БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Федерација Босне и Херцеговине

Влада Федерације Босне и Херцеговине

329. сједница Владе ФБиХ

  • 01.09.2022.
  • 329. сједница Владе ФБиХ

    За пет установа социјалне заштите укупно 2.000.000 КМ

    Влада Федерације БиХ је, на приједлог Федералног министарства рада и социјалне политике, на данашњој сједници у Сарајеву усвојила Програм утрошка с критеријима расподјеле средстава установама за збрињавање на нивоу Федерације БиХ, утврђених овогодишњим Буџетом ФБиХ, у износу од 2.000.000 КМ.

    Овај износ ће, у складу са опћим и посебним критеријима, бити расподијељен на установе социјалне заштите чији је оснивач Парламент Федерације БиХ, односно Установу из дјелокруга социјалне заштите Љубушки, Завод за збрињавање ментално инвалидних особа Дрин, Завод за збрињавање ментално инвалидних особа Баковићи, Завод за збрињавање ментално инвалидне дјеце и омладине Пазарић, те Завод за васпитање мушке дјеце и омладине Сарајево.

    Сврха Програма је омогућавање пружања квалитетнијих усłуга смјештаја и стручног рада за 300 особа које бораве и раде у овим установама и осигурање неопходних инфраструктурних услова боравка и рада. Циљ је и социјално збрињавање и оспособљавање за самосталан живот и рад према преосталим способностима и провођење радне активности корисника.

    Међу опћим критеријима за расподјелу су оправдана средства која је Федерално министарство по овом основу додијелило у претходном раздобљу, пројектна документација с прецизно утврђеним очекиваним ефектима и јасно дефинисаном и затвореном финансијском конструкцијом, односно образложена оправданост инвестиције са предрачуном за набавку опреме и материјално-техничких средстава. Такођер, ријеч је о краткорочним обавезама и разграничењима, те потраживањима и разграничењима закључно са 31. децембром 2021. године, као и стање нераспоређене добити из претходног периода закључно са овим датумом.

    Посебни критерији за расподјелу средстава су суфинансирање пројектних или програмских активности из властитих извора у постотку или износу утврђеном петогодишњим планом капиталних улагања (2022-2026) које су усвојила управна вијећа федералних установа, број особа на чије ће услове боравка и рада директно утицати планиране пројектне активности, као и позитивно мишљење Комисије за оцјену оправданости предложених пројеката или програма према параметрима и критеријима који ће посебно бити утврђени актом о именовању овог тијела.

    Средства ће бити расподијељена путем званичне обавијести наведеним федералним установама, а поступак оцјењивања испуњавања посебних критерија бит ће провођен на основу бодовне шеме коју ће сачинити Федерално министарство рада и социјалне политике. Она ће бити доступна свим заинтересованим подносиоцима пријаве на начин утврђен путем званичне обавијести федералним установама.

    Средства ће бити додијељивана у три категорије: набавка сталних средстава до максималног износа од 100.000 КМ, инвестицијска улагања у постојеће објекте до максималног износа од 750.000 КМ, те инвестицијска улагања у градњу нових објеката до максималног износа од 1.000.000 КМ.

    Појединачне одлуке о додјели средстава корисницима доноси федерални министар рада и социјалне политике. Корисници су обавезни да овом министарству достављају кварталне извјештаје о утрошку средстава и то најкасније 15 дана након завршетка квартала.

    Сагласност за додатна средства Кошаркашком савезу БиХ

    Влада Федерације БиХ дала је сагласност ЈП Електропривреда БиХ д.д. за издвајање додатних средстава за спонзорство Кошаркашког савеза БиХ у износу од 117.000 КМ.

    Ова сагласност дата је у складу са Одлуком Управе овог привредног друштва од 23.8.2022. године.

    У образложењу је наведено да је Влада Федерације БиХ на сједници, одржаној 7.10.2021. године донијела одлуку којом је дала сагласност Електропривреди БиХ за додјелу спонзорских уговора, односно спонзорских средстава Кошаркашком савезу БиХ у износу од 110.000 КМ. Уз данас одобрена додатна средства, укупни износ финансијске подршке Кошаркашком савезу БиХ износи 227.000 КМ.

