За ублажавање посљедица поскупљења основних животних намирница, Влада Федерације БиХ је у овогодишњем предложеном Буџету ФБиХ, планирала десет пута веће издвајање за Федералну дирекцију робних резерви у односу на све раније године. Наиме, са два милиона КМ буџет ове институције, како је планирано, бит ће повећан на 20 милиона КМ у 2022. години.
Додатно, како је на састанку колегија Владе ФБиХ, информирао директор Федералне дирекције робних резерви Тончо Баврка, у Федерацији БиХ тренутно на резервама има доступних роба у вриједности од 30 милиона КМ.
“Уз те залихе робе, као и 20 милиона КМ предложених у буџету, становништво Федерације нема разлога за страх. Након састанка у Уреду премијера Фадила Новалића, могу потврдити да је Влада Федерације заједно са Федералном дирекцијом робних резерви предузела мјере и активности на доношењу плана да се помогне грађанима у заустављању раста цијена, првенствено, брашна, али и осталих основних животних намирница. Са постојећим залихама пшенице, Федерација има довољно брашна које би се произвело за четири мјесеца, а то значи до наредне жетве пшенице. Брашна неће нестати и грађане нико не треба страшити повећањима његових цијена”, изјавио је директор Баврка.
Појаснио је да се траже модели за најбоља рјешења, те ће Дирекција до краја ове седмице доставити приједлог плана Влади ФБиХ на усвајање.
“Тражимо модус да ли трошити робе из робних резерви, да ли ићи на субвенционирање производње брашна, како и на који начин заледити цијене, повећати залихе, те све урадити у складу са законским рјешењима. Олакшавајућа околност је и да је Влада ФБиХ предвидјела за ресор пољопривредне производње овогодишњи буџет већи од 100 милиона КМ. Такођер, имамо за сада тенденцију пада цијена пшенице на тржишту. Усвајањем буџета за ову годину, ми ћемо бити обавезани на промптно дјеловање и надамо се да ће он бити усвојен ускоро у Парламенту ФБиХ”, додао је Баврка.
Истакао је и да у свим овим проналажењима начина да се заштите грађани од удара на њихову егзистенцију, сви у систему морају реагирати, од ланца функционирања јавно - приватног партнерства до доприноса које може дати Економско-социјално вијеће за територију ФБиХ.
“Један од потеза може бити и да се на полице тржних центара ставе, напримјер, десеткилограмска паковања брашна на којима ће писати: “Субвенционирано брашно од Владе ФБиХ”. Но, ту се морамо заштитити од могућих злоупотреба са стране и донијети најбоље механизме да будемо сигурни да ће то брашно бити стављено на располагање искључиво грађанима Федерације. Такођер, у том случају морамо онемогућити поједине велике произвођаче, пекаре, да не покупују те залихе и производ поновно продају по скупљој цијени”, навео једиректор Федералне дирекције робних резерви.
Такођер је додао је да не може износити детаље о залихама јер, као и у свакој другој земљи, и према Закону о робним резервама ФБиХ, планови, програми, набавке, пословање у оквиру Федералне дирекције робних резерви носе ознаку државне тајне.
“Но, сигуран сам да уз опредјељење које је исказала Влада ФБиХ, можемо изаћи што безболније из ове кризе изазване поскупљењима на глобалном нивоу”, закључио је Баврка.