БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Федерација Босне и Херцеговине

Влада Федерације Босне и Херцеговине

308. сједница Владе ФБиХ

  • 17.03.2022.
  • 308. сједница Владе ФБиХ

    Утврђен Приједлог закона о измјенама и допуни Закона о лијечењу неплодности биомедицински помогнутом оплодњом

    Влада Федерације БиХ је, на данашњој сједници у Мостару, утврдила и Парламенту ФБиХ на усвајање по скраћеној процедури упутила Приједлог закона о измјенама и допуни Закона о лијечењу неплодности биомедицински потпомогнутом оплодњом (БМПО).

    Предложеним правним рјешењима отклањају се проблеми у третирању поднесених захтјева парова кантоналним заводима здравственог осигурања и различито тумачење норми, а нарочито различит обим планираних средстава, што битно утиче на коначни износ покрића трошкова за БМПО за појединачне случајеве. Разлике између кантона су значајне у погледу финансирања права на БМПО, због њихове различите финансијске моћи. Доношењем Закона о измјенама и допуни Закона смањит ће се неједнакост у доступности услуге биомедицински потпомогнуте оплодње по кантонима, односно уједначит ће се права за све парове којима је ова услуга индицирана на подручју Федерације БиХ.

    Новим моделом финансирања права и услуге БМПО у износу од 100 посто бит ће финансиране из Буџета Федерације БиХ (умјесто из средстава доприноса за здравствено осигурање путем кантоналних завода здравственог осигурања), те доступне на једнак начин за све парове који болују од стерилитета у Федерацији БиХ, а у обиму како је то прописано чланом 29. Закона. У складу са процјенама, за провођење овог закона потребна су финансијска средства у износу од 10 милиона КМ за сваку фискалну годину. На тај начин се постиже циљ предложених измјена и допуна Закона, а то је смањење неједнакости у доступности услуге биомедицински потпомогнуте оплодње по кантонима.

    На основу данас утврђених измјена и допуне овог закона, право на лијечење БМПО-ом на терет средстава буџета Федерације БиХ, у правилу, има жена до навршене 42. године живота, која је у браку, односно ванбрачној заједници.  Ово право се односи на три покушаја интраутерине инсеминације, сукладно медицинским индикацијама и смјерницама, те на пет покушаја вантјелесне оплодње.

    БМПО се финансира из средстава буџета ФБиХ, а путем Трансфера Владе ФБиХ за финансирање овог поступка који се дозначава Заводу здравственог осигурања и реосигурања ФБиХ, о чему одлуку доноси Влада за сваку фискалну годину. Ова средства се књиговодствено и материјално воде одвојено од средстава Федералног фонда солидарности.

    Опсег права на БМПО из средстава буџета ФБиХ, начин формирања цијене појединачних поступака, критерији и начини уговарања, као и друга битна питања, на приједлог Комисије (коју формира федерални министар као стручно и савјетодавно тијело при Федералном министарству здравства) и Завода здравственог осигурања и реосигурања ФБиХ, ближе се уређују посебним прописом који доноси федерални министар здравства у року од три мјесеца од ступања на снагу овог закона.

    С циљем осигурања транспарентности рада, те благовремено доступних информација пацијентима, Комисија доноси упутство о поступању при проведби својих задатака, уз претходну сагласност федералног министра здравства, а који се објављују на wеб страници Министарства.

    Захтјеви који се покрену прије почетка примјене овог закона обавит ће се и финансирати на начин како је то било предвиђено по прописима који су до тада били на снази. Поступци биомедицински помогнуте оплодње који су финансирани из средстава обвезног здравственог осигурања у складу са овим законом до дана почетка његове примјене убрајају се у укупан број поступака из чланка 29. овог закона.

    Овај закон ступа на снагу наредног дана од објављивања у Службеним новинама ФБиХ, а његова примјена почиње од 1.1.2023. године, док су за његову проведбу потребна финансијска средства од око 10.000.000 КМ за сваку фискалну годину.

    Усвојени информација и закључци о заштити живота и здравља становништва ФБиХ

    Влада ФБиХ је усвојила информацију Федералног министарства здравства о заштити живота и здравља становништва у Федерацији БиХ у свјетлу актуелних ратних догађања у Украјини. 

