Федерални министар трговине Амир Хасичевић одржао је састанак са представницима Удружења послодаваца из сектора трговине, домаћих произвођача и представника прерађивачке индустрије, те представника удружења потрошача и Синдиката трговачких радника на којем је договорен наставак пројекта снижених и закључаних цијена основних прехрамбених и хигијенских производа, а с циљем ублажавања притиска на животни стандард потрошача.
Трговци су понудили радну верзију списка „50+20 артикала“, како би прије свега социјално осјетљивим категоријама учинили доступним најпотребније животне намирнице.
- Настављамо дијалог у партнерском духу и тражимо најбоље рјешење са представницима Удружења послодаваца из сектора трговине, како бисмо одговорили изазовима тржишта. Чули смо и важне напомене представника удружења потрошача. Радна група ће наставити договарати детаље, а начелни договор је да ће од петка 50-так производа бити снижено и закључано – казао је министар Хасичевић.
Он је подсјетио да је прошлогодишњи пројект „закључавамо цијене“, у којем су учествовали трговци који имају 1.500 продајних објеката, имао позитивне резултате и омогућио купцима уштеду од око 60 КМ на корпи производа чија је цијена била закључана.
- Видимо да земље у окружењу уводе административне мјере попут ограничавања маржи, ја сам и даље мишљења да се договором може пронаћи најбоље рјешење и да се могу осигурати повољније цијене основних прехрамбених и хигијенских производа - казао је министар Хасичевић.
Домаћин сусрета и директор „Конзума“ у БиХ Нихад Имшировић је казао да су трговци показали добру вољу и друштвену одговорност.
- Трговци су показали добру вољу и опредјељење да на фону прошлогодишњег пројекта „закључавамо цијене“ и овај пут изађемо у сусрет нашим купцима, те да покажемо друштвену одговорност. Придружили су нам се поједини произвођачи, а још увијек очекујемо да ће се придружити и добављачи како бисмо у тој синергији направили најбољи резултат - казао је Имшировић.
Напоменуо је и да овај пројекат, као и претходни, није осмишљен како би осигурали ниске цијене за луксузне производе, него да омогуће социјално осјетљивим категоријма да могу себи обезбиједити основне животне намирнице по прихватљивим цијенама.
Судионици састанка су акцентирали да ни овога пута није ријеч о најјефтинијим и неквалитетним производима, него онима који се најчешће продају.
Пројект ће трајати три мјесеца, а договор је да се сваких 30 дана анализира списак и цијене како би се избјегли губици уколико дође до наглих поскупљења на свјетком тржишту, саопћено је из Федералног министарства трговине.