Федерални министар рада и социјалне политике присуствовао је конференцији Вијећа Европе, гђе је представљен швицарски модел суочавања с прошлошћу, а министар Делић је овом приликом најавио значајне измјене у законодавству Федерације БиХ с циљем унапређења заштите дјеце, саопћено је из Федералног министарства рада и социјалне политике.
- Један од наших приоритета је јачање система хранитељства кроз измјене Закона у хранитељству планиране у 2025. години, док у успостављању Инспектората за социјалну и дјечију заштиту, као надзорног тијела за праћење права дјеце, њихове сигурности и заштите од насиља, посебно у установама социјалног збрињавања видимо рјешење за повећање сигурности дјеце у установама социјалне заштите – казао је министар Делић нагласивши да је заштита дјеце питање од стратешке важности за свако друштво.
Из Министарства наводе да је ова конференција окупила више од 100 министара, амбасадора, политичких представника, невладиних организација и жртава злостављања из цијеле Европе, како би се размотрила могућност примјене швицарског модела суочавања с прошлошћу.
Појашњавају да је овај модел, базиран на швицарском закону о суочавању с прошлошћу (АФЗФГ), препознат као примјер добре праксе за препознавање, одштету и превенцију злостављања.
У саопћењу Министарства је наведено и да је Парламентарна скупштина Вијећа Европе једногласно усвојила Резолуцију 2533 која позива државе чланице да признају злостављања, пруже одштету жртвама и спроведу свеобухватне истраге. Швицарски закон о суочавању с прошлошћу, захваљујући којем је правда ђеломично враћена за 12.000 жртава послужио је као инспирација за ову резолуцију.
- Заштита и промоција добробити дјеце један је од најважнијих и најплеменитијих циљева које можете постићи кроз политику - рекао је швицарски министар правде Беат Јанс, нагласивши да је одговорност политичара да законима осигурају сигурност дјеце.
Из Министарства наводе да је специјална изасланица генералног секретара УН-а за насиље над дјецом Др. Најат Maalla М’јид похвалила швицарски модел као примјер који пружа конкретне смјернице за рјешавање проблема злостављања.
- Смјештање дјеце у институције често носи озбиљан ризик од насиља и дуготрајних посљедица. Зато је ова Резолуција од посебног значаја – казала је М’јид.
Конференција у Стразбуру доноси нове смјернице за унапрјеђење права дјеце у Европи, док Босна и Херцеговина има прилику да, кроз законодавне реформе, покаже одлучност у суочавању с изазовима прошлости и креирању сигурније будућности за најрањивије чланове друштва, саопћено је из Федералног министарства рада и социјалне политике.