БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Федерација Босне и Херцеговине

Влада Федерације Босне и Херцеговине

351. сједница Владе ФБиХ

  • 16.02.2023.
  • 351. сједница Владе ФБиХ

    Омогућавање измјештања и заштите електроенергетских објеката на поддионици Тарчин - Иван

    Влада ФБиХ је на данашњој сједници у Сарајеву, на приједлог Федералног министарства промета и комуникација, допунила Одлуку о оснивању права служности на експроприсаном земљишту у корист ЈП Електропривреда БиХ д.д. Сарајево, подружница Електродистрибуција Сарајево у сврху изградње аутоцесте на траси Коридора Вц, дионица Тарчин - Коњиц. Допуна се односи на 28 катастарских честица, од којих су три на подручју Тарчина, а остале на подручју Раштелице.

    Допуна Одлуке била је потребна како би на траси аутоцесте на дионици Тарчин - Коњиц, поддионица Тарчин - Иван, били омогућени измјештање и заштита електроенергетских објеката.

    Наиме, како је образложено, пошто је дошло до измјене урбанистичке сагласности, било је потребно и дати сагласност да се на парцелама на којима је измјена планирана упише право служности у корист Електропривреде БиХ, подружница Електродистрибуција Сарајево. На овај начин ово предузеће може несметано користити приступ новим парцелама, ради измјештања и заштите 10(20) кВ електроенергетских објеката на траси аутоцесте Коридор Вц, дионица Тарчин - Коњиц.

    Категоризација локалних цеста у регионалне на подручју ТК и ЗДК

    Федерална влада је, на приједлог Федералног министарства промета и комуникација, донијела Одлуку о категоризацији локалних цеста на подручју Тузланског и Зеничко-добојског кантона у регионалне. Одлуком  је обухваћено шест досадашњих локалних цеста, у укупној дужини од 66 километара.

    Како је образложено, у складу са Уредбом о мјерилима и критеријима за категорисање јавних цеста, овом одлуком у регионалне цесте категоришу се цесте које повезују сједишта кантона с градовима и опћинама.

    Једна од њих је улица од раскршћа Р-471 и М-4 - ул. Лукавачких бригада - Црква - ул. Бистарачка - Шићи - спој са М-4, укупне дужине 6,44 км, а категорисана је у регионалну цесту Р-471

    Локална цеста Пар Село (спој са М-17.1) - Пасци - Петровице Доње - Љубаче Моранчани (спој са М-18) - Суха (спој са Р-455а), укупне дужине 7,91 км, сада је регионална цеста Р-455б.

    У регионалну цесту са ознаком Р-455ц категорисана је локална цеста Циљуге (спој са Р-455а) - Дубраве Доње (спој са М-17.1), укупне дужине 4,42 км, а у регионалну цесту Р-460 локална цеста Вучковци (спој са М-л.9 и Р-460) - Хргови Доњи (спој са М-л.8), укупне дужине 2,86 км.

    Локална цеста Кладањ - Братељевићи - Миланковићи - спој са Р-467, укупне дужине 21 км, сада је регионална цесту Р-467а, а локална цеста Чубрић (спој са Р-471) - Бановићи Село - Прибитковићи - Сеона - Ораховица - Бабице - спој са Р-471, укупне дужине 23,37 км, постала је регионална цеста Р-471а.

    За реализацију ове одлуке задужени су Министарство трговине, туризма и саобраћаја Тузланског кантона и ЈУ Дирекција регионалних цеста ТК, Министарство за просторно уређење, промет и комуникације и заштиту околине Зеничко-добојског кантона и Кантонална дирекција за цесте ЗДК, као и градови Тузла, Лукавац, Живинице и Градачац, те опћине Кладањ, Олово и Бановићи.

    Одржавање, заштита, реконструкција, изградња и обнова ових цеста вршит ће се у складу са годишњим плановима и програмима које доносе ЈУ Дирекција за цесте ТК и Кантонална дирекција за цесте ЗДК, уз сагласност кантоналних влада.

    Након преузимања нових регионалних цеста на управљање од ЈУ Дирекције регионалних цеста ТК и Кантоналне дирекције за цесте ЗДК, а с циљем континуираног редовног одржавања, оне ће бити придодане ЛОТ-овима у које су категорисане регионалне цесте на том подручју.

