Федерално министарство трговине отворило је јавну расправу о Закону о унутрашњој трговини, након што су оба дома Парламента Федерације Босне и Херцеговине усвојила Нацрт закона.
Јавне расправе бит ће организоване у пет градова Федерације БиХ, а прва ће бити одржана 6. јуна у Мостару, у просторијама Привредне коморе. У саопћењу Федерално министарство обавјештава да ће се јавна расправа одржати и у Зеници 13. јуна, затим Тузли 14. јуна, Сарајеву 19. јуна, те Бихаћу 26. јуна.
- Нацртом закона о унутрашњој трговини, између осталог, уређују се услови и начин обављања трговине и трговинских услуга, прецизирају права и обавезе трговаца, облици трговине, те начин формирања и истицања цијена. Такођер, отвара се могућност за електронску трговачку евиденцију, као и праћења трговине и тржишта. Прописују се правила за оне који се баве е-трговином, те мјере забране непоштеног трговања, надзор и управне мјере, као и управни и инспекцијски надзор над примјеном овог закона – наводи се у саопћењу Федералног министарства трговине.
Како се истиче, текст Нацрта закона објављен је на wеб страници Министарства www.фмт.гов.ба, а јавна расправа трајат ће 60 дана.
- Оба дома Парламента ФБиХ су својим закључцима задужили предлагача да се приликом израде Приједлога закона узму у обзир сугестије, примједбе и приједлози изнесени у јавној расправи. Позивају се сви заинтересовани да сугестије, примједбе и приједлоге на текст Нацрта закона доставе електронски, путем прописаног обрасца на е-маил: кабинет@фмт.гов.ба или писаним путем на адресу: Федерално министарство трговине, 88000 Мостар, Др Анте Старчевића бб. Заинтересовани могу судјеловати и у јавним расправама - навели су из Федералног министарства.
У саопћењу се подсјећа да је током парламентарне расправе највише пажње изазвао члан 17. Нацрта овог закона, а који предвиђа да радно вријеме продајних објеката одређује трговац у периоду од понедјељка до суботе, у укупном трајању до 90 сати седмично, те које трговац самостално распоређује.
- Усвојени Нацрт закона практично сублимира сва ранија рјешења у сфери обављања дјелатности трговине, али и уводи сасвим нове одредбе и мјере које се нису могле спровести измјенама и допунама важећег прописа. Предложена је нерадна недјеља као правило у раду продајних објеката. Дефинисали смо и изузетке - казао је федерални министар трговине Амир Хасичевић.
Предложено је да се нерадна недјеља не односи на цвјећаре, пекаре, сувенирнице, објекте традиционалних и старих обрта, као ни на продајне објекте који се налазе унутар или су саставни дио жељезничких и аутобусних станица и аеродрома, бензинских пумпи, болница, хотела, простора културних и вјерских објеката, музеја и паркова природе, гробља и специјализираних продавница везаних за продају на гробљима, саопћено је из Федералног министарства трговине.