Уредба о Стратешкој процјени утјецаја на околиш (СПУО), коју је на приједлог Федералног министарства околиша и туризма усвојила Влада Федерације БиХ на јучерашњој сједници у Мостару, представља системски поступак за процјену потенцијалних утјецаја планова и програма на околиш. Један од разлога за њезино увођење је потреба за правовременим реакцијама за циљеве и посљедице на околиш, те за дугорочне и кумулативне учинке на нивоу плана или програма, односно постизања одрживог развоја. Уредба је проистекла из Закона о заштити околиша који је усвојен у фебруару 2021. године.
- У мају 2023. године, одмах по преузимању мандата, покренули смо активности, обавили консултације с кантонима и Савезом опћина и градова у Федерацији Босне и Херцеговине, укључили јавност и покушали усагласити што је кроз консултације пристигло и добро је што смо добили овај документ који дефинише ко проводи стратешку процјену и за шта се она ради, а то су стратегије, планови, програми и њихове измјене и допуне из области просторног планирања или кориштења земљишта, пољопривреде, шумарства, рибарства, ловства, енергетике, индустрије, саобраћаја, управљања отпадом, управљања водама, телекомуникација, туризма, очувања природних станишта биљног и животињског свијета – рекла је федерална министрица околиша и туруизма Насиха Поздер.
Из Министарства истичу да је радна група која је радила на Уредби била састављена од представника из министарстава надлежних за наведене области. Такођер, Уредба дијелом транспонира одредбе Директиве Европског парламента и вијећа из 2001. године о процјени учинака одређених планова и програма на околиш. У пракси, напримјер, када се ради енергетска стратегија, уз њену израду се ради и стратешка студија која анализира који су утицаји на околиш, ако је предвиђено да се граде хидроелектране на неком сливу. Анализира се да ли постоји још таквих у близини, односно кумулативни утицаји и дају се алтернативна рјешења, процјењује се је ли тај простор оптерећен и шта је оптимално да се ради, код термоелектрана, стратешка студија ће узети у обзир утицај на зрак и слично.
Министарство ће даље радити на приручницима и смјерницама за сваку наведену област којима ће утврдити за сваки сектор појединачно, које стратегије, планови и програми ће бити изузети од стратешке процјене.
- Такођер, након доношења Уредбе, организират ћемо савјетовања у циљу едукације и размјене мишљења како бисмо на вријеме радили измјене и допуне ако се у његову провођењу укаже потреба за тим - саопћили су из Федералног министарства околиша и туризма.