    Сви донесени закључци искључиво су превентивног карактера.

    Влада је, тим поводом, наложила свим федералним органима управе и федералним тијелима, посебно Федералној управи цивилне заштите, да имају у виду обавезу поступања сагласно Државном акционом плану о хитним случајевима заштите становништва од ионизирујућег зрачења у случају ванредног догађаја, нуклеарног удеса или настанка нуклеарне штете, као и прописима из својих надлежности.

    Закључено је да ће Федерална влада упутити акт владама кантона да имају у виду обавезу поступања сагласно Државном акционом плану и прописима из својих надлежности.

    Федералној управи цивилне заштите и Федералном штабу цивилне заштите Влада је наложила да размотре могућности набавке опреме за Завод за јавно здравство Федерације БиХ - Центар за заштиту од зрачења, а према препорукама и процјенама Завода за јавно здравство ФБиХ, из средстава Годишњег финансијског плана средстава посебне накнаде за 2022. годину, а која су намијењена за финансирање Службе за радиолошку, хемијску и биолошку заштиту.

    Задужени су Федерална управа цивилне заштите и Завод за јавно здравство ФБиХ да ревидирају Уговор о међусобним правима и обавезама у вршењу послова заштите и спашавања из надлежности Службе за радиолошку, хемијску и биолошку заштиту, који ће укључити есенцијалне активности континуираног мониторинга ионизирајућег зрачења у ваздуху, води и тлу, као и испитивања у случају инцидентних ситуација.

    Осталим закључцима донесеним на приједлог Федералног министарства здравства, који се, уз остало, односе на превентивне активности,  дата су задужења и ресорним федералним органима управе и институцијама, која ће о подузетом информирати Владу.

    Осигурати смјештај за избјеглице из Украјине

    Влада ФБиХ задужила је данас Федералну агенцију за управљање одузетом имовином да стави на располагање 40 кревета на једном спрату у хотелу „Wалтер”, уз евентуално додатних још 40 кревета на још једном спрату, ако буде потребно, а којим управља ова агенција, и то за смјештај избјеглица из Украјине.

    Финансијска средства потребна за смјештај избјеглица бит ће обезбијеђена од новчаних средстава депонованих на рачуну за посебне намјене којима управља Федерална агенција за управљање одузетом имовином, а која су правоснажним пресудама утврђена као имовина Федерације БиХ.

    Влада је задужила Федерално министарство финансија да донесе инструкцију о начину поступања и књиговодственом третирању ових финансијских средстава.

    За реализацију овог закључка задужени су Федерална агенција за управљање одузетом имовином, те Федерално министарство финансија, свако у оквиру својих надлежности.

    Влада ФБиХ упућује захтјев Вијећу министара БиХ да се грађанима Украјине, који се налазе на територији Федерације БиХ и ту намјеравају остати, у складу са законима омогући хитно добијање избјегличког статуса.

    Уредба о уређењу градилишта, обавезној документацији на градилишту и судионицима у грађењу

    Влада Федерације БиХ је, на приједлог Федералног министарства просторног уређења, донијела Уредбу о уређењу градилишта, обавезној документацији на градилишту и судионицима у грађењу. Ова уредба прописује услове и начин уређења градилишта, начин и вођење обавезне документације на градилишту, те судионике у грађењу грађевина и захвата за које одобрење за грађење или уклањање издаје Федерално министарство просторног уређења. Прописани су и услови за издавање и одузимање овлаштења правним и физичким особама, те регистар ових овлаштења, као и надзор и казнене одредбе.

    Уређеним се, на основу Уредбе, сматра намјенски припремљено и опремљено грађевинско земљиште, са свим потребним инсталацијама, технолошком опремом, привременим грађевинама и уређајима, средствима сигурности и заштите који омогућују несметан, као и ефикасан и сигуран рад. Градилиште мора бити осигурано и ограђено ради сигурности пролазника и спречавања неконтролисаног приступа људи.

    На градилишту које се протеже на великим пространствима (као што су жељезничке пруге, цесте, далеководи и сл.) дијелови који не могу бити ограђени морају бити заштићени и означени одређеним саобраћајним знаковима и на начин регулисан другим прописима. Уз јавно-саобраћајне површине забрањено је ограђивати градилиште бодљикавом жицом или на други начин који би могао угрожавати пролазнике. Градилиште мора бити ограђено оградом посебног вањског изгледа (заштитна платна с копијом фасаде) ако се ради о појединачној грађевини која је уписана на попис националних споменика.

