Утврђен Приједлог закона о допунама Закона о трансплантацији органа и ткива у сврху лијечења
Влада Федерације Босне и Херцеговине је на данашњој хитној сједници, на приједлог Федералног министарства здравства, утврдила Приједлог закона о допунама Закона о трансплантацији органа и ткива у сврху лијечења, те га упутила у хитну парламентарну процедуру на усвајање.
Предложени закон предвиђа додавање новог става којим се прецизира да се узимање органа, односно ткива од живог дариватеља може проводити од несродног живог дариватеља искључиво уколико не постоји могућност даривања у случају родбинске везе, брачног и изванбрачног партнерства и сродства по тазбини, а под условима прописаним овим законом.
Такођер, додаје се став према којем о узимању органа, односно ткива од живог дариватеља у сврху пресађивања приматељу претходно одлучује мултидисциплинарни стручни тим и етичка комисија здравствене установе у којој ће се извршити пресађивање. При томе ће се извршити процјена и анализа разлога даривања, као и потпуна медицинска, физичка и психосоцијална процјена дариватеља, те исходити писано мишљење и сагласност изабраног доктора медицине примарне здравствене заштите дариватеља. Приједлогом се Закон допуњава и ставом да, уколико је ријеч о узимању органа, односно ткива од несродног живог дариватеља, не проводи се доказивање родбинске, тазбинске, брачне или изванбрачне везе између дариватеља и приматеља.
У разлозима за доношење овог закона предлагач је истакао да је Колегиј Заступничког дома Парламента Федерације БиХ закључком од 8. јула ове године затражио хитну доставу измјена Закона о трансплантацији органа и ткива у сврху лијечења, чијим би се одредбама омогућила трансплантација обољелим особама без ограничења у смислу родбинских веза погодних за даривање, односно да донор може бити пунољетна здрава особа која има потпуну пословну способност, или да закон предвиди изузетке.
Предлагач је образложио да је „омогућавање без ограничења“ неприхватљива опција, јер би се таквим нормирањем приоритетно урушио цјелокупни систем трансплантације дефиниран позитивним одредбама Закона о трансплантацији органа и ткива у сврху лијечења, с потребом израде новог законског оквира, те цјелокупне нове регулативе. С друге стране, напоменуто је и да се, у свјетлу Директиве Европског парламента и Вијећа од 7. јула 2010. године о стандардима квалитете и сигурности људских органа намијењених трансплантацији, „омогућавањем без ограничења“ објективно отвара могућност нелегалног тржишта органа, те да се стога Федерално министарство здравства опредјељује за другу могућност, а то је нормирање изнимке, уз примјену одређених правила и постављених увјета. Федерално министарство је навело да се уз етичку комисију, нормира и формирање мултидисциплинарног стручног тима који ће, као одређена помоћ етичкој комисији, имати примарну улогу и задатак бавити се, процијенити и анализирати разлоге даривања органа.
Дата задужења за осигурање терапије за лијечење обољеле од ријетке болести, акутне интермитентне порфирије
Влада Федерације БиХ усвојила је Информацију Федералног министарства здравства о рјешавању проблема везаних уз осигурање терапије за лијечење пацијента обољелог од акутне интермитентне порфирије у ФБиХ, те начину финансирања терапије. У Информацији Министарства је наведено да се ради о пацијентици из Мостара која је, према доступним подацима, једина у БиХ с таквим обољењем.
Влада је закључком задужила Завод здравственог осигурања и реосигурања ФБиХ да набавку лијека Гивосиран за пацијента из Мостара у износу од 59.278,96 КМ (30.308,85 еура) мјесечно, или 711.347,49 КМ (363.706,20 еура) за 12 мјесеци, финансира из Текуће резерве Завода за 2024. годину. Такођер, закључено је да ће Влада из Текуће резерве Буџета ФБиХ за 2024. годину осигурати ова средства за покриће набавке лијека, а која ће се дозначити Заводу здравственог осигурања и реосигурања ФБиХ, на име покрића текуће резерве.
Федерално министарство финансија обавезано је да за наредну сједницу Владе ФБиХ припреми Одлуку о издвајању средстава из Текуће резерве Буџета ФБиХ за 2024. годину ради реализације овог закључка. За реализацију су задужена федерална министарства здравства и финансија, те Завод здравственог осигурања и реосигурања ФБиХ, свако у оквиру своје надлежности.
У Информацији Федерално министарство здравства наводи да је индицирано хитно започети терапију лијеком Гивосиран, с обзиром да се ради о рефракторној порфирији, болести која угрожава живот. Истакнуто је да је живот болесника директно угрожен уколико се болест не лијечи.
Федерално министарство здравства напомиње и да је крајем протекле године започело активности на изради системских рјешења проблематике ријетких болести у Федерацији БиХ. Додаје се да се први пут у ФБиХ, а што је уграђено и у Програм рада Министарства за 2024. годину, приступа изради законског рјешења о ријетким болестима који ће, сходно подијељеним надлежностима, нормирати регистрацију, евиденцију и финансирање лијечења пацијената обољелих од ријетких болести.
Препоруке Федералног министарства здравства за заштиту здравља становништва од екстремно високих температура
Влада Федерације БиХ, на приједлог Федералног министарства здравства, усвојила је Информацију о провођењу препоручених мјера у условима екстремно високих температура. Данашњим закључком Владе подржава се провођење препоручених мјера у условима екстремно високих температура у здравственим установама на цијелој територији Федерације БиХ.
