БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Федерација Босне и Херцеговине

Влада Федерације Босне и Херцеговине

318. сједницa Владе ФБиХ

  • 09.06.2022.
  • 318. сједницa Владе ФБиХ

    Усвојене Смјернице економске и фискалне политике ФБиХ 2023-2025.

    Влада Федерације БиХ је, на приједлог Федералног министарства финансија, на данашњој сједници у Сарајеву усвојила Смјернице економске и фискалне политике Федерације БиХ за период од 2023. до 2025. године.

    Овим документом дефинирају се циљеви економске и фискалне политике, кретање економског раста ФБиХ и њених главних макроекономских показатеља, као и планови прихода прорачуна и задужења ФБиХ за текућу и сљедеће три године.

    Смјернице требају послужити као план дјеловања који ће федерална и кантонална министарстава и институције, те јединице локалне самоуправе, упутити на политике и активности које ће највише допринијети остварењу дефинираних стратеğких циљева.

    Према званичним подацима, реалан раст БДП-а од 7,9 посто забиљежен је у прошлој години. Према процјена за 2022. годину рас ће износити 2,5 посто, док су пројекције за наредне три године 3,2 посто, потом 3,1 посто и 3,6 посто у 2025. години.

    За 2022. годину се у ФБиХ предвиђа раст наплате прихода од 7,4 посто у односу на прошлу. Узимајући у обзир непредвидивост догађања у будућности, како на нивоу глобалне, тако и домаће економије, средњорочне пројекције прихода за период 2023-2025. су прилично опрезне и конзервативне и предвиђају просјечни годишњи раст од 3,6 посто.

    Јачање управљања дугом је једна од кључних реформских мјера Владе Федерације БиХ, која обухвата мјере унапрјеђења управљања, повећања транспарентности, фискалне одговорности и предвидивости задуживања, а све с циљем смањења јавног дуга у односу на бруто друштвени производ.

    С циљем заштите постојећих улагања и привредних активности, те ублажавања и смањења утицај инфлације у наредном средњорочном периоду, мјере фискалне политике ће бити усмјерене на заштиту радних мјеста, повећање продуктивности пословних субјеката, смањење или укидање накнада и такси које оптерећавају привреду, потицање истраживања и развоја и подршку приходима домаћинстава.

    Политика расхода и у наредном раздобљу ће бити усмјерена на сузбијање сиве економије, смањења трошкова јавне управе, односно уштеде јавних расхода, чиме ће бити створен фискални простор за раст улагања из домаћих извора. Посебну пажњу треба посветити мјерама за заустављање одлива младе и образоване радне снаге.

    Рудницима за увезивање стажа за 194 радника 7,3 милиона КМ

    Влада ФБиХ је, на приједлог Федералног министарства енергије, рударства и индустрије, донијела одлуку којом руднику угља Крека д.о.о. Тузла, те рудницима мрког угља Какањ д.о.о. Какањ, Бреза д.о.о. Бреза и Зеница д.о.о. Зеница, одобрава укупно 7.316.201,23 КМ, за увезивање радног стажа за неуплаћене доприносе за ПИО за 194 радника.

    Од овог износа, 3.852.411,84 КМ биће издвојено за увезивање радног стажа за 114 радника који су стекли услове за пензионисање, те 3.463.789,39 КМ за 80 радника којима су уплаћена средства по судским пресудама, а нису стекли услове за пензионисање.

    Руднику угља Крека одобрено је 1.574.630,48 КМ за увезивање радног стажа за 66 радника, те рудницима мрког угља Какањ 713.280,58 КМ за 20 радника, Бреза 717.496,99 КМ за 15 радника и Зеница 847.003,79 КМ за 13 радника.

    Такођер, зеничком руднику мрког угља је за увезивање радног стажа по судским пресудама радницима који нису стекли услове за пензионисање, одобрено и 3.074.104,49 КМ за 64 радника. По истој основи брезанском руднику мрког угља одобрено је 389.684,90 КМ за 16 радника.

