ЕПИДЕМИОЛОШКА СИТУАЦИЈА: НОВЕ МЈЕРЕ БЕЗ ВТП ПРАВИЛА
Влада Федерације БиХ је, на данашњој сједници у Сарајеву, прихватила информацију Кризног штаба Федералног министарства здравства о епидемиолошкој ситуацији у ФБиХ са стањем на дан 7.3.2022. године, с предложеним наредбама и препорукама.
Наредбе и препоруке на снагу ступају 10.3.2022. године, а новина је да је њихово важење продужено на 30 дана.
Такођер, новина је и да нове мјере не укључују ВТП правило (ваксинисан/а, тестиран/а, преболио/љела), па су и остале наредбе у складу са овом новином.
Владама кантона, односно кризним штабовина кантоналних министарстава здравства наређено је да континуирано прате епидемиолошку ситуацију на подручју кантона те, у случају погоршања правовремено дјелују и доносе мјере у односу на епидемиолошку ситуацију и о томе редовно извјештавају Кризни штаб ФМЗ.
Овај штаб је задужен да континуирано прати епидемиолошку ситуацију ЦОВИД-19 на подручју ФБиХ и да, у случају погоршања, одмах препоручи Влади ФБиХ нове мјере у односу на епидемиолошку ситуацију.
Кризни штаб задужен је да данашње закључке с прилозима достави према кризним штабовима кантоналних министарстава здравства, кантоналним министарствима здравства и здравственим установама, клиничким центрима у ФБиХ, опћим, кантоналним и специјалним болницама, Федералној и кантоналним управама за инспекцијске послове и кантоналним управама полиције.
У складу са закључком од 8.1.2021. године, Влада ФБиХ ће обавијестити Парламент ФБиХ о епидемиолошкој ситуацији у ФБиХ и мјерама које су данас донесене с циљем заштите здравља грађана и смањења ризика од ширења вируса.
У информацији је наведено да је у деветој овогодишњој седмици забиљежен средње висок ниво преноса вируса, као и пад свих индикатора, а највећи пад биљеже број нових потврђених случајева ЦОВИД-19 и седмодневне инциденце.
На нивоу Федерације БиХ седмодневна инциденца износи 41,8 случајева на 100.000 становника. У посљедњих седам дана, више инциденце од просјечне у ФБиХ имају Сарајевски (75,15) и Херцеговачко-неретвански кантон (54,39).
УТВРЂЕНИ АМАНДМАНИ НА ПРИЈЕДЛОГ ЗАКОНА О МАТЕРИЈАЛНОЈ ПОДРШЦИ ПОРОДИЦАМА С ДЈЕЦОМ У ФБиХ
Влада Федерације БиХ је, утврдила својих 12 амандмана на Приједлог закона о материјалној подршци породицама с дјецом у ФБиХ, који постају саставни дио овог закона.
С циљем побољшања предложених законских рјешења, Влада је, на приједлог Федералног министарства рада и социјалне политике, утврдила ове амандмане.
Прецизирано је и да је основица за утврђивање висине накнада из овог закона најнижа плата у ФБиХ утврђена у складу са одредбама Закона о раду. Ово је преложено имајући у виду да израчун просјечне нето плате у ФБиХ остварене у претходној календарској години не узима у обзир поједине кључне економске параметре. С овим је усклађен и амандман по којем укупни мјесечни приходи по члану заједничког домаћинства не прелазе 40 посто најниже плате. Према процјенама, овим законом дјечији доплатак ће бити осигуран за око 80.000 дјеце у ФБиХ, а годишње ће се у буџету ФБиХ осигуравати око 100 милиона КМ.
Утврђен је и амандман да висина дјечјег додатка износи 19 посто најниже плате у ФБиХ утврђене у складу с одредбама Закона о раду. На овај начин је утврђен и знатно виши дјечји додатак који, умјесто досадашњих 59,76 КМ, расте на 103,17 КМ, што је 19 посто најниже плате.