Такођер, задужује се Федерално министарство здравства да, у сарадњи с кантоналним министарствима здравства и заводима за јавно здравство у Федерацији БиХ, прати провођење утврђених препоручених мјера. Ресорна федерална министарства задужена су да, свако у оквиру својих овласти, утврди препоручене мјере у условима екстремно високих температура и наложи њихово провођење на нижим нивоима власти.
Како је истакло Федерално министарство здравства, циљ Информације је упознавање чланова Владе ФБиХ о мјерама које подузима ово министарство у сарадњи са Заводом за јавно здравство ФБиХ, а у складу с одредбама Закона о здравственој заштити.
У мјерама, између осталог, Федерално министарство препоручује да радно вријеме на нивоу примарне здравствене заштите и специјалистичко-консултативних служби почиње у 7 сати ујутро, као и да се приоритет код остваривања услуга здравствене заштите пружи хроничним болесницима, малој дјеци, трудницама и особама старијим од 65 година. Препоручено је да родитељи који доводе дјецу на вакцинацију против заразних болести, то учине најкасније до 10 сати ујутро.
Препорука послодавцима је да упосленима који обављају послове на отвореном простору почетак радног времена помјере на 6 сати ујутро, те да ако технологија посла то не дозвољава треба размотрити могућност да послови у периоду од 11 до 18 сати буду прекинути и настављени послије 18 сати. Препоручено је и да се радно вријеме може скратити сразмјерно штетном утјецају услова рада на здравље и радну способност радника. Федерално министарство је, међу осталим, препоручило и да установе које с радом почињу у 9 сати, почетак радног времена помјере на 8 сати.
У Информацији се наводи и да би се требало становништво континуирано извјештавати о опћим мјерама заштите од високих температура (избјегавање кретања од 10 до 17 сати, ношење широке свијетле одјеће, употреба шешира и наочала, узимање довољних количина течности, конзумирање воћа и поврћа, те да особе које путују праве чешће одморе и чешће узимају мање количине течности и сл.). Такођер, становништву се савјетује боравак у расхлађеним и климатизираним просторијама, али да се при томе води рачуна да разлика у температури између просторија и вањског простора не буде већа од пет степени Целзијуса.
Федерално министарство здравства у Информацији истиче да ће о провођењу ових мјера обавијестити кантонална министарства здравства, а ради осигурања провођења мјера, односно организирања начина пружања здравствене заштите, као и функционирања здравствених установа у условима екстремно високих температура.
Усвојен Програм новчаних подршки у ветеринарству у износу од 3,3 милиона КМ
Влада Федерације БиХ је на приједлог Федералног министарства пољопривреде, водопривреде и шумарства усвојила Програм утрошка средстава са критеријима расподјеле „Субвенције приватним предузећима и предузетницима - Потицај за ветеринарство“, утврђених Буџетом ФБиХ за 2024. годину, у износу од 3.300.000 КМ.
Намјена Програма је испитивање заразних болести бруцелозе, туберкулозе и ензоотске леукозе говеда, затим узорака крви животиња које су побациле и копитара на инфективну анемију коња, као и службених узорака на присутност салмонеле код живе перади у одобреним или регистрованим фармама. Намијењен је и испитивању у случају појаве болести зоонотичног карактера и других болести које се спорадично јављају, а чија појава може значајно утицати на здравље животиња или имати значајне економске посљедице. Намјена му је и испитивање на америчку гњилоћу пчелињег легла (АГПЛ), те надокнада штете за угинуле, убијене или заклане и нешкодљиво уклоњене животиње.
Такођер, програм је намијењен и провођењу мјера дезинфекције, дезинсекције и дератизације (DDD) на зараженим имањима и транспортним средствима, те едукацији власника животиња и додатном образовању доктора ветеринарске медицине путем савјетовања и семинара. Сврха Програма је и праћење здравствене исправности хране животињског поријекла у одобреним и регистрованим објектима, те провођење одобрених програма и планова чијом проведбом ће се добити детаљније информације о присутности узрочника болести животиња и омогућити благовремено подузимање мјера спрјечавања њиховог ширења.
Корисници Програма су ветеринарске станице и установе које према Закону о ветеринарству проводе ветеринарску дјелатност, те власници нешкодљиво уклоњених животиња.
За реализацију данашње Одлуке о усвајању овог програма задужена су федерална министарства пољопривреде, водопривреде и шумарства, те финансија, свако у оквиру своје надлежности
Кадровска рјешења
Влада Федерације БиХ данас је утврдила Мишљење на приједлог Федералног министарства здравства којим је сагласна са Мишљењем Уреда за законодавство и усклађеност са прописима Европске уније, да је привремени Управни одбор Универзитетског клиничког центра Сарајево дужан радити у пуном капацитету и доносити одлуке из своје надлежности све док Влада Федерације БиХ не донесе рјешење о његовом разрјешењу.
Влада Федерације БиХ је дала сагласност надлежном органу Привредног друштва Агрокомерц д.д. Велика Кладуша за именовање Мирзе Бајића за вршиоца дужности директора, до окончања конкурсне процедуре, а најдуже до 12 мјесеци. Прије тога дата је сагласност вршиоцима дужности Надзорног одбора овог привредног друштва за доношење одлуке о разрјешењу досадашњег директора ради истека мандата.
За учешће у раду и одлучивању на предстојећим скупштинама привредних друштава данас су опуномоћени Јасмин Рустеми (Унион Банка д.д. Сарајево) и Ернест Ђонко (БХ Пошта д.о.о. Сарајево).