    Средства ће бити испалаћена из средстава зависних друштава - рудника угља у Концерну ЈП Еелектропривреда БиХ, а осигурана су Одлуком о одобравању средстава за давање позајмица зависним друштвима - рудницима угља од стране ЈП Електропривреда БиХ д.д. Сарајево од 25.5.2021. године

    За реализацију ове одлуке задужени су ЈП Електропривреда БиХ д.д. Сарајево, зависна друштва - рудници угља у Концерну ЕП БиХ, Федерални завод за пензијско и инвалидско осигурање и Порезна управа ФБиХ.

    Уредба о информационом систему заштите околиша у ФБиХ

    Влада ФБиХ је, на приједлог Федералног министарства околиша и туризма, донијела Уредбу о информационом систему заштите околиша у ФБиХ.

    Ова уредба регулише успостављање система прикупљања података и информација о околишу, надлежност и начин успостављања информационог система заштите околиша ФБиХ, развој и вођење информационог система, врсте података, те начин и рокове прикупљања и достављања података, као и информисање јавности

    У складу са Законома о заштити околиша, овај систем се организује као јединствени информациони систем заштите околиша у ФБиХ. У складу са Законом, Федерално министарство околиша и туризма у сарадњи с Фондом за заштиту околиша успоставља и организује функционисање Информационог система у ФБиХ.

    Информациони систем се организује као јединствен и заснива са на медусобно информационо повезаним електронским базама података, те се води као wеб базирана платформа с креираним интернет порталом. Он омогућава прикупљање и пружање података и информација који су обрадени и анализирани у складу са међународном и европском методологијом, те размјену података о околишу с постојећим сличним системима на нивоу Европске уније и држава чланица.

    Информациони систем, између осталог, обухвата све податке и информације које су утврђене Законом, а односе се на тло, воду, зрак, биосферу, изграђени околиш, опасне супстанце и технологије, отпад, буку и радијацијске и свјетлосне утицаје.

    Програм његове успоставе и вођења и Федерална листа индикатора бит ће донесени у року од године од ступања на снагу ове уредбе. До тада ће субјекти извјештавања достављати обрађене податке за потребе праћења стања околиша, без накнаде у складу са захтјевом Фонда.

    Измјена Уредбе о старој девизној штедњи

    Влада ФБиХ је данас донијела Уредбу о измјени Уредбе о поступку верифицирања тражбина и готовинских исплата по основи рачуна старе девизне штедње у ФБиХ.

    Измјеном је утврђено да период за подношење захтјева за верификацију рачуна старе девизне штедње почиње 1.7.2022. и траје до 30.9.2022. године, а Финансијско-информатичка агенција је дужна завршити поступак верификације најкасније до 31.10.2022.

    Како је образложило Федерално министарство финансија, ово је урађено јер је измјенама и допунама Закона о измирењу обавеза по основу рачуна старе девизне штедње у ФБиХ продужен рок за завршетак поступка верификације до 31.12.2022. године. Измијењена Уредба омогућава старим девизним штедишама да у редовном поступку верифицирају своја потраживања, чиме се избјегавају судски трошкови по основи доказивања висине потраживања.

    За пет програма у здравству скоро 32 милиона КМ

    Влада Федерације БиХ је усвојила пет програма утрошка средстава с критеријима расподјеле средстава утврђених овогодишњим Буџетом ФБиХ Федералном министрству здравства, а намијењених унапређењу здравства, у укупном износу од 31.960.000 КМ.

    Једним од програма је Заводу здравственог осигурања и реосигурања ФБиХ одобрена расподјела 28.500.000 КМ, а средства су намијењена за финансирање набавке лијекова и медицинских средстава, пружања здравствених услуга и провођења програма Федералног фонда солидарности утврђених Програмом здравствене заштите који се финансира средствима Федералног фонда солидарности и Финансијским планом овог фонда за 2022. годину.