    Испуњење обавеза из чланства БиХ у ОЕЦД-еовом глобалном форуму

    Прихвативши информацију Федералног министарства финансија о активностима по основу чланства Босне и Херцеговине у Глобалном форуму о транспарентности и размјени информација у порезне сврхе, Влада ФБиХ је данас закључила да ће, на приједлог овог министарства, формирати Координационо тијело за провођење припремних активности за стручну процјену (пеер-ревиеw) овог ОЕЦД-овог форума, које ће пружити подршку Федералном министарству финансија.

    У Координационо тијело бит ће именовани представници Федералног министарства финансија, Порезне управе ФБиХ, Федералног министарства правде, Агенције за банкарство ФБиХ, Агенције за надзор осигурања ФБиХ, Комисије за вриједносне папире ФБиХ и Федералног министарства енергије, рударства и индустрије. Ове институције ће своје приједлоге о именовању члана Координационог тијела доставити Федералном министарству финансија у року од десет дана.

    Босна и Херцеговина је, наведено је у данашњој информацији, чланица Глобалног форума о транспарентности и размјени информација у порезне сврхе од јула 2018. године. Све чланице овог форума, у којем је тренутно 165 јурисдикција, преузеле су обавезу усклађивања са стандардима размјене информација како на захтјев и спонтане, тако и аутоматске.

    С циљем реализације закључка Владе од 27.1.2022. године, којим је прихваћена информација о активностима по основу чланства БиХ у овом глобалном форуму, те задужени Федерално министарство финансија и Порезна управа ФБиХ, да у координацији подузму све активности потребне за проведбу међународних стандарда размјене информација за ЕИОР и АОИР, у Министарству је формирана нова организациона јединица Одсјек за међународну сарадњу за порезна питања. Тренутно приоритетна обавеза из овог чланства за БиХ је усклађивање са стандардом размјене информација на захтјев (ЕОИР) и активности припреме за стручни процјену, односно пеер-ревиеw. 

    Како је наведено на званичној страници ОЕЦД Глобалног форума, планирано је да Босна и Херцеговина буде предмет стручне процјене у другом кварталу 2023. године, а која ће имати двије фазе.

    Прва фаза састоји се од пријема упитника за сљедећи круг стручне процјене механизама размјене информација на захтјев за државу која је предмет процјене за период од 1.1.2020. до 31.12.2022. године, што ће службено означити почетак стручне процјене, потом достављање одговора на упитник тиму за стручну процјену, а на чему ће радити министарства финансија у Босни и Херцеговини. Све четири административне јединице, Босна и Херцеговина, Федерација БиХ и Република Српска, те Брчко дистрикт БиХ, бит ће обухваћене процесом стручне процјене ЕОИР-а и требају дати информације тражене у упитнику. У овој фази је и процјена законодавног оквира, тачније анализа одговора на упитник и законодавства од стране тима за стручну процјену, који ће се састојати од једног члана Секретаријата Глобалног форума и два стручњака процјенитеља из јурисдикција чланица Глобалног форума.

    Друга фаза подразумијева посјету тима за стручну процјену држави и њеним органима, како би била оцијењена имплементација стандарда у пракси.

    Обје фазе требају да трају максимално шест седмица, а по завршетку стручне процјене, Извјештај пеер ревиеw-а шаље се на одобравање Групи за стручну процјену (Пеер Ревиеw Гроуп), а потом на усвајање и објављивање од стране Глобалног форума.

    О утрошку средстава прикупљених по основу таксе за успоставу резерви нафтних деривате

    Влада ФБиХ је прихватила информацију Федералног министарства енергије, рударства и индустрије о извјештају Комисије о извршеној контроли намјенског утрошка средстава од стране привредног друштва Оператор Терминали Федерације д.о.о. Сарајево, прикупљених по основу таксе за успоставу резерви нафтних деривата за 2021. годину, те усвојила извјештај ове комисије о извршеној контроли.

    Влада је задужила Оператора да ангажује независну ревизорску кућу која ће извршити детаљну анализу остварених прихода по основу наплате таксе за успоставу резерви нафтних деривата, њеног распореда и утрошка за период од 2014. до 2021. године, а у складу са донесеним одлукама Владе ФБиХ за тај период.

    Управа ОТФ-а дужна је да, након те анализе, изврши у својим евиденцијама поравнање остварених прихода од наплате таксе по годинама с приходима приказаним у евиденцијама Федералног министарства енергије, рударства и индустрије закључно са 31.12.2021. године, те у вези с тим и поравнање распореда прихода на својим подрачунима, а у складу са одлукама Владе о намјенском утрошку средстава од прикупљене таксе.

