Припреме за попис пољопривреде у БиХ 2023.
Влада Федерације БиХ је на данашњој сједници у Сарајеву прихватила информацију Федералног завода за статистику о имплементацији Пројекта који се проводи с циљем припреме картографске документације, а у склопу припрема за Попис пољопривреде у нашој земљи који ће након 63 године бити проведен ове године.
Ријеч је о Пројекту векторизације и ажурирања граница просторних јединица, формирању и ажурирању евиденције улица и кућних бројева, ажурирању база података регистра просторних јединица (БП РПЈ), те припреми за штампу скица статистичких и пописних кругова, као и изради и припреми за штампу прегледних карата, а који проводи Федерални завод за статистику с циљем припреме картографске документације.
Како је образложено у информацији, у склопу припрема за предстојећи Попис пољопривреде у БиХ 2023. године, Федерални завод за статистику је кренуо у припрему картографске документације. Сектор пољопривреде је један од најважнијих за босанскохерцеговачку економију, а карактерише га велики број малих пољопривредних газдинстава која значајно доприносе ГДП-у земље.
Посљедњи Попис пољопривреде у Босни и Херцеговини проведен је 1960. године, тако да се новом, као и припремама које ће омогућити његово провођење, приступа са великом одговорношћу. У извјештајима о напретку Европске комисије Попис пољопривреде је означен као приоритет ради добивања комплетног регистра фарми, као и других података који ће бити прикупљени.
Наведено је и да је у 2021. години припремљен нацрт методологије и упитника за Попис пољопривреде, те урађен план активности статистичких институција за припрему Пописа и постпописне активности. У оквиру пилот пројекта ИПА 2017 5.0 (Агрицултурал статистицс) са експертима је настављен рад на оцјени квалитете оквира за Попис пољопривреде, финализацији упитника и методологије за попис, те припремама и дизајнирању Пилот пописа пољопривреде. Организација за прехрану и пољопривреду Уједињених народа (УН ФАО) је објавила два сета препорука за Попис пољопривреде, а у једној од препорука, цијело поглавље дефинира припрему картографије. Водећи се препорукама, Федерални завод за статистику је кренуо у активности ажурирања података регистра просторних јединица, као и израду скица пописних кругова које ће пописивачи користити код пописивања на терену. Скице пописних кругова требају бити у дигиталном и аналогном облику. Федерални завод за статистику је почео радити и на дигитализацији и успостављању географско-информационог система (ГИС) регистра просторних јединица. Сви подаци се записују у једном од прихватљивих ГИС формата који омогућава размјену и унос у различите софтверске платформе. Уводи се ГМЛ као званични формат за размјену података регистра просторних јединица, а који треба бити усклађен са Моделом података катастра некретнина.
Препознавајући значај имплементације овог пројекта, Влада је Федералној управи за геодетске и имовинско-правне послове одобрила да податке потребне за његову реализацију уступи Федералном заводу за статистику.
Попис пољопривреде на цијелој територији БиХ планиран је у четвртом кварталу 2023. године.
Усвојена Стратегија за превенцију и борбу против насиља у породици 2021-2027.
Влада Федерације БиХ на данашњој сједници је усвојила Стратегију за превенцију и борбу против насиља у породици 2021-2027. година. Њен стратешки циј је смањење насиља у породици. Приоритети су побољшање системске превенције, те унапређење система свеобухватне и ефикасне заштите жртава насиља у породици кроз промоцију толеранције, ненасиља и родне равноправности у породици и друштву, као и развијање механизама раног препознавања и отклањања фактора ризика за насиље у породици.
Иначе, ова стратегија резултат је свеобухватних анализа домаћих и међународних докумената у овој области, као и евалуације претходне, истоимене стратегије која је важила за период 2013-2017., те Акционог плана 2018-2020. година. У новембру 2020. године Федерална влада је задужила Гендер центар ФБиХ да покрене активности ради припреме нове стратегије за превенцију и борбу против насиља у породици, те је сходно том задужењу, на изради ове стратегије радио седмочлани извршни тим састављен од представника/ца надлежних институција.
