Влада ФБиХ: Утврђене уредбе о рефундацији и суфинансирању доприноса, те исплати неопрезиве мјесечне помоћи
Влада Федерације Босне и Херцеговине донијела је данас на хитној сједници двије уредбе којима је утврђена финансијска подршка приватним послодавцима кроз рефундацију или суфинансирање доприноса, те дата могућност послодавцима да радницима исплате неопорезиву мјесечну помоћ до 450 КМ.
Уредба о мјерама финансијске помоћи приватним послодавцима, обртима и осталим самосталним дјелатностима у ФБиХ с циљем одржавања постојећих радних мјеста за 2025. годину
Влада Федерације БиХ донијела је Уредбу о мјерама финансијске помоћи приватним послодавцима, обртима и осталим самосталним дјелатностима у Федерацији БиХ с циљем одржавања постојећих радних мјеста за 2025. годину. Овом уредбом уређују се услови за додјелу финансијске помоћи, начин додјеле, анализа ефеката, као и начин извјештавања.
Додјела финансијске помоћи се односи на рефундацију већ исплаћеног дијела доприноса за запослене раднике за период од 1.1. до 31.12.2025. године. Циљ додјеле финансијске помоћи је одрживост корисника, очување постојећих радних мјеста и осигурање подршке ликвидности за овај период.
Укупна финансијска средства за проведбу ове уредбе су осигурана у Буџету ФБиХ за 2025. годину на раздјелу Федералног министарство развоја, подузетништва и обрта у износу од 100.000.000 КМ.
Средства финансијске помоћи по овој уредби намијењена су одржавању постојећих радних мјеста за 2025. годину за запослене раднике код корисника који испуњавају услове по дефинираној методологији, а користит ће се за рефундацију исплаћеног дијела доприноса за број радника који је корисник имао закључно са 30.11.2024. године, те који су имали нето плату мању од 1.000 КМ и који имају континуитет у пријави осигурања радника током 2025. године.
Финансијска помоћ додјељује се корисницима на основу Одлуке Владе Федерације БиХ о расподјели средстава, а исплаћује мјесечно, односно, најкасније 45 дана од завршетка текућег мјесеца 2025. године.
Корисници финансијске помоћи ће користити средства као рефундацију већ исплаћеног дијела доприноса за предметни период, а резултати, односно, ефекти финансијске помоћи корисницима ће бити презентирани у склопу коначног извјештаја о додијељеној финансијској помоћи са анализом ефеката.
Финансијска помоћ ће се додијелити корисницима (правним и физичким лицима) на основу података добивених од Порезне управе Федерације БиХ, а који имају сједиште на територији Федерације БиХ, имају најмање једног запосленог радника на дан 30.11.2024. године који је имао нето плату мању од 1.000 КМ и најмање једног запосленог радника на крају текућег мјесеца 2025. године, те имају остварену нето добит од пословања (привредна друштва) односно доходак од самосталне дјелатности (обрти и остале самосталне дјелатности) у посљедњем финансијском извјештају мању од 6.500 КМ по запосленом раднику (просјечан број радника у 2024. години). Услови су и да корисици немају неизмирених обавеза по основу доприноса и пореза, закључно са крајем претходног мјесеца у односу на мјесец 2025. године за који се исплаћује плата, те да имају активне трансакцијске рачуне и да су очували постојећа радна мјеста.
Ово се односи на оне кориснике који на крају текућег мјесеца у 2025. години имају исти или већи број запослених радника од броја запослених на дан 30.11.2024. године. Право на рефундацију омогућено је и корисницима који имају евентуално умањење броја радника у односу на број радника на дан 30.11.2024. године, и то: микро и мала предузећа и обртници и остале самосталне дјелатности (до 50 запослених) који имају максимално 30 посто мање запослених, као и остали послодавци (50 и више запослених) до 10 посто мање запослених, а због околности на које послодавци нису могли утјецати. Право на рефундацију омогућено је и извозницима који због поремећаја на тржишту имају више од 20 посто пада прихода у односу на исти мјесец претходне године, а могу се обратити Федералном министарству финансија за одобрење на рефундацију и у случају када имају више од 10 посто мање запослених.
Уредбом су утврђени и изузеци од права, те максимално дозвољени износ и механизам за додјелу финансијске помоћи, као и начин додјеле помоћи.