    Оператор је задужен и да приход остварен наплатом ове таксе у својим пословним евиденцијама признаје и евидентира у складу са Уредбом о рачуноводству буџета у Федерацији БиХ и рачуноводственом принципу модифицираног настанка догађаја, онако како то у пословним евиденцијама води и признаје Федерално министарство енергије, рударства и индустрије.

    Такођер је дужан да полугодишњи извјештај о намјенском утрошку прихода од таксе за период од 1.1. до 30.6.2023. године достави овом ресорном министарству у року не дужем од 30 дана од истека овог рока.

    Више од 45 милиона КМ за програме подршке расељенима и повратницима

    На приједлог Федералног министарства расељених особа и избјеглица, Влада ФБиХ је донијела одлуке о усвајању четири програма утрошка средстава са критеријима расподјеле средстава утврђених Буџетом ФБиХ за 2023. годину овом министарству у укупном износу од 45.170.000 КМ.

    Влада је данас усвојила и предложени План повратка, обнове, градње и развоја одрживог повратка за 2023. годину Федералног министарства расељених особа и избјеглица.

    Када је ријеч о програмима утрошка средстава, три донесене одлуке обухватају текуће трансфере појединцима, а четврта се односи на капитални трансфер другим нивоима власти и фондовима.

    У склопу трансфера за расељена лица и повратнике планирана је расподјела 25.170.000 КМ за шест програма. Сврха је стварање услова за успјешну реализацију различитих врста помоћи из Плана повратка, обнове, градње и развоја одрживог повратка за 2023. годину, односно пружање помоћи расељеним особама, повратницима и избјеглицама.

    У оквиру трансфера за програме повратка у РС планирана је расподјела 11.000.000 КМ за два програма, за реализацију циљева из данас усвојеног плана, односно пружање помоћи расељеним особама, повратницима и избјеглицама у бх. ентитету Република Српска.

    Планирана је и расподјела 4 милиона КМ у склопу текућег трансфера за заједничке, међуентитетске и опћинске пројекте, те пројекте са невладиним организацијама. Сврха овог програма је стварање услова за успјешну реализацију поменутих заједничких пројеката, с циљем пружања помоћи расељенима, повратницима и избјеглицама.

    Четвртим данас усвојеним програмом, у склопу капиталног трансфера другим нивоима власти и фондовима, планира се расподјела 5 милиона КМ за подршку имплементацији одрживог повратка избјеглих и прогнаних са подручја регије Сребреница. Циљ је успјешна реализација разних инфраструктурних пројеката помоћи из Плана повратка, обнове, градње и развоја одрживог повратка за 2023. годину, односно пружање помоћи расељеним особама, повратницима и избјеглицама са овог подручја.

    Средства ће се распоређивати према критеријима утврђеним у програмима, те у складу са Планом повратка, обнове, градње и развоја одрживог повратка за 2023. годину.

    Корисници су обавезни додијељена средства утрошити намјенски и доставити извјештај којим се доказује намјенски утрошак. Начин и рокови извјештавања о утрошку бит ће утврђени уговорима у складу са прописаним процедурама за сваки програм, односно пројект појединачно. Федерално министарство расељених особа и избјеглица ће пратити намјенски утрошак додијељених средстава.

    Сагласност на приједлог листе приоритетних задатака за деминирање у 2023. години у ФБиХ

    Влада Федерације БиХ је дала сагласност на приједлог Листе приоритетних задатака за деминирање у 2023. години у ФБиХ. Претходно је Влада прихватила информацију с мишљењем Федералне управе цивилне заштите (ФУЦЗ) на ову листу.

    Иначе, Листом је за ову годину у Федерацији БиХ предвиђено чишћење 65 локација укупне површине 1.259.397 м², а техичким извиђањем бит ће обухваћено 156 локација на укупно 8.677.485 м². На три локације укупне површине 23.386 м² планирано је уклањање касетне муниције, а истражит ће се 69 минско сумњивих подручја укупне површине 127.918.327 м².

    Уједно, Влада ФБиХ захтијева од Центра за уклањање мина у БиХ (БХМАЦ) да прихвати и оне приоритете за деминирање које накнадно, у складу са одговарајућим развојним и другим плановима, предложе Федерална и кантоналне владе, те опћински, односно градски начелници и градоначелници, као и ФУЦЗ, а за чије се деминирање створе услови који у вријеме усвајања Листе нису постојали.