    Наиме, Влада Федерације БиХ је претходном одлуком дала сагласност ЈП Електропривреда БиХ д.д.  Сарајево за додјелу спонзорских уговора Кошаркашком савезу БИХ у износу 110.000 КМ за активности мушке и женске кошаркашке репрезентације Босне и Херцеговине, укључујући учешће тих репрезентација на европском првенству (Еуробаскет 2022. за мушкарце, септембар 2022. године), те квалификацијама за свјетско и европско првенство у периоду октобар 2021 - септембар 2022. године, као и друге активности репрезентативних селекција у истом периоду. 

    Савезу сједеће одбојке БиХ овом истом одлуком додијељени су спонзорски уговори у износу од 60.000 КМ за активности мушке сениорске репрезентације БиХ, укључујући учешће репрезентације на Европском првенству у сједећој одбојци (Кемер, Турска, октобар 2021.) и Свјетском купу (Каиро, Египат, децембар 2021.), као и друге активности репрезентативних селекција у периоду од 12 мјесеци од дана закључења уговора.

    На овај начин олакшано је финансирање наступа државних репрезентација на међународним такмичењима и организација такмичења којим се промовише Босна и Херцеговина, а истовремено ЈП Електропривреда БиХ наставља дјеловати као друштвено одговорна компанија.

    Данас донесена одлука ступа на снагу даном доношења и биће објављена у Службеним новинама Федерације БиХ.

    Усвојен Акциони план за имплементацију Закона о сузбијању корупције и организираног криминала у ФБиХ

    Влада Федерације БиХ је, на приједлог премијера Федерације БиХ, на данашњој сједници у Сарајеву, усвојила Акциони план за имплементацију Закона о сузбијању корупције и организираног криминала у Федерацији БиХ.

    Акционим планом прецизиране су обавезе које се требају провести како би се имплементирао Закон.

    Тако се овај документ фокусира на осигурање просторних и других капацитета потребних за несметано функционирање посебних одјела суда и тужилаштва, затим на именовање и упошљавање носилаца правосудних функција и другог особља за рад у посебним одјелима Врховног суда ФБиХ и Федералног тужилаштва, као и доношење подзаконских аката сходно Закону о сузбијању корупције и организираног криминала.

    Влада Федерације БиХ на данашњој сједници именовала је три интересорне радне групе које ће активно радити на провођењу Акционог плана.

    Смјернице за рационално кориштење електричне енергије у ФБиХ

    Влада ФБиХ је прихватила информацију Федералног министарства енергије, рударства и индустрије о доношењу Смјерница за смањење потрошње енергије и енергената у ФБиХ, којом се упозорава на важност промјене понашања и рационалног кориштења енергије и енергената. Ово су интервентне смјернице сачињене по узору на пакет докумената Европске комисије од 20.7.2022. године, те плана РЕПоwер Европске уније.

    Смјернице се састоје од мјера које могу предузети грађани, јавни сектор, предузетници и енергетски субјекти, а по карактеру могу бити краткорочне и дугорочне мјере.

    Влада је задужила јавне институције и јавна предузећа у ФБиХ да, путем именованих енергијских сарадника, менаџера и координатора интензивирају активности у складу с Правилником о информационом систему за енергијску ефикасност у ФБиХ, као и да на службеним wеб страницама објаве Смјернице. Влада је задужила све административне јединице да израде конкретне програме за случај потенцијалне кризе, како би биле проведене Смјернице, информирана јавност и осигурано провођење предложених мјера.

    Програми би требали обухватити потребе за енергентима, ризике од смањења/прекида снабдијевања из различитих разлога, недостајуће количине, мјере које треба предузети за смањење посљедица и потребна финансијска средства.

    Влада је задужила Федерално министарство енергије, рударства и индустрије да ове закључке, са Смјерницама, достави свим кантоналним владама, на знање и поступање.

    Такођер је задужила министарство да ове закључке, с пратећом информацијом о доношењу Смјериница, те саме Смјернице, достави Министарству вањске трговине и економских односа БиХ.

    Смјернице садрже управљање енергијом које могу предузети грађани, јавни сектор, подузетници, те енергетски субјекти.

    Када је ријеч о управљању енергијом и мјерама које могу подузети грађани, Смјернице садрже препоруке за ефикасну потрошњу енергије за гријање и хлађење, затим препоруке за правилно прозрачавање простора, те за ефикасну потрошњу енергије за расвјету и уређаје за домаћинство, као и у пријевозу, али и дугорочне мјере енергијске ефикасности.