Уредбом су утврђени и коефицијенти за обрачун финансијске помоћи, а висина се израчунава множењем јединичне вриједности коефицијента са бројем запослених радника на дан 30.11.2024. године. Коефицијент 1 у износу од 50 КМ примјењује се за све запослене раднике којима су уплаћивани доприноси на нето плату од 800,01 до 999,99 КМ, коефицијент 2 у износу од 100 КМ за све запослене раднике којима су уплаћивани доприноси на нето плату од 700,01 до 800 КМ, коефицијент 3 у износу од 150 КМ за све запослене раднике којима су уплаћивани доприноси на нето плату од 620,01 до 700 КМ и коефицијент 4 у износу од 300 КМ за све запослене раднике којима су уплаћивани доприноси на нето плату до 620 КМ.
На основу методологије додјеле финансијске помоћи, Министарство ће објавити коначне Одлуке о додјели финансијске помоћи корисницима у Службеним новинама Федерације БиХ најкасније 45 дана по окончању текућег мјесеца у 2025. години. Коначне листе корисника ће се објавити на wеб страницама Владе Федерације БиХ и Министарства по окончању текућег мјесеца у 2025. години.
Уредба ступа на снагу наредног дана од дана објаве у Службеним новинама ФБиХ.
Уредба која омогућава послодавцима да радницима исплате мјесечну помоћ у неопорезивом износу до 450 КМ
Овом уредбом је омогућено послодавцима да својим радницима исплате мјесечну помоћ, а прописани су право на исплату помоћи радницима од стране послодавца, динамика и висина исплате, као и начин реализације.
Како је образложено, Уредбом је омогућено послодавцима да својим радницима могу исплатити до 450 КМ мјесечно на име помоћи с циљем ублажавања посљедица повећања трошкова живота, на начин да се радницима повећају примања из основа радног односе, а без додатног оптерећења послодаваца по основу плаћања пореза на доходак и доприноса за обавезна осигурања. Усвајањем ове уредбе, као и раније донесеном Одлуком о износу најниже плате за 2025. годину, направљени су кораци ка фискалној реформи, а која се, између осталог, односи на смањење збирне стопе доприноса за обваезна осигурања, као и растерећење послодаваца.
Уредбом је прописано да право на помоћ има лице које има заснован радни однос са послодавцем у складу са чланом 4. Закона о раду. Право на помоћ имају послодаваци који редовно исплаћују плате и уплаћују доприносе за запослене у складу са важећим прописима, те немају неизмирених обавеза по основу пореза и доприноса, као и изузетно, уколико су закључили споразум са Порезном управом Федерације БиХ о одгоди или плаћању обавеза у ратама, у складу са посебним прописима који ово регулирају и уредно измирују обавезе у складу са закљученим споразумом.
Послодавац може, на основу ове уредбе, извршити исплату помоћи својим радницима до 450 КМ мјесечно у складу са финансијским могућностима и правилима прописаним овом уредбом. Такођер, послодавац може извршити исплату помоћи раднику и у износу који је мањи од овог износа. Ова помоћ може се исплатити у периоду од дана ступања на снагу Уредбе, а најкасније до дана престанка њеног важења.
Уредбом је прописано и да послодавац не може примијенити одредбе Уредбе на начин да раднику умањи плату која му је обрачуната и исплаћена за мјесец новембар 2024. године. Исплата помоћи ће се вршити искључиво на трансакцијске рачуне радника, а може бити мјесечно, најкасније до задњег дана у мјесецу за претходни мјесец.
Послодавац је дужан донијети интерни акт којим ће се, између осталог, уредити износ и услови исплате помоћи радницима. Појединачни акти, које доноси послодавац за остваривање овог права, обавезно се доносе у писаном облику.
Послодавац је дужан, до 7. у мјесецу за протекли мјесец у којем је извршена исплата помоћи, доставити надлежној Порезној испостави извјештај о исплати помоћи, која ће извршити контролу испуњености услова. Порезна управа је дужна збирне податке из извјештаја доставити Федералном министарству финансија до краја мјесеца за претходни мјесец. Министарство ће мјесечно достављати Влади Федерације БиХ информацију о извршеним исплатама, у складу са овом уредбом, с циљем праћења њених ефеката.
Ова уредба ступа на снагу даном доношења и објавит ће се у Службеним новинама Федерације БиХ, а престаје важити 31.7.2025. године.