    Одлуке, извјештаји и планови рада

    На приједлог Федералног министарства финансија, измијењена је Одлука о расподјели средстава утврђених Буџетом ФБиХ за 2021. годину с позиција текућих и капиталних трансфера кантонима, опћинама и градовима, те је рок од 31.12.2022. године до када су корисници ових средстава требали Министарству доставити извјештај о њиховом утрошку, продужен до 31.3.2023. године.

    Донесено је и Рјешење којим се дозвољава кориснику експропријације, ЈП Аутоцесте Федерације БиХ д.о.о. Мостар, улазак у посјед некретнина потпуно експроприсаних Рјешењем надлежне службе Опћине Илиџа, прије правоснажности рјешења о експропријацији. Образложено је да се у захтјеву, између осталог, истиче да је поступак експропријације вођен ради изградње дијела Сарајевске обилазнице ЛОТ 3 Бутила - Влаково - Мостарско раскршће на траси Коридора Вц, на подручу ове опћине, а након што је одлукама Владе ФБиХ утврђен јавни интерес за изградњу ове дионице.

    Данас је усвојена информација Федералног министарства правде о активностима за почетак рада Одгојно-поправног дома у Орашју. Како је закључено, запосленици Казнено-поправног завода ПТ Орашје, који буду преузети у Одгојно-поправни дом Орашје, оствариват ће права на плаћу и друге накнаде из средстава одобрених Казнено-поправном заводу ПТ Орашје у Буџету за 2023. годину, до дана уврштавања Одгојно-поправног дома Орашје у регистар буџетских корисника.

    Потврђено је да су ЈП Хрватске Телекомуникације д.д. Мостар и Дионичко друштво БХ Телецом Сарајево, доставиле извјештаје о раду надзорних одбора за период 1.10.-31.12.2022. године, као и Надзорни одбор Хрватске поште д.о.о. Мостар свој извјештај о раду за овај период.

    Данас је усвојен и извјештај о проведби Пројекта „Енергетска ефикасност у БиХ“ за Федерацију БиХ за трећи квартал прошле године, а Влада се упознала и са извјештајем Надзорног одбора ЈП Национални парк Уна за период од 1.10. до 31.12.2022. године.

    Усвојени су извјештаји Федералне управе за геодетске и имовинско-правне послове о извршењу Плана послова премјера и успостављања катастра некретнина за 2022. и План за 2023. годину, те извјештај о прошлогодишњем и План рада за 2023. годину Гендер центра ФБиХ, као и План рада Федералног завода за програмирање развоја за ову годину.

    Усвојен је и извјештај о раду Фондације за пружање помоћи у рјешавању стамбених питања припадника борачких популација за 2022. годину и Програм рада и финансијски план Фондације за 2023. годину, као и  извјештај Федералног министарства енергије, рударства и индустрије о мониторингу привредних друштава из области индустрије у 2021. години.

    Кадровска рјешења

    Влада ФБиХ је донијела Рјешење о формирању Координацијског тијела за проведбу Уредбе о начину финансирања и управљања гаранцијским фондом, у саставу координатор Аида Соко (Уред премијера ФБиХ), те чланови Изедин Куртовић (Федерално министарство развоја, подузетниства и обрта), Пејо Јањић (Федерално министарство пољопривреде, водопривреде и шумарства), Самир Бакић (Федерално министарство финансија), Стипо Буљан (Федерално министарство енергије, рударства и индустрије) и Борислав Трлин (Развојна банка ФБиХ). Задатак овог координацијског тијела је анализирање и предлагање мјера Влади Федерације БиХ, с циљем оптимизације и унапређења процеса имплементације Гаранцијског фонда, односно креирања политика Владе Федерације БиХ везаних за Гаранцијски фонд.

    Дата је претходна сагласност за именовање Аниса Кривића, Амира Омеровића, Игора Јосиповића, Жељка Петровића и Мустафе Абдулаховића за вршиоца дужности чланова Надзорног одбора ЈП Цесте ФБиХ д.о.о. Сарајево, до окончања конкурсне процедуре, а најдуже до три мјесеца.

    Након доношења одлуке о сазивању ванредне Скупштине Дионичког друштва Сарајевопутеви д.д. Сарајево, за учешће у раду и одлучивање на овој скупштини данас је опуномоћен Јадранко Пуљић.

    Такођер, за судјеловање у раду и одлучивању на предстојећим скупштинама привредних друштава данас су, уиме Владе ФБиХ, опуномоћени Халко Балавац (БХ-Гас д.о.о. Сарајево) и Зерина Коњхоџић (БХ Телецом д.д. Сарајево).