    Уз остало, наведено је да, ако се температура која се одржава у простору смањи за само 1 °Ц, годишње се може уштедјети приближно пет посто енергије за гријање.

    Како је образложено, примјена начела енергијске ефикасности кроз Смјернице усмјерена је на смањење рачуна свих грађана, подузетништва, јавних услуга и сервиса, што нас чини отпорнијим на енергетске поремећаје. Стога је и дата препорука свим кантоналним владама, али и Министарству вањске трговине и економских односа БиХ, да се свако, у оквиру своје надлежности, побрине о провођењу препорука и мјера енергијске ефикасности како би биле осигуране уштеде у потрошњи енергије и енергената.

    Усвојена иницијатива за доношење Закона о заштити жртава ратне тортуре ФБиХ

    Влада Федерације БиХ је, на данашњој сједници у Сарајеву, усвојила информацију Федералног министарства правде о иницијативи за доношење Закона о заштити жртава ратне тортуре ФБиХ.

    Ово министарство Влада је задужила да, у року од 15 дана, упозна све кантоне о иницијативи и затражи њихово очитовање, те их позове да у року од 15 дана од пријема акта Федералног министарства делегирају своје представнике у интерресорну радну групу.

    У року од 15 дана од добијања информације о представницима свих кантона, бит ће формирана интерресорна радна група сачињена од представника федералних министарстава правде, рада и социјалне политике, здравства и финансија, те представника Савеза логораша у БиХ и свих кантона у Федерацији БиХ.

    Задатак овог радног тијела је да, у року од 90 дана од формирања, сачини Нацрт закона о заштити жртава ратне тортуре Федерације БиХ и достави га Влади Федерације БиХ на надлежно поступање.

    Сагласност за пријем 141 радника у два рудника

    Влада Федерације БиХ је усвојила информацију Федералног министарства енергије, рударства и индустрије о провођењу активности за пријем укупно 141 радника у Рудник угља „Крека“ д.о.о. Тузла и Рудник мрког угља „Бреза“ д.о.о. Бреза, који послују у саставу Концерна ЈП Електропривреда БиХ д.д. Сарајево.

    Влада је дала сагласност за пријем 111 радника на одређено радно вријеме у РУ „Крека“ и 30 у РМУ „Бреза“.

    На основу сагласности, у руднику Крека ће у погону „Дубраве“ бити примљено 39, а у „Шикуљама“ 72 радника на одређено радно вријеме до шест мјесеци.

    На исти период ће у погону „Сретно и Каменице“ рудника „Бреза“ бити примљено 30 радника.

    У информацији Федералног министарства енергије, рударства и индустрије образложено је да је ЈП Електропривреда БиХ д.д. Сарајево 1.8.2022. године доставила акт којим је затражена сагласност за пријем 111 радника у РУ „Крека“ д.о.о. Тузла и 30 радника у РМУ „Бреза“ д.о.о. Бреза, на одређено вријеме до шест мјесеци.

    У образложењу које је доставила ЈП Електропривреда БиХ наведено је да се ради о производним радницима неопходним за процес непосредне експлоатације у површинским погонима, те да је смањење броја производних радника оптеретило рударске радове на добивању, транспорту и класирању угља. Када је ријеч о руднику „Бреза“, образложено је да су неопходни радници на руковању рударском механизацијом и постројењима, те да је потребно попунити радна мјеста на комплетној линији утоварно-транспорног комплекса роторни багер - сабирни транспортер, како се не би угрозило функционисање процеса производње.

    Успјешан рад слободних зона на простору ФБиХ

    Федерална влада је усвојила информацију Федералног министарства трговине о прошлогодишњем пословању слободних зона у Федерацији БиХ.

    На подручју Федерације БиХ су активне четири слободне зоне: Холц д.о.о. Пурачић, Вогошћа д.о.о. Вогошћа, Високо д.о.о. Високо и Херцеговина д.о.о. Мостар.

    Најбоље резултате са аспекта оствареног извоза у односу на вриједност произведене робе остварила је слободна зона Вогошћа, која је извезла 100 посто произведене робе. Друга по резултату је Холц д.о.о са остварених 99,10 посто извоза, трећа Високо (94,98 посто), а слободна зона Херцеговина је остварила 57,27 посто извоза у односу на укупно произведену робу.

