БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Федерација Босне и Херцеговине

Влада Федерације Босне и Херцеговине

260. сједнице Владе ФБиХ (ХИТНА)

  • 30.05.2022.
  • 260. сједнице Владе ФБиХ (ХИТНА)

    Влада Федерације БиХ је, на приједлог Федералног министарства трговине, на данашњој хитној, телефонски одржаној сједници, прихватила иницијативу за доношење Одлуке о привременој забрани извоза из Босне и Херцеговине огрјевног дрвета и пелета до 31.12.2022. године.

    Влада ФБиХ упућује иницијативу Вијећу министара БиХ да задужи Министарство вањске трговине и економских односа БиХ да у што краћем року, а не касније од петнаест дана од усвајања ове иницијативе, припреми и упути Вијећу министара БиХ на разматрање и одлучивање Одлуку о привременој забрани извоза из БиХ огрјевног дрвета и пелета до 31.12.2022. године, уз услов да та одлука неће имати негативне ефекте за БиХ у смислу накнаде штете по већ закљученим/важећим уговорима за извоз, односно да се сачини тако да се не односи на важеће закључене уговоре до дана ступања на снагу ове одлуке.

    У образложењу иницијативе је наведено да је правни основ за доношење одлуке садржан у члану 7. став (6) Закона о вањскотрговинској политици БиХ, којим је прописано да Вијеће министара БиХ може, у складу са обавезама из трговинских споразума, забранити извоз, увоз или превоз одређених роба преко БиХ или прописати услове према којима такве робе могу бити увезене, извезене или превезене у транзиту да би се спријечило угрожавање људских живота, здравља и околиша.

     

    Истакнуто је и да је, пратећи односе понуде и потражње, као и кретање цијене огрјевног дрвета и пелета,  констатирано да је у БиХ због повећане потражње на свјетском тржишту дошло до значајног повећања извоза. Такођер, ситуација на тржишту огрјевног дрвета и пелета у Босни и Херцеговини је достигла забрињавајући ниво и тражи хитну реакцију с циљем стабилизирања домаћег тржишта.

    Наиме, многи босанскохерцеговачки производачи и прометници извозе огрјевно дрво и пелет у квотама у висини од 90 посто, а поједина друштва чак извозе 100 посто своје производње. Због оваквог поступања постоји оправдана бојазан да ових производа неће бити у довољној количини за потребе бх. тржишта.

    Стога је циљ заштита домаћег тржишта, потреба становништва и осигуравање довољне количине огрјева за сезону која слиједи.