    Заводу здравственог осигурања и реосигурања ФБиХ је, другим усвојеним програмом, одобрено 2.000.000 КМ за суфинансирање трошкова расељених особа. Сврха овог програма је обезбједивање права на болничко лијечење повратницима из Федерације БиХ у опћине у Републику Српску, а у складу са Одлуком о остваривању права из болничке здравствене заштите повратника из ФБиХ у Републику Српску у здравственим установама у Федерацији БиХ. Упућивање пацијената на лијечење ће се проводити према Упутству о начину остваривања болничке здравствене заштите у здравственим установама у ФБиХ повратника из ФБиХ у опћине Републике Српске.

    За четири фондације из области културе 5.168.000 КМ

    Влада ФБиХ је усвојила четири програма утрошка с критеријима расподјеле средстава трансфера за фондације из надлежности Федералног министарства културе спорта, у укупном износу од 5.168.000 КМ.

    Овогодишњи тансфер за кинематографију износи 3.460.000 КМ. Од тога се на суфинансирање дугометражних филмова односи 2.060.000 КМ, а краткометражних 200.000 КМ. Средства су такођер планирана и за суфинансирање развоја дугометражних филмова и снимања студентских филмова, као и заштиту, чување и презентирању архивске и филмске грађе. За промоцију бх. филма на фестивалима и филмским смотрама планирано је 500.000 КМ, колико је предвиђено и као подршка пројектима из области кинематографије. У програму је, уз остало, планиран и износ од 8.000 КМ намијењен представљању БиХ при ЕУРОИМАГЕС-у уиме Федерације БиХ.

    Трансфер Фондацији за библиотечку дјелатност износи 600.000 КМ, од чега је половина износа намијењена откупу друштвено вриједних књига и часописа домаћих издавача регистрованих на подручју ФБиХ, а објављених у 2021. години, те откупу најтраженијих наслова према избору читалаца. Даљњих 160.000 КМ предвиђено је за опремање јавних и специјалних библиотека, стручно усавршавање библиотекара и манифестације за популаризацију библиотечке дјелатности и књиге. Финансијска подршка за захтјеве, пројекте и потребе из домена библиотечке дјелатности износи 40.000 КМ.

    Кроз трансфер Фондацији за музичке, сценске и ликовне умјетности издвојено је укупно 558.000 КМ. Пројекти из области музичке умјетности подржани су са 120.000 КМ, из области сценске умјетности са 170.000 КМ, а из области ликовне умјетности са 113.000 КМ. За откуп умјетничких дјела одабраних путем јавног конкурса планиран је износ од 20.000 КМ, а за пројекте из области музичких, сценских и ликовних умјетности вреднованим на основу јавног конкурса 55.000 КМ.

    Трансфер Фондацији за издаваштво је вриједан 550.000 КМ. Највећи његов дио према данас усвојеном програму у износу од 205.000 КМ намијењен је за подршку издавачима за објављивање књига с циљем стимулирања новије књижевности и дјела домаћих аутора и преводилаца. Издавање часописа подржано је са 80.000 КМ, а пласман и промовирање књиге и аутора са 50.000 КМ. Износ од 15.000 КМ намијењен је заједници издавача у БиХ, а нова књижевна дјела домаћих аутора стимулирана су са 27.500 КМ. Подршка издавачима за објављивање рукописа изабраних на конкурсу износи 30.000 КМ, а финансијска подршка за захтјеве, пројекте и потребе из домена издавачке дјелатности 45.000 КМ.

    Наплаћени порезни приходи и доприноси за прва четири мјесеца већи за 19,9 посто

    Влада ФБиХ је прихватила информацију Федералног министарства финансија о мјесечном прегледу наплате порезних прихода и доприноса на територију Федерације БиХ за април и за прва четири мјесеца 2022. године.

    У априлу ове године укупни приходи по основу директних и индиректних пореза, те социјалних доприноса у ФБиХ износили су 837,6 милиона КМ, што је за 21,8 посто више у поређењу са истим мјесецом прошле године.