    Све ове четири слободне зоне задовољавају услове економске оправданости пословања у складу са законима о слободним зонама у БиХ и ФБиХ, те код свих вриједност извезених роба прелази 50 посто укупне вриједности произведених.

    Иначе, како је наведено у информацији, оснивање слободне зоне је економски оправдано ако се на основу приложеног елабората о економској оправданости оснивања слободне зоне и других доказа може оцијенити да ће вриједност робе која се извози из слободне зоне прећи најмање 50 посто укупне вриједности произведене робе која напушта слободну зону у периоду од 12 мјесеци.

    Основни циљеви оснивања слободних зона су привлачење директних страних улагања, те упошљавање нових радника. У складу са законом, у слободној зони могу се обављати све индустријске, трговинске и услужне дјелатности којима се не угрожавају околиш, здравље људи, материјална добра и сигурност земље. Главна карактеристика слободних зона су посебни царински и порезни третмани прописани законима о царинској политици, слободним зонама и о ПДВ-у. С обзиром да је слободна зона дио царинске територије БиХ, надзире је Управа за индиректно опорезивање БиХ.

    Одлуке, закључци и извјештаји

    Влада ФБиХ је прихватила информацију о имплементацији Закона о провођењу контроле законитости кориштења права из области бранилачко-инвалидске заштите заштите за период од 1. априла до 30. јуна 2022. године, која ће бити достављена предсједнику и потпредсједницима ФБиХ и објављена на wеб страници Федералног министарства за питања бораца и инвалида одбрамбено-ослободилачког рата. Ово министарство и Институт за медицинско вјештачење здравственог стања Влада је задужила да предузму организационе и све друге радње и мјере с циљем провођења Динамичког плана овог закона.

    Данас је усвојен извјештај Федералног министарства енергије, рударства и индустрије и Привредне коморе ФБиХ о провођењу Акционог плана 2019-2023. за реализацију Стратегије развоја индустрије текстила, одјеће, коже и обуће у ФБиХ у 2021. години. Федерално министарство је задужено да, у сарадњи с Привредном комором, даље прати, анализира и једном годишње, а по потреби и чешће, извјештава Владу о провођењу активности из Акционог плана. Такођер су дужни да покрену активности на изради стратешког документа развоја индустрије текстила, одјеће, коже и обуће у ФБиХ за период 2023-2027. година.

    Влада је задужила Федерално министарство унутрашњих послова да припреми и достави јој приједлог рјешења о именовању радне групе за израду Закона о заштити критичне инфраструктуре у ФБиХ, коју ће чинити представници федералних органа управе у оквиру којих се организују послови енергетике, комуникација и информационих технологија, саобраћаја, здравства, водног подручја, производње и оскрбе храном и системом сигурности хране, робних залиха, производње, складиштења и пријевоза опасних материја, националних споменика и других вриједности.

    Федерална влада је усвојила извјештај Федералног министарства енергије, рударства и индустрије о провођењу пројеката из Програма јавних инвестиција у сектору енергије закључно са 30.6.2022. године.

    Након увида у текст Информације о оправданости придруживања БиХ иницијативи „Глобална алијанса за питање несталих особа“, који је јој је упутило Министарство за људска права и избјеглице БиХ, Влада ФБиХ изјаснила се да нема примједби, приједлога и сугестија, те је дала позитивно мишљење на овај текст.

    Влада је усвојила информацију о продужењу периода важења Стратешког оквира за реформу јавне управе 2018-2022. и Акционог плана за реформу јавне управе, те донијела одлуке којима су период важења и рокови за реализацију ових докумената продужени до 2027. године.

    У данас усвојеној информацији Федералног министарства трговине о регистрираним представништвима страних особа у ФБиХ у прошлој години, наведено је да је у Федерацији БиХ, закључно са 31.12.2021. године, било 361 представништво из 42 државе.

    Влада ФБиХ се упознала са информацијом о реализацији својих закључака за период јануар-јули 2022. године.

    Кадовска рјешења

    Влада ФБиХ је, на приједог Федералног министарства унутрашњих послова, због истека мандата досадашњих, за нове чланове Полицијског одбора за полицијске службенике ФБиХ, на мандат од двије године, именовала Енеса Зељковића и Амира Шутровића. Актуелном предсједнику овог одбора Зорану Чегару мандат на овој дужности траје до 22.12.2022. године.