Федерално министарство рада и социјалне политике саопћило је да је Дом народа Парламента Федерације БиХ усвојио Нацрт закона о посредовању у запошљавању и социјалној сигурности незапослених особа. Наглашавају да је то кључни реформски пропис који ће унаприједити организацију тржишта рада у Федерацији БиХ.
Из Министарства наводе да је усвајање овог закона дио ширег реформског пакета који укључује нови Закон о раду и измјене Закона о запошљавању странаца које би требале унаприједити пословни амбијент и заштиту радника.
- Прошле године усвојили смо измјене Закона о раду које су препознале легалан рад студената, а сада радимо на изради новог Закона о раду, који ће кроз широку јавну расправу укључити приједлоге свих заинтересираних страна. Реформа тржишта рада је императив, а ово је први корак ка томе да осигурамо конкурентна и одржива радна мјеста, веће плате и бољу социјалну сигурност за све грађане - изјавио је федерални министар рада и социјалне политике Аднан Делић.
У саопћењу појашњавају да усвајање овог закона није само техничко питање, већ и стратешка одлука о будућности рада и економије у Федерацији БиХ.
- Један од кључних проблема с којима се суочава тржиште рада у Федерацији БиХ јесте непрецизна евиденција незапослених, што резултира лошим планирањем и распођелом ресурса. На евиденцијама је око 255.000 незапослених, док је у Републици Српској тај број 56.000, али не зато што тамо има више запослених, већ зато што су они реформисали своје евиденције и јасно одвојили активне од пасивних тражилаца посла. С друге стране, послодавци у Федерацији БиХ већ годинама упозоравају на недостатак радне снаге, иако се на папиру чини да имамо велики број незапослених. Према процјенама, у Федерацији БиХ тренутно недостаје између 20.000 и 30.000 радника у услужним дјелатностима, грађевинарству и другим дефицитарним секторима. Овај закон ће омогућити боље управљање овим изазовом и смањење јаза између понуде и потражње радне снаге – наведено је у саопћењу Министарства.
Додају да ће закон редефинирати улогу служби за запошљавање, за које наводе да су до сада биле више административни сервиси за исплату социјалних накнада него што су се бавиле својим примарним задатком, посредовањем у запошљавању.
- Сада ће њихов примарни фокус бити повезивање радника с послодавцима, провођење активних мјера запошљавања и осигуравање ефикаснијег тржишта рада. Један од изражених страхова који се раније спомињао приликом расправе о овом закону био је да ће неко остати без здравственог осигурања или егзистенцијалне накнаде. Овај закон не одузима никоме права, нити је то ни на који начин предвиђено било којим чланом овог закона - саопћено је из Федералног министарства рада и социјалне политике.