Федерално министарство рада и социјалне политике саопћило је да је данас у Тузли свечано отворен први Центар за подршку хранитељству у Федерацији Босне и Херцеговине.
- Овај центар резултат је заједничког пројекта Федералног министарства рада и социјалне политике и међународне организације „Бацк-то-Бацк“, који су пружили подршку СОС Дјечијим селима у БиХ при његовом успостављању и отварању. Центар је намијењен пружању подршке свим хранитељским породицама у Тузли, а како је истакнуто приликом отварања, Тузла тренутно има највећи број хранитељских породица у Федерацији, нешто више од стотину. У првој години рада, Центар ће бити фокусиран на специјализирано хранитељство, пружајући подршку породицама које су преузеле бригу о дјеци с потешкоћама у развоју. Након пилот фазе, подршка ће се ширити на све хранитељске породице – наводи се у саопћењу Министарства.
Федерални министар рада и социјалне политике Аднан Делић истакао је значај овог пројекта, казавши да је хранитељство кључ за деинституционализацију и пружање сигурног породичног окружења дјеци која не могу одрастати у својим биолошким породицама.
- У сарадњи са СОС Дјечијим селима у БиХ јачамо стручну подршку хранитељским породицама и дјелујемо с циљем испуњења мисије коју узајамно дијелимо, а то је да нити једно дијете не треба одрастати само. Федерално министарство рада и социјалне политике пружа и наставит ће пружати подршку оваквим пројектима и програмима у области социјалне заштите - казао је министар Делић.
Национални директор СОС Дјечијих села у БиХ Малик Гарибија нагласио је да отварање овог центра представља значајан помак у систему подршке хранитељским породицама.
- СОС Дјечија села ће ову праксу наставити ширити и у друге дијелове Федерације БиХкако бисмо осигурали да визија да свако дијете има право на породицу и дом, постане стварност за свако дијете које не може одрастати у својој биолошкој породици - истакао је Гарибија.
Директорица Програма Центра за хранитељство Слађана Скендеровић Цвиткушић, такођер, је казала да је овај центар кључан корак у јачању хранитељства као најбољег облика алтернативне бриге за дјецу.
- Ми у СОС-у вјерујемо да је родитељство најбољи облик бриге о дјетету. Сви добро знамо да родитељство не подразумијева само подарити живот. Оно значи безброј непроспаваних ноћи, бригу, храброст, неодустајање и прихватање дјетета управо онаквим какво јесте. Родитељство значи пружити топлину и њежност, можда и више него ико други. Не могу да се одмакнем од мисли колико је велика част и одговорност коју нам државне институције повјеравају, омогућујући нам да будемо дио ове мисије, јер бити дио приче која доприноси стварању оптималних услова за сретно и сигурно дјетињство сваког дјетета је огромна привилегија. Прије свега, велика је част провести вријеме у друштву оваквих људи, хранитеља, хероја нашег друштва, оних који дају крила и вјеру да је свака мисија могућа, посебно она која се тиче најрањивије категорије нашег друштва, дјеце без родитељског старања - казала је Скендеровић Цвиткушић.
Из Федералног министарства наводе да отварање Центра за подршку хранитељству представља и важан корак ка трансформацији система социјалне заштите, с циљем деинституционализације и спречавања дуготрајног збрињавања дјеце у установама.
- Свако дијете има право да расте у породици, у сигурном и подржавајућем окружењу, што је основни циљ свих реформских процеса у области социјалне заштите. Овим пројектом, Тузла постаје примјер добре праксе у јачању хранитељства, а отварање сличних центара широм Федерације БиХ представља важан корак према осигуравању бољих услова за дјецу без родитељског старања - саопћило је Федерално министарство рада и социјалне политике.