    У прва четири мјесеца 2022. године су укупни приходи по основи ових категорија износили 2.996,4 милиона КМ и за 19,9 посто су били већи у односу на исти прошлогодишњи период.

    Расположиви дио прихода од неизравних пореза с Јединственог рачуна за буџете свих корисника у ФБиХ је у априлу 2022. године износио 286 милиона КМ, што је за 43,3 милиона КМ више у односу на исти мјесец 2021. године.

    Тако је у априли 2022. године Буџету Федерације БиХ распоређено нешто више од 103,5 милиона КМ, што је у односу на исти мјесец 2020. године повећање за 15,7 милиона КМ. Укупан дио прихода за расподјелу кантоналним буџетима износио је 146,5 милиона КМ и већи је за 22,2 милиона КМ него лани. Расположиви приходи од индиректних пореза за расподјелу опћинским и градским буџетима износили су нешто више од 24 милиона КМ, што је повећање је од 3,6 милиона КМ више у односу на претходну годину.

    На четверомјесечном нивоу, укупно расположиви приходи од индиректних пореза износили су нешто 1.070,9 милиона КМ и већи су за 22,9 посто у односу на исти прошлогодишњи период.

    Укупна наплата прихода по основи обавезних социјалних доприноса је у априлу 2022. године износила 377,1 милион КМ, а то је за 15,7 посто више у поређењу са истим мјесецом 2021. Укупно наплаћени доприноси у периоду јануар - април 2022. године износе 1.386,3 милиона КМ и већи су за 13,4 у односу на прва четири мјесеца 2021. године.

    Доприноси за пензијско и инвалидско осигурање у априлу 2022. године износили су 212,6 милиона КМ (повећање за 30,3 милиона КМ у односу на исти мјесец претходне године), а на четверомјесечном нивоу 777,9 милиона КМ (повећање за 14,1 посто). Мјесечна наплата прихода од доприноса за здравствено осигурање у априлу ове године износила је 147,2 милиона КМ (више за 114,3 посто), а у прва четири мјесеца износили су 544,6 милиона КМ, што је, у односу на исти период прошле године, више за 12,5 посто Укупна наплата прихода од доприноса за осигурање од незапослености у априлу 2022. године износила је 17,2 милиона КМ (више за 2,3 милиона КМ) а у периоду јануар - април 63,6 милиона КМ (више за 6,9 милиона КМ у пдносу на исти период прошле године)

    На данашњој сједници Влада ФБиХ се упознала с Консолидираним извјештајем о извршењу буџета ФБиХ, кантона и опћина, те финансијских планова ванбуџетски фондова ФБиХ за период јануар - март 2022. године, а који је сачинило Федерално мнистарство финансија.

    За санацију штета од земљотреса 700.000 КМ

    Федерална влада је донијела Одлуку о одобравању издвајање средстава из текућа резерве Буџета ФБиХ за 2022. годину Федералној управи цивилне заштите у износу од 700.000 КМ.

    Средства су одобрена у сврху санирања посљедица природне непогоде изазване земљотресом на подручју Херцеговине.

    За реализацију ове одлуке, која на снагу ступа наредног дана од објављивања у Службеним новинама ФБиХ, задужени су Федерално министарство финансија и Федерална управа цивилне заштите.

    Како је образложено, Федерална управа цивилне заштите доставила је 27.5.2022 године захтјев за издвајање ових средстава из текуће резерве, а чија је намјена  санирање посљедица природне непогоде изазване земљотресом на подручју Херцеговине.

    Влада ФБиХ је на сједници одржаној 26.5.2022. године донијела закључак којим је, између осталог, задужила Федерално министарство финансија да припреми Приједлог одлуке о одобравању издвајања средстава из текуће резерве. Наиме, средства планирана у Буџету ФБиХ за 2022. годину за ове намјене нису била довољна, те је захтјев за издвајање средстава из текуће резерве оцијењен оправданим.