Како адекватан друштвени одговор уз свеобухватне превентивне радње дугорочно води до нулте толеранције на насиље и стварном смањењу насиља у породици, тако ова стратегија обухвата провођење низа мјера. Оне су усмјерене на унапређење заштите жртава насиља у породици, социјалне и здравствене заштите, психолошке подршке, те смјештаја у сигурну кућу и осигуравања привременог смјештаја. Такођер, обухватају и правна савјетовања, програме запошљавања, едукације, те материјалну подршку, економско оснаживање и запошљавање. Међу мјерама за унапређење истражних и правосудних радњи у случајевима насиља у породици, у Стратегији се истичу побољшање услова за жртве насиља, дјецу жртава и свједоке, као и ефикасности рада службених лица у случајевима насиља у породици.
Имајући у виду факторе ризика, превенција насиља у породици захтијева рано препознавање и превенцију насиља у дјетињству, повећан обухват образовања, економско оснаживање, јачање друштвене свијести, превенцију других облика кривичних дјела и прекршаја, као и рано препознавање и лијечење болести овисности.
Како је образложено, изради данас усвојене стратегије претходиле су, између осталог, јавне расправе које су одржане у сједиштима свих десет кантона, а на којима је учествовала 121 особа. Тематску групу за израду ове стратегије чинило је 11 експерата/ица који практично раде на пословима превенције, заштите и поступања у случајевима насиља у породици, а партнерску групу за консултације у процесу израде Стратегије, 25 представника/ца кантоналних влада, надлежних институција, релевантних невладиних организација и других заинтересираних страна. Тако је осигурана координација с циљем хармонизираног учешћа свих институционалних и социо-економских актера, а који су одржавали састанке током процеса израде документа. Овај документ представља и секторску стратегију којом се постижу циљеви Стратегије развоја ФБиХ 2021-2027. Такођер, Стратегијом се испуњавају и обавезе из Истанбулске конвенција (Конвенција Вијећа Европе о спречавању и борби против насиља над женама и насиља у породици), коју је БиХ ратифицирала и преузела обавезу да осигура услове за спречавање насиља, провођење истраге, кажњавање починилаца насиља, као и услове репарације жртвама насиља.
Влада ће данас усвојену стратегију доставити Федералном парламенту ради разматрања и доношења, а Гендер центар ФБиХ који је припремио приједлог документа задужен је да формира посебно тијело за праћење проведбе Стратегије.
Сагласност за пријем 25 радника у РМУ Бреза
Влада Федерације БиХ је усвојила информацију Федералног министарства енергије, рударства и индустрије о активностима за пријем радника у Рудник мрког угља Бреза д.о.о. Бреза, који послује у саставу Концерна ЈП Електропривреда БиХ д.д. Сарајево.
С тим у вези, Влада је данас дала сагласност за пријем радника на одређено радно вријеме до шест мјесеци у овај рудник. Ријеч је о 25 радника у погонима Сретно и Каменице.
Наиме, Федералном министарству енергије, рударства и индустрије упутила је крајем децембра Електопривреда БиХ акт којим тражи сагласност за запошљавање 25 радника на шест мјесеци.
ЕПБиХ је у образложењу навела да је у РМУ Бреза на дан 31.12.2021. године било укупно 1.059 радника, док је укупан број половином децембра прошле године износио 934.
Такођер је наведено да су у току активности на модернизацији и реализацији процеса преструктурирања у зависним друштвима - рудницима угља по свим сегментима, а с циљем повећања њихове продуктивности. Преструктурирање људских ресурса могуће је очекивати након што се окончају одређене активности из Споразума ЈП Електропривреда БиХ д.д. Сарајево, рудника угља у саставу Концерна и Самосталног синдиката радника рудника ФБиХ од 1.12.2021. године.
Истакнуто је да су ови радници неопходни за извођење рударских радова (припреме и добијања угља), а све с циљем остваривања задатих производних резултата, те неометаног процеса производње.