Једним од амандмана је прецизирана дефиниција заједничког домаћинства. Циљ је поспјешивање поступка доказивања и сузбијања потенцијалних злоупотреба, јер се доказивање ослања готово искључиво на кућне листе које, у форми изјаве, сачињавају сами подносиłеља захтјева, те их овјеравају у опћинским органима управе без икакве друге провјере и потврде података.
Право на новчану помоћ незапосленој породиљи може остварити корисник уколико је пријављен на евиденцији надлежне службе за запошљавање или се наłази на редовном школовању, односно уколико се на евиденцији Порезне управе не води као запослена особа. На овај начин се укида приходовни ценсус при остваривању права на новчану помоћ незапосленим породиљама, чиме се знатно повећава обухват корисника овога права с пријашњих 2.100 на више од 9.000. Тако се у једнак правни положај доводе све незапослене породиље, без обзира на њихов економски статус што представља одређени вид пронаталитетне политике. Ова помоћ износи 55 посто најниже плате у ФБиХ, што тренутно износи 298,65 КМ.
Нова је и одредба која обезбјеђује досљедно и свеобухватно праћење цјелокупног стања у социјалној и дјечјој заштити, чиме је омогућено стручно сагледавање учинака које законима утврђена права и мјере имају у погледу побољшања социо-економског статуса корисника, односно њихове адекватности у задовољавању социјалних потреба појединаца и група, те способности система да одговори на евидентиране потребе.
Уважавајући чињеницу да усвајање овога закона као федералног прописа подразумијева потребу усклађивања кантоналних прописа с његовим одредбама с циљем осигурања проведбе јединствене политике на подручју читаве ФБиХ, као и да усклађивања не захтијевају корјените захвате у постојеће кантоналне законе, оцијењено је да је рок од три, умјесто раније предложених 12 мјесеци, сасвим довољан за њихово реализовање.
Утврђен је и амандман по којем ће федерални министар рада и соцјалне политике у року од три мјесеца од ступања Закона на снагу донијети проведбени акт којим ће прописати образац за подношење захтјева и потребну документацију за остваривање права на дјечји додатак. Овим ће бити обезбијеђено једнообразно поступање на подручју читаве ФБиХ при утврђивању испуњености услова за остваривање права на дјечји додатак.
Даном почетка примјене овога закона, престаје примјена одредби из чл. 87-96. Закона о основама социјалне заштите, заштите цивилних жртава рата и заштите породица с дјецом и члана 53. Закона о хранитељству у ФБиХ, такођер је утврђено једним од амандмана.
Треба напоменути да је у Приједлогу буџета ФБиХ за 2022. годину за провођење овог закона у дијелу који се односи на дјечији доплатак планирано 50 милиона КМ, а остваривање ових права требало би почети од 1.7. ове године.
ФИА УЉУЧЕНА У ПРОЦЕСТ УСПОСТАВЕ ЈЕДНОШАЛТЕРСКОГ ИСТЕМА
На данашњој сједници Влада ФБиХ је прихватила информацију ФИА-е о једношалтерском систему пословања и регистрације пословних субјеката. Ову агенцију задужила је да преузме савјетодавну и водећу улогу у поступку успоставе механизма једношалтерског система пословања, уз асистенцију Владе ФБиХ у погледу неопходних ресурса. Како је закључено, Влада ће покренути поступак измјене закона о ФИА-и како би се омогућила компатибилност Агенције са захтјевима овог процеса.
Задужени су Порезна управа ФБиХ (додјељивање ИД броја и регистрација код надлежног порезног органа) и Федерални завод за статистику (разврставање правне особе према класификацији дјелатности) задужени су да омогуће ФИА-и приступ подацима релевантним за упис у судски регистар и осигурају, у складу с начелом интероперабилности, размјену података, прибављање потребне документације по службеној дужности и координацију.
Влада је задужила Федерално министарство правде да припреми Приједлог закона о измјени и допуни Закона о регистрацији пословних субјеката у ФБиХ чиме би било омогућено да, осим адвоката и нотара, приједлог за предају пријаве за упис у судски регистар може обављати и ФИА.