    За градски превоз у Сарајеву подржане иницијативе за додатним кредитним средствима од 40 милиона КМ

    Федерална влада данас је подржала двије иницијативе да се кредитним задужењем осигурају средства за унапређење градског превоза у Сарајеву, а ријеч је о додатним средствима за провођење „Пројекта градски превоз Сарајево“ и „Изградња трамвајске пруге Илиџа - Храсница“, у укупном износу до 40 милиона еура.

    Усвојеним закључцима Федерална влада је прихватила иницијативу да кредитним задужењем код Европске инвестицијске банке (ЕИБ) буду осигурана средства за реализацију Пројекта „Градски превоз Сарајево - додатна средства”, у износу до 35.000.000 еура. Прихватила је и информацију о овом кредиту, као основом за вођење преговора.

    У информацији Федералног министарства финансија се, између осталог, наводи да планирана средства из редовних прихода Буџета Кантона Сарајево нису довољна за реализацију овог пројеката, те је планирано финансирање из кредитних средстава. Раније је од ЕИБ-а одобрен укупан износ од 75 милиона еура, у реализацији се налази 40 милиона еура, па се тражи задужење за додатних 35 милиона еура. У компонентама пројекта је наведено да је за санацију, реконструкцију и модернизацију трамвајске пруге потребно шест милиона еура, за обнову возног парка трамвајског саобраћаја 17 милиона еура, за уређење тролејбуског депоа девет милиона еура, те за изградњу градске саобраћајнице И трансферзала дионица ИИ (Баре - тунел Кобиља глава - Хотоњ) три милиона еура.

    Друга иницијатива се односи на задужење код Еуропске банке за обнову и развој (ЕБРД) ради осигурања додатних 5.000.000 еура за реализацију пројекта изградње трамвајске пруге Илиџа - Храсница. Прихваћена је и допуна информације о кредиту ЕБРД-а за реализацију овог пројекта, као основе за вођење преговора. У информацији Федералног министарства финансија је наведено да је Влада ФБиХ подржала овај пројекат 22.07.2021. године на износ од 20.000.000 еура. Укупан износ кредита за овај пројекат би био 25.000.000 еура. 

    Влада Федерације БиХ је задужила Федерално министарство финансија, те министарства финансија и саобраћаја Кантона Сарајево да у тимове за преговоре о два кредита, именују овлаштене представнике. Коначне одлуке о задужењима бит ће донесене по завршетку преговора са ЕБРД-ом и ЕИБ-ом, с којима ће бити утврђени коначни услови кредитних задужења, по којима је крајњи дужник Кантон Сарајево.

    Федерално министарство финансија ће Влади Федерације БиХ доставити информације о преговорима и текстове усаглашених споразума о зајмовима између Босне и Херцеговине и ЕБРД-а, те ЕИБ-а, а данашње закључке упутити Министарству финансија и трезора БиХ ради провођења даље процедуре у вези са овим кредитним задужењима.

    Остале одлуке, закључци и извјештаји

    Федерална влада је усвојила извјештај о додијељеној државној потпори у Федерацији БиХ за 2021. годину, те задужила Федерално министарство финансија да га, у складу са Законом о систему државне потпоре у БиХ, достави Вијећу за државну потпору БиХ, с циљем сачињавања годишњег извјештаја о додијељеној државној потпори у БиХ које би било достављено Вијећу министара БиХ.

    На данашњој сједници Влада ФБиХ је именовала Комисију за додјелу средстава опћинама и градовима из Буџета ФБиХ, те утврдила текст јавног позива за подношење пријава за финансирање или суфинанцирање пројеката, захтјева, иницијатива и осталих активности од значаја за јединице локалне самоуправе у ФБиХ.

    Влада је дала претходну сагласност за закључивање Анекса 5. Уговора о комисионим пословима између Федералног министарства енергије, рударства и индустрије и Унион банке д.д. Сарајево, те за његово потписиваје овластила федералног министра Нермина Дзиндића.

