У организацији Федералног министарства рада и социјалне политике и УНИЦЕФ-а БиХ данас је у Сарајеву одржана конференција „Реформе система социјалне заштите у ФБиХ: праведнији, отпорнији и ефикаснији систем за све“. Конференција је окупила више од 200 учесница и учесника, међу којима представнике и представнице законодавне и извршне власти, кантоналних ресорних министарстава, центара за социјални рад, цивилне заштите, академске заједнице, амбасада, међународних организација, Европске уније, Свјетске банке, УН агенција и организација цивилног друштва.
Конференција је пружила преглед кључних реформских процеса који ће Федерацију БиХ водити ка модернијем и укључивијем систему социјалне и дјечије заштите. У фокусу ове реформе су три реформска закона. Ријеч је о Закону о социјалним услугама, Закону о Заводу за социјалну заштиту и Закону о стручним дјелатностима у социјалној и ђечијој заштити, Истовремено с овим законима, као мултисекторски пројект, припрема се и Закон о методологији израде социјалних карата у ФБиХ по основу којег би се требала радити дигитална социјална карта. Овај алат објединио би податке о социо-економском статусу грађана и омогућио брже, транспарентније и праведније усмјеравање буџетских средстава.
- Социјална заштита није посљедња тачка на листи приоритета, већ први бедем једне здраве државе. Наш циљ је да садашњи дјечији додатак, који досеже свега 20 посто дјеце, проширимо на барем 50 посто малишана у ФБиХ. То би био велики корак у успоравању демографског пада, јачању породица и изградњи отпорнијег друштва - нагласио је федерални министар рада и социјалне политике Аднан Делић.
Шеф представништва УНИЦЕФ-а у БиХ Марц Луцет поручио је да покретање ових реформи у оквиру Федералног министарства рада и социјалне политике показује да Федерација БиХ спремна да стратешки улаже у своје највеће богатство, дјецу.
- Универзални или у овом случају реални, проширени дјечији додатак није трошак, него најпаметнија инвестиција у смањење дјечјег сиромаштва, изградњу људског капитала и стварање једнаких прилика за свако дијете - казао је Луцет.
Замјеник шефа Делегације Европске уније у БиХ Adebayo Бабајиде нагласио је како је социјална заштита један од темеља инклузивног, праведног и просперитетног друштва.
- Кроз социјалну заштиту осигуравамо да нико не буде остављен по страни и да сви грађани и грађанке имају могућност да живе достојанствен живот, без обзира на њихове околности. Један од најважнијих аспеката реформи је међусекторска сарадња, а како БиХ напредује према ЕУ, од кључног значаја је осигурати да системи социјалног осигурања буду одрживи и да пружају адекватне бенефите – рекао је Бабајиде.
Подршку реформама дао је и предсједавајући Заступничког дома Парламента ФБиХ Драган Миоковић.
- Као законодавна власт спремни смо отворити пут измјенама Закона о материјалној подршци породицама с дјецом како бисмо већ 2026. године увели нови модел ђечјег додатка који ће обухватити што већи број дјеце у Федерацији - изјавио је предсједавајући Миоковић.
Радни дио скупа био је подијељен у три блока који су покривали законодавне реформе, универзални, односно проширени дјечији додатак, те јачање отпорности система на кризе. Представљена је и студија изводљивости новог модела додатка, док су искуства из поплава 2024. године показала колико је важан јединствен, институционално подржан одговор социјалног сектора у ванредним ситуацијама.
- Федерација БиХ улази у одлучујућу фазу која подразумијева да правовремена улагања у дјецу, доношење реформских закона и јачање социјалних услуга могу претворити визију праведног друштва у законе, законе у праксу, а праксу у достојанствен живот за све грађане - заједничка је порука конференције, саопћено је из Федералног министарства рада и социјалне политике.