Архив Федерације БиХ саопћио је да је протекле седмице у Сарајеву организирао научни скуп и изложбу, те свечану академију.
Научни скуп и изложба о теми "Документован, а непресуђен геноцид" одржани су 12. октобра ове године у Бошњачком институту. Архив Федерације је за овај пројект ангажирао три научника и истраживача из института који више од 10 година раде на истраживању периода 1992-1995. година. Они су прикупили хиљаде примарних извора, које користе у објављивању књига и научних радова на босанском и енглеском језику, те излажу у земљи и иностранству о ономе што се дешавало Босни и Херцеговини.
Ријеч је о научним сарадницима Института за истраживање злочина против човјечности и међународног права Универзитета у Сарајеву др. сци. Муамеру Џанановићу, Института за хисторију Универзитета у Сарајеву др. сци. Јасмину Медићу, те Института за исламску традицију Бошњака др. сци. Хикмету Карчићу.
За потребе овог пројекта анализирали су више од 200.000 докумената како би направили селекцију од њих 107 који су на изложби први пут презентирани јавности, а тичу се истраживања периода 1992-1995. година, не само на подручју Сребренице, него широм Босне и Херцеговине.
Изложба, која постаје трајно власништво Архива Федерације, бит ће након промоције у Сарајеву представљена широм државе, али и у Европи и свијету.
На свечаној академији Архива Федерације БиХ која је одржана 13.10.2022. године у Дому младих Скендерија додијељена су признања за допринос у афирмацији архивистичке дјелатности значајним личностима у Босни и Херцеговини, али и свијету који су својим радом дали изузетно важан допринос у памћењу босанскохерцеговачке прошлости.
Из Архива Федерације је саопћено да је ове године плакета „Повеља Кулина бана” додјељена Флоренце Хартманн, Амору Машовићу, Авди Хусеиновићу и Емиру Суљагићу.
Такођер, плакета „Краљ Твртко Први Котроманић” додјељена је културно-просвјетним националним друштвима Бошњачкој заједници културе “Препород”, Хрватском културном друштву “Напредак”, Српском просвјетном и културном друштву “Просвјета”, те Јеврејском културно-просвјетном и хуманитарном друштву “Ла Беневоленција, саопћено је из Архива Федерације.