Број радника за које се тражи сагласност за пријем је систематизован и непопуњен у важећој систематизацији радних мјеста.
Рјешења, извјештаји и планови
Влада Федерације БиХ прихватила је мишљења Федералног министарства рада и социјалне политике, Федералног министарства здравства, Федералног министарства правде, Федералног министарства образовања и науке, те Гендер центра ФБиХ, о Тринаестом извјештају Босне и Херцеговине о примјени Европске социјалне повеље/ревидиране, тематска група ИВ (дјеца, породице и мигранти). Овај закључак и мишљења доставит ће се Министарству за људска права БиХ.
Донесена су рјешења којима се дозвољава кориснику експропријације, ЈП Аутоцесте Федерације БиХ д.о.о. Мостар, улазак у посјед некретнина прије исплате накнаде за некретнине потпуно експроприсане рјешењима надлежних служби опћина Жепче и Тешањ. У образложењу се, између осталог, истиче да је поступак експропријације вођен ради изградње аутоцесте на траси Коридора Вц, дионица Медаково - Озимица, на подручју ових опћина, након што је одлуком Владе Федерације утврђен јавни интерес за изградњу ове дионице аутоцесте.
На приједлог Федералног министарства здравства, донесено је Рјешење о давању препоруке за пријем у држављанство Босне и Херцеговине Динари Шкријељ, доктору медицине - специјалисти урологије, као особе од нарочите користи за Босну и Херцеговину у подручју здравства.
На привремено кориштење дате су просторије у згради Владе Федерације БиХ, Извозно кредитној агенцији БиХ, на период до 31.3.2023. године, без накнаде.
Прихваћени су Извјештај о активностима на успостави, одржавању и развоју инфраструктуре просторних података за 2022. годину, те осми тромјесечни извјештај о проведби пројекта Додатно финансирање за Пројект регистрације некретнина у Федерацији БиХ за период од 1.10. до 31.12.2022. године.
Данас су усвојени извјештаји о раду за прошлу годину Генералног секретаријата Владе ФБиХ, Уреда за сарадњу и заступање пред Уставним судом БиХ, Федералне управе за инспекцијске послове, Федералног завода за пољопривреду Сарајево, као и Комисије за верификацију рачуна старе девизне штедње.
Усвојени су и планови рада за 2023. годину Федералног завода за пољопривреду Сарајево и Федералне управе за геодетске и имовинско-правне послове, те дата сагласност на Годишњи план рада Федералне управе цивилне заштите у 2023. години.
Кадровска рјешења
Након проведене конкурсне процедуре, а на приједлог Федералног министарства промета и комуникација, дата је претходна сагласност за именовање Јасмине Хаџић, Нисвета Мујановића, Ибрице Чевре, Иване Томовић, Томислава Галића и Асмире Хујдуровић – Ибришимовић (уиме синдиката) за чланове Надзорног одбора Јавног предузећа Жељезнице Федерације БиХ д.о.о Сарајево, на период од четири године, почев од дана ступања на снагу Одлуке Скупштине о њиховом именовању. Прије тога је дата претходна сагласност за разрјешење вршиоца ових дужности, због истека мандата.
Приликом данашње верификације записника с прошле сједнице Владе, направљена је исправка у дијелу који се односи на давање претходне сагласности Надзорном одбору привредног друштва БХ-Гас д.о.о. Сарајево за доношење одлуке о именовању вршиоца дужности извршног директора овог привредног друштва, до окончања конкурсне процедуре, а најдуже на период до дванаест мјесеци. Претходна сагласност овом надзорном одбору дата је за именовање Михајла Крмпотића за вршиоца ове дужности.
За учешће у раду и одлучивању на предстојећим скупштинама привредних друштава данас су опуномоћени Кенан Османагић (Хрватска пошта д.о.о. Мостар), Јадранко Пуљић (ЈП Аутоцесте Федерације БиХ д.о.о. Мостар), Ернест Ђонко (ЈП БХ Пошта д.о.о. Сарајево) и Горан Бухач (ЈП Цесте Федерације БиХ д.о.о. Сарајево).