    Градилиште мора бити означено плочом која обавезно садржи име инвеститора, пројектанта, изводача, стручног надзора, назив и врсту грађевине која се гради, назив тијела које је издало акт о грађењу и број правоснажног акта на темељу којег се гради, као и назнаку да се ради о националном споменику БиХ.

    Како је образложено, нова Уредба је донесена јер је примјена до сада важеће у пракси показала одређене техничке недостатке, те није била усаглашена са стварним стањем на терену, као ни прописима и нормама који регулишу ову област.

    Наиме, стара уредба је нејасно и неодређено дефинисала услове за добијање овлаштења за пројектовање и извођење радова, а што се новом Уредбом прецизира. Новим условима се подносиоцима захтјева олакшавају услови за прибављање одређених врста овлаштења. Такођер, уводе се лиценце за физичке особе, а што је пракса у земљама окружења, као и у Европској унији. Новина је и „књига инспекције", а који ће олакшати рад инспекцијским органима у контроли грађења.

    С обзиром на то да би измјене и допуне претходне Уредбе чиниле више од 50 посто постојећег текста, одлучено је да буде донесена нова која ће се регулисати права и дужности, као и односе судионика у грађењу.

    Покренут поступак израде секторске стратегије развоја система социјалне и дјечије заштите у ФБиХ

    Данас донесеном Одлуком, Влада ФБиХ је створила услове за покретање поступка израде секторске стратегије развоја система социјалне и дјечје заштите у Федерацији БиХ за период од 2023. до 2030. године.

    У процесу израде ове стратегије бит ће примјењивана кључна начела израде стратешких докумената у ФБиХ, то јест отворени модел координације, равноправност полова, хоризонтално и вертикално координисање свих нивоа власти у ФБиХ, партнерство, те јавност и транспарентност.

    Секторском ће стратегијом бити дефинисани стратешки правци даљег развоја система социјалне и дјечје заштите у ФБиХ, те обезбијеђена усклађеност с релевантним стратешким документима Босне и Херцеговине, међународним документима и међународно прихваћеним циљевима одрживог развоја.

    Носитељ израде секторске стратегије је Федерално министарство рада и соцјалне политике, а учесници су федерални и кантонални органи управе из области социјалне и дјечје заштите, јединице локалне самоуправе кроз Савез опћина и градова ФБиХ, те друге владине институције и међународне организације.

    Хоризонтална и вертикална координација бит ће обезбијеђена кроз рад радне групе коју је посебним рјешењем именовао федерални министар рада и соцјалне политике.

    Финансијска средства за израду секторске стратегије обезбјеђују се из донаторских средстава, а рок за њено достављање на разматрање Влади ФБиХ је 1. децемабар 2022. године.

    У образложењу Одлуке је наведено да је Влада ФБиХ на 299. сједници 20. јануара 2022. године разматрала Информацију о кључним недостацима система социјалне и дјечје заштите у ФБиХ. Том приликом је задужила Федерално министарство рада и соцјалне политике да јој достави Нацрт одлуке о изради секторске стратегије за област социјалне и дјечје заштите, којом ће на свеобухватан и систематичан начин бити утврђени приоритети и мјере које је потребно подузети с циљем превазилажења идентификованих проблема.

    Утврђен интерес ФБиХ за обављање услуга жељезничког промета за 2022. годину

    Влада ФБиХ је, на приједлог Федералног министарства промета и комуникација, донијела Одлуку о утврђивању интереса Федерације БиХ за обављање услуга жељезничког путничког и комбинираног промета ЈП Жељезнице Федерације БиХ д.о.о. Сарајево у 2022. години.

    Када је жељезнички путнички промет у питању, интерес је исказан за правце Сарајево - Чапљина - Сарајево и обратно (по један пар возова). Код жељезничког комбинираног промета ријеч је о правцима Брчко граница - Чапљина граница, Семизовац - Чапљина граница, Сарајево Теретна - Чапљина граница, Брчко граница - Лукавац, Маглај - Чапљина граница, Чапљина граница - Лукавац, Чапљина граница - Коњиц, Чапљина граница - Високо и Лукавац - Шамац граница.

