На основу члана IV.В.7. а)(IV) Устава Федерације Босне и Херцеговине, доносим
УКАЗ
О ПРОГЛАШЕЊУ ЗАКОНА О ИЗМЈЕНАМА Н ДОПУНАМА ЗАКОНА О МАТЕРИЈАЛНОЈ ПОДРШЦИ ПОРОДИЦАМА С ДЈЕЦОМ У ФЕДЕРАЦИЈИ БОСНЕ И ХЕРЦЕГОВИНЕ
Проглашава се Закон о измјенама и допунама Закона о материјалној подршци породицама с дјецом у Федерацији Босне и Херцеговине, који је усвојио Парламент Федерације Босне и Херцеговине на сједници Представничког дома од 26.06.2024. године и на сједници Дома народа од 18.07.2024. године.
Број 01-02-1-340-01/24
24. јула 2024. године
Сарајево
Предсједница
Лидија Брадара, с. р.
ЗАКОН
О ИЗМЈЕНАМА И ДОПУНАМА ЗАКОНА О МАТЕРИЈАЛНОЈ ПОДРШЦИ ПОРОДИЦАМА С ДЈЕЦОМ У ФЕДЕРАЦИЈИ БОСНЕ И ХЕРЦЕГОВИНЕ
Члан 1.
У Закону о материјалној подршци породицама с дјецом у Федерацији Босне и Херцеговине ("Службене новине Федерације БиХ", број 52/22), члан 4. мијења се и гласи:"Члан 4.(Значење појединих израза у Закону)Поједини изрази, у смислу овог закона, имају сљедеће значење:а) Дијете је лице до навршених 18 година живота;б) Законски заступник дјетета у смислу овога закона је родитељ дјетета, односно лице које је, у складу с одредбама Породичног закона Федерације Босне и Херцеговине, надлежни орган старатељства поставио за старатеља дјетета;ц) Породица, у смислу овога закона, представља заједницу дјеце и њихових родитеља или посвојитеља, односно дјеце и њихових сродника који су их законски дужни издржавати;д) Приход, у смислу овога закона, представља новчана и друга материјална средства која су чланови породице стекли или стичу радом и кориштењем материјалних добара.".
Члан 2.
Члан 5. мијења се и гласи:
"Члан 5.(Обрачун укупног мјесечног прихода)(1) Укупан мјесечни приход по члану породице представља тромјесечни приход чланова породице у периоду од три мјесеца који је претходио подношењу захтјева за остваривање права, а који се дијели бројем три и укупним бројем чланова породице.(2) Приликом обрачуна прихода из става (1) овога члана у обзир се не узимају приходи остварени током мјесеца који је непосредно претходио мјесецу у којему је поднесен захтјев за остваривање права.(3) Приликом обрачуна прихода по члану породице у обзир се узимају:а) приходи који су уређени прописима о порезу на доходак;б) старосна, инвалидска и породична пензија;ц) примања по прописима о борачко-инвалидској заштити и заштити цивилних жртава рата;д) накнада за вријеме трајања незапослености;е) приходи по основу обавезног издржавања;ф) приходи по основу накнада за хранитељство, односно старатељство;г) приходи по основу животног осигурања их) приходи од насљедства.(4) За чланове породице који приходе из става (3) овога члана остварују у иностранству подаци о њиховим примањима прибављају се од надлежних институција земље у којима се ти приходи остварују.".
Члан 3.
У члану 9. став (3) ријечи: "заједничког домаћинства" замјењују се ријечју "породице".
Члан 4.
У члану 12. став (2) мијења се и гласи:"(2) Без обзира на приходе по члану породице, право на дјечји додатак остварује и дијете које је, у складу с прописима из области заштите лица с инвалидитетом, остварило право на додатак за његу и помоћ другог лица прве и друге групе, као и дијете обољело од малигних болести.".
Члан 5.
Члан 13. мијења се и гласи:
"Члан 13.(Услови за остваривање права на дјечији додатак)(1) Дијете из члана 12. став (1) овог закона може остварити право на дјечији додатак уколико:а) укупни мјесечни приходи по члану породице из члана 5. овога закона не прелазе 40% (четрдесет посто) најниже плате у Федерацији утврђене у складу с одредбама Закона о раду;б) ниједан члан породице нема регистровану самосталну дјелатност која је у посљедњих годину дана остварила приход иц) није смјештено у хранитељску породицу или установу социјалне заштите у периоду дужем од 30 дана, а трошкови смјештаја се дјелимично или у цијелости обезбјеђују из буџетских средстава.(2) Поред услова прописаних ставом (1) овога члана, дијете старије од 16 година може остварити право на дјечији додатак уколико није склопило брак или стекло властито потомство.".