    Претходну сагласност Влада је дала и за закључивање Уговора о реализацији активности регресирања камата - Гаранцијски фонд, између Федералног министарства развоја, подузетништва и обрта и Развојне банке ФБиХ, те за његово потписивање овластила федералног министра развоја, подузетништва и обрта Амира Зукића.

    Дате су и сагласности на План пословања ЈП Цесте ФБиХ д.о.о. Сарајево и на План пословања ЈП Аутоцесте ФБиХ д.о.о. Мостар за 2022. годину, као и на Трогодишњи план пословања Аутоцеста ФБиХ за период од 2022. до 2024. године.

    Федерално министарство околиша и туризма упознало је Владу ФБиХ с Првим квартални извјештајем о реализацији обавеза Координационог тијела за праћење имплементације Правилника о управљању отпадом од електричних и електронских производа.

    Влада ФБиХ је усвојила Програм утрошка средстава од 55.000 КМ утврђених овогодишњим Буџетом ФБиХ Федералном министарству трговине, а намијењених за подршку удружењима потрошача.

    Федерална влада је усвојила извјештаје о раду у 2021. години и дала сагласност на планове рада за 2022. годину Фондације за издаваштво, Фондације за библиотечку дјелатност, Фондације за кинематографију и Фондације за музичке, сценске и ликовне умјетности.

    Данас је прихваћена информација о примјени Закона о провођењу контроле законитости кориштења права из области бранилачко-инвалидске заштите за прва три мјесеца 2022. године, која ће бити достављена предсједнику и потпредсједницима ФБиХ и објављена на wеб страници Федералног министарства за питања бораца и инвалида одбрамбено-ослободилачког рата.

    Савезу удружења бораца ,,Патриотска лиге" у Босни и Херцеговини, на привремено кориштење на период од пет година без накнаде, дат је пословни простор у Сарајеву. Такођер, Извозно-кредитној агенцији БиХ је на период до 31.12. 2022. године, без накнаде, на привремено кориштење дат просторије у објекту Б Владе ФБиХ.

    Федерална влада је данас се упознала са извјештајем Независног одбора о раду замјеника директора Федералне управе полиције који обавља дужност директора полиције за први квартал 2022. године.

    Кадовска рјешења

    Влада ФБиХ данас је формирала Радну групу чији је задатак да анализира постојеће законе и прописе на нивоу Федерације БиХ којим се уређују различите категорије државне и јавне имовине, те, по потреби, изради њихове измјене и допуне у складу са одлукама Уставног суда БиХ. Ову радну групу су именовани Едита Калајџић (предсједница), Горан Ратковић, Лејла Лачевић - Миздрак, Расим Тиро, Горан Бркић, Един Перенда, и Јосип Николић (чланови).

    Влада је усвојила документе потребне за покретање процеса избора и именовања једног члана Надзорног одбора Развојне банке Федерације БиХ.

    Влада је дала сагласност на Одлуку Управног одбора Фонда за заштиту околиша Федерације БиХ о именовању Есада Хуме за директора овог фонда.

    Влада је дала претходне сагласности Скупштини УНИС Гинеxа д д Горажде за разрјешење Хамида Бахте вршиоца дужности члана Надзорног одбора овог привредног друштва уиме државног капитала, на лични захтјев, те за именовање Семира Шута за вршиоца ове дужности до окончања конкурсне процедуре, а најдуже три мјесеца.

    За учешће у раду и одлучивању на предстојећим сједницама скупштина привредних друштава данас су, уиме Владе ФБиХ, опуномоћени Ренато Шкробо (ЈП Хрватске телекомуникације д.д. Мостар), Санела Милавић - Репак (БХ Телецом д.д. Сарајево), Аднан Фрљак (Техничко-ремонтни завод Хаџићи д.д. Хаџићи), Халко Балавац (Оператор - Терминали Федерације д.о.о. Сарајево), Јасмина Пашић (РМУ Бановићи д.д. Бановићи) Драгана Батинић Плакаловић (Унион банка д.д. Сарајево).