstvo i socijalna zaštita, zajedno pronađu najbolje rješenje za brigu i smještaj djece iz ove kategorije poremećaja i oboljenja. Nadamo se da će Radna grupa ponuditi adekvatno rješenje na kojem ćemo opet svi zajedno raditi – kazao je ministar Delić.
Federalno ministarstvo rada i socijalne politike saopćilo je da je ovo još jedan od načina kojima se nastoje riješiti nagomilani problemi u obasti socijalne zaštite, kao i ozbiljan korak u unaprjeđenju sistema socijalne zaštite i pružanju odgovarajuće brige za korisnike socijalnih usluga, prvenstveno one najranjivije kao što su djeca s težim mentalnim teškoćama u FBiH za koju već godinama ne postoji trajno rješenje o njihovom zbrinjavanju nakon liječenja i otpuštanja iz zdravstvenih ustanova.