Такођер, Влада ФБиХ се обавезује да, у складу с чланом 84. Закона о регистрацији пословних субјеката у ФБиХ, осигура средства за одржавање електронског система регистра - електронске главне књиге регистра пословних субјеката у ФБиХ.
Влада ФБиХ је прихватила и информацију Финанцијско - информатичке (ФИА) о преношењу послова из домена информационо - комуникационих технологија који се воде у федералним органима и другим тијелима федералне управе на ову агенцију.
Изразила је опредјељење да на једном мјесту буду обједињени сви послови који се односе на информационо - комуникацијске технологије федералних министарстава, федералних органа управе и федералних управних организација.
ФИА је задужена да преузме савјетодавну и водећу улогу у поступку успоставе централизоване информатичке структуре у ФБиХ, уз асистенцију Владе ФБиХ у погледу неопходних ресурса.
Влада ФБиХ ће покренути поступак измјене закона о ФИА-и како би се омогућила компатибилност Агенције са захтјевима овог процеса, посебно када је ријеч о њеној надлежности и дјелатности, те финансијској одрживости у складу с новим захтјевима.
ПРОЦЕС ПРЕГОВАРАЊА О КОЛЕКТИВНОМ УГОВОРУ ЗА ДЈЕЛАТНОСТ РУДАРСТВА
Влада ФБиХ се упознала са информацијом о колективном преговарању за дјелатност рударства у ФБиХ, Федералног министарства енергије, рударства и индустрије.
Задужила је Управу ЈП Електропривреда БиХ д.д. Сарајево да, заједно са Управом РМУ Бановићи д.д. Бановићи, у року од седам дана формира тим којим ће предсједавати представник ЕПБиХ, а у који ће бити укључени представници управа рудника из састава Концерна Електропривреда БиХ, Уреда премијера ФБиХ, Федералног министарства енергије, рударства и индустрије и Федералног министарства рада и социјалне политике, те да отпочне и води консултације са овлаштеним представницима репрезентативних синдиката с циљем припреме преговора за закључење колективног уговора.
Управа Електропривреде БиХ је, такођер, задужена да, у случају постизања сагласности с представницима репрезентативног синдиката, парафирани текст колективног уговора достави Уреду премијера ФБиХ и ресорном федералном министарству на даље поступање.
ОСТАЛЕ ОДЛУКЕ И ЗАКЉУЧЦИ
Влада ФБиХ је донијела Одлуку о измијенама и допунама Одлуке о непосредном сазивању ванредне Скупштине Конфекције Борац д.д. Травник.
Данас је усвојена информација Федералног министарства трговине о реализацији закључка са сједнице одржане 28.2.2022. године.
Влада је прихватила мишљења Федералног министарства рада и социјалне политике, Федералног министарства здравства и Федералног завода за статистику о Другом периодичном извјештају БиХ о примјени Мадридског акционог плана о старењу.
КАДРОВСКА РЈЕШЕЊА
Федерална влада је Надзорном одбору Фероелектра д.д. Сарајево дала претходне сагласности за разрјешењу в.д. директора овог привредног друштва, због истека периода на који је именован, те за именовање Мирсада Јашаревића за вршиоца ове дужности, до окончања процедуре покретања стечајног поступка.
Претходна сагласност је дата и за разрјешење вршилаца дужности чланова Надзорног одбора Дионичког друштва БХ Телецом Сарајево, због истека мандата, те за именовање Фуада Цуплова, Алмине Пилав, Мирка Рогића, Мугдима Манџуке, Хариса Делизаимовића и Недина Дедића за вршиоце дужности чланова Надзорног одбора уиме државног капитала, до окончања конкурсне процедуре, а најдуже до три мјесеца.
Влада ФБиХ је дала сагласности за разрјешење досадашњег директора Фонда за заштиту околиша ФБиХ, због подношења оставке, као и за именовање Есада Хуме за в.д. директора овог фонда.
За учешће у раду и одлучивању на скупштинама привредних друштава су опуномоћени Јасмина Пашић (ЈП Електропривреда ХЗ ХБ д.д. Мостар) и Санела Милавић-Репак (БХ Телецом д.д. Сарајево).