    Федерално министарство промета и комуникација ће, на темељу данашње одлуке, закључити уговор са Жељезницама којим ће уредити суфинансирање обављања услуга јавног жељезничког путничког и комбинираног промета према намјени и висини средстава утврђених за ове намјене у Буџету ФБиХ за 2022. годину.

    Разлог за доношење Одлуке је провођење законске одредбе по којој Федерација БиХ врши суфинансирање обављања услуга жељезничког путничког и комбинираног промета по претходно исказаном интересу. Иначе, жељезнички правци утврђени Одлуком усклађени су с Министарством саобраћаја и веза РС и предвиђени у реду вожње за 2021/22. годину.

    План активности пројекта енергетске ефикасности за 2022. годину

    Влада ФБиХ је усвојила План активности Имплементационе јединице пројекта „Енергетска ефикасност у БиХ" за ФБиХ у 2022. години.

    Како је наведено, пројект „Додатно финансирање Пројекта Енергетска ефикасност у БиХ”  у Федерацији БиХ је постао ефективан 13. маја 2020. године и трајат ће до 29. фебруара 2024. године, а имплементира га јединица формирана у оквиру Федералног министарства просторног уређења.

    У Федерацији БиХ је подржан са 16.366.193 еура, што износи 60 посто од укупно  одобрених средстава за Босну и Херцеговину. Циљ му је показати предности побољшања енергијске ефикасности у објектима  јавног сектора и примјени прилагодљивих модела финансирања енергетске ефикасности.

    Пројект се састоји од три компоненте: улагање, подршка развоја одрживих механизама финансирања и изградња капацитета, те управљање пројектом.

    Прва компонента, инвестиције у енергијску ефикасност у јавним објектима, подржат ће улагања у енергијску ефикасност (подпројекти) у школама, болницама и клиничким центрима. Ова  компонента ће финансирати побољшање енергијске ефикасности, као и повезане консултантске  услуге техничке природе (на примјер, енергијске прегледе, технички и друштвени мониторинг и евалуацију, техничке нацрте, надзор и примопредају потпројеката).

    На листи пројекта је укупно 15 објеката, од чека један у Херцеговачко-неретванском, десет у Зеничко-добојском и пет у Сарајевском кантону, а процијењене вриједности се крећу од 44.731,44 КМ (Основна школа „Арнаути“ Зеница) до 2.382.767 КМ (Клиника за ургентну медицину при Универзитетском клиничком центру Сарајево).

    Цјелокупна набавка у оквиру овог пројекта обавља се у складу с прописима Свјетске банке.

    О забрани извоза шумских дрвних сортимената

    Влада Федерације БиХ је усвојила информацју Федералног министарства пољопривреде, водопривреде и шумарства, а везану за њен закључак од 14.6.2018. године и акт Министарства вањске трговине и економских односа БиХ од 14.3.2022. године.

    Влада је дала позитивно мишљење на текст приједлога Одлуке о привременој забрани извоза одређених шумских дрвних сортимената, који је упутило Министарство вањске трговине и економских односа БиХ, под условом да прије упућивања текста Одлуке на усвајање Вијећу министара БиХ буде утврђено да ова одлука неће имати негативне ефекте за БиХ у смислу накнаде штете по већ закљученим/важећим уговорима за извоз трупаца, односно да буде допуњена тако да се не односи на важеће закључене уговоре.

    Федерално министарство пољопривреде, водопривреде и шумарства задужено је да данашњи закључак достави Министарству вањске трговине и економских односа БиХ.

    Усвојени извјештаји

    Влада Федерације БиХ је на данашњој сједници усвојила извјештаје о прошлогодишњем о раду Федералног штаба цивилне заштите и Надзорног одбора Унион банке д.д. Сарајево, те потврдила да је Надзорни одбор Хрватске поште д.о.о. Мостар доставио извјештај о свом раду за 2021. годину.

    Усвојен је и извјештај о проведби Стратегије за унапређење права и положаја особа са инвалидитетом у ФБиХ (2016-2021), који је припремило Координационо тијело Владе ФБиХ за праћење, усмјеравање и извјештавање о реализацији активности Стратегије, а поднијело га Федерално министарство рада и социјалне политике. Влада је ово министарство задужила да покрене припреме за израду стратешког документа за област инвалидности за ново стратешко раздобље.

