Федерално министарство енергије, рударства и индустрије саопћило је да се другога дана конференције „Енергетски заокрет – Пут према климатској неутралности, декарбонизација и праведна транзиција“ у Тузли дискутовало о енергетској транзицији, декарбонизацији индустрије и прилагођавању привреде европским регулативама.
Додају да је кроз стручне дискусије и изнесене ставове, истакнута потреба за успоставом домаћег система трговине емисијама (ЕТС) како би се избјегла примјена ЦБАМ-а, а новчана средства усмјерила у домаће пројекте декарбонизације. Такођер је наглашено да климатске промјене нису искључиво питање околиша, већ изазов који захтијева заједничко дјеловање свих сектора.
- Извозно орјентисана, али и комплетна БиХ привреда, суочена је са изазовима трошка опорезивања угљика сходно регулативама које се односе на шеме трговања емисијама (ЕТС). Опредјељење је ићи ка успостави националног ЕТС-а, односно постепено усклађивање са ЕУ ЕТС-ом, како би се избјегла примјена ЦБАМ-а, односно како би се прикупљена новчана средства, процјене су у милијардима еура, могла користити за домаће пројекте декарбонизације у БиХ – истакнуто је на панелу „Декарбонизација индустрија - Утицај ЕТС-а и ЦБАМ-а на пословање компанија и извозно орјентисану привреду.
Из Министарства наводе да је у склопу програма потписан и Споразум о сарадњи између Федералног министарства енергије, рударства и индустрије и Развојне банке ФБиХ, којим се привредним субјектима омогућава повољније финансирање за пројекте енергетске ефикасности и обновљивих извора енергије. Тиме се домаћим фирмама пружа конкретна подршка у испуњавању све строжих енергетских и климатских захтјева.
Садржај Конференције је употпунила посљедња панел дискусија на тему “Изазови у инвестирању, изградњи и интеграцији инфраструктурних енергетских пројеката“ која је била усмјерена на изазове у инвестирању и реализацији енергетских инфраструктурних пројеката.
Истакнуто је да су боља координација, стратешко планирање и законодавни оквир кључни за убрзање пријеко потребних инвестиција у енергетски сектор.
- Изградња нових капацитета и диверсификација производње је неминовност, Електропривреде се морају посветити планирању своје будућности и диверзифицирати свој енергетски микс како би обезбиједили своју финансијску стабилност и смањили штетни утицај на околиш. Нужно је покренути активности на изради посебног закона о изградњи стратешких енергетских инфраструктурних пројеката како би се поједноставио и убрзао процес изградње пројеката – закључено је на овом панелу, саопћено је из Федералног министарства енергије, рударства и индустрије.