13. ZAKON o izmjenama i dopunama Zakona o materijalnoj podršci porodicama s djecom u Federaciji Bosne i Hercegovine

Temeljem članka IV.B.7. a)(IV), Ustava Federacije Bosne i Hercegovine, donosim


UKAZ


O PROGLAŠENJU ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O MATERIJALNOJ POTPORI OBITELJIMA S DJECOM U FEDERACIJI BOSNE I HERCEGOVINE

Proglašava se Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o materijalnoj potpori obiteljima s djecom u Federaciji Bosne i Hercegovine, koji je usvojio Parlament Federacije Bosne i Hercegovine na sjednici Zastupničkog doma od 26.6.2024. godine i na sjednici Doma naroda od 18.7.2024. godine.

Broj 01-02-1-340-01/24
24. srpnja 2024. godine
Sarajevo


Predsjednica
Lidija Bradara, v. r.




ZAKON
O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O MATERIJALNOJ POTPORI OBITELJIMA S DJECOM U FEDERACIJI BOSNE I HERCEGOVINE


Članak 1.


U Zakonu o materijalnoj potpori obiteljima s djecom u Federaciji Bosne i Hercegovine ("Službene novine Federacije BiH", broj 52/22), članak 4. mijenja se i glasi:
"Članak 4.
(Značenje pojedinih izraza u Zakonu)
Pojedini izrazi, u smislu ovog zakona, imaju sljedeće značenje:
a) Dijete je osoba do navršenih 18 godina života;
b) Zakonski zastupnik djeteta u smislu ovoga zakona je roditelj djeteta, odnosno osoba koju je, sukladno odredbama Obiteljskog zakona Federacije Bosne i Hercegovine, nadležno tijelo skrbništva postavilo za skrbnika djeteta;
c) Obitelj, u smislu ovoga zakona, predstavlja zajednicu djece i njihovih roditelja ili posvojitelja, odnosno djece i njihovih srodnika koji su ih zakonski dužni izdržavati;
d) Prihod, u smislu ovoga zakona, predstavlja novčana i druga materijalna sredstva koja su članovi obitelji stekli ili stječu radom i korištenjem materijalnih dobara.".


Članak 2.


Članak 5. mijenja se i glasi:


"Članak 5.
(Obračun ukupnog mjesečnog prihoda)
(1) Ukupan mjesečni prihod po članu obitelji predstavlja tromjesečni prihod članova obitelji u razdoblju od tri mjeseca koje je prethodilo podnošenju zahtjeva za ostvarivanje prava, a koji se dijeli brojem tri i ukupnim brojem članova obitelji.
(2) Prilikom obračuna prihoda iz stavka (1) ovoga članka u obzir se ne uzimaju prihodi ostvareni tijekom mjeseca koji je neposredno prethodio mjesecu u kojemu je podnesen zahtjev za ostvarivanje prava.
(3) Prilikom obračuna prihoda po članu obitelji u obzir se uzimaju:
a) prihodi koji su uređeni propisima o porezu na dohodak;
b) starosna, invalidska i obiteljska mirovina;
c) primanja po propisima o boračko-invalidskoj zaštiti i zaštiti civilnih žrtava rata;
d) naknada za vrijeme trajanja neuposlenosti;
e) prihodi