    На приједлог Федералног министарства енергије, рударства и индустрије, Влада је усвојила извјештај о мониторингу привредних друштава из области индустрије у 2020. години.

    Усвојен је и квартални извјештај о проведби Пројекта „Енергетска ефикасност у БиХ“ за ФБиХ (АФ- додатно финансирање) за период октобар - децембар 2021. године.

    Остале одлуке и закључци

    На данашњој сједници Влада ФБиХ је усвојила извјештај о свом раду за 2021. годину, а који ће бити достављен Парламенту ФБиХ на разматрање.

    Влада ФБиХ је усвојила информације Федералног министарства образовања и науке и Федералног министарства културе и спорта о намјенском утрошку средстава додијељених корисницима у 2021. години из дијела прихода остварених по основу накнада за приређивање игара на срећу, у укупном износу од 986.582,16 КМ.

    Усвојена је информација с мишљењем Федералне управе цивилне заштите на Приједлог листе приоритетних задатака за деминирање у 2022. години у Федерацији БиХ.

    Влада ФБиХ је Граду Живинице дала сагласност за издавање у закуп дијела земљишта у касарни „Циљуге“ трећим особама на период од пет година. Такођер, на исти период и без накнаде је Аероклубу „Изет Курталић“ из Високог дата сагласност на привремено кориштење земљишта укупне повшине 154.938 м2. Казнено-поправном заводу полуотвореног типа Бихаћ на кориштење без накнаде дато је земљиште у бившој касарни „Рачић“ површине 69.060 м2. За потребе Делегацији Европске уније у БиХ, Федерална влада је Граду Сарајеву дала сагласност за уступање на кориштење приземља у објекту у улици Маршала Тита у Сарајеву.

    На приједлог Федералног министарства образовања и науке, Влада је данас дала препоруку да у држављанство Босне и Херцеговине буде примљен Хасан Топалоглу, држављанин Републике Турске, са сталним боравком у БиХ.

    Данас је донесена Одлука о именовању чланова и замјеника чланова надзорних тимова за имплементацију реформе јавне управе у БиХ за сваку реформску област, који представљају Владу Федерације БиХ, те утврђују права и обавезе чланова надзорних тимова у процесу укупног надзора и усмјеравања реформских процеса током имплементације стратешког документа и пратећег акционог плана.

    Федерално министарство унутрашњих послова данас је задужено да припреми и Влади достави информацију о сазнањима и околностима  рањавања члана Комисије за вриједносне папире ФБиХ Матеја Живковића. Уједно, Влада тражи да се у истрагу овог случаја укључи и Федерална управа полиције, те предложи превентивне мјере којима би се овакви догађаји убудуће спријечили.

    Кадровска рјешења

    Доношењем Рјешења, Влада ФБиХ је привремено именовала Берину Твртковић за члана Одбора државне службе за жалбе на период до три мјесеца, односно до окончања конкурсне процедуре у складу са Законом о државној служби у ФБиХ, почев од 24.3.2022. године.

    Влада је донијела Рјешење о именовању Стручног одбора за енергијску ефикасност у саставу Љуба Тадић (предсједница), Дарко Прањић (замјеник предсједнице), Драго Баго (експерт), Јосип Николић и Аида Јелинић (чланови), на мандат од три године. Задатак овог одбора је подузимати активности прописане Законом о енергијској ефикасности у ФБиХ и важећим подзаконским прописима који произилазе из овог закона.

    Измјеном постојећег Рјешења, за чланицу Полицијског одбора за полицијске службенике ФБиХ именована је Лејла Пинтол.

    Влада је дала претходне сагласности за разрјешење вршиоца дужности чланова Надзорног одбора Цесте д д. Мостар, уиме државног капитала, те да на ове позиције, до окончања конкурсне процедуре, а најдуже до три мјесеца, буду именовани Крешимир Шаравања (в.д. предсједник), Иван Шимуновић, Јосип Врдољак и Жарко Шантић (в.д. чланови).

    За учешће у раду и одлучивању на скупштини привредног друштва Сарајево-осигурање д.д. Сарајево опуномоћен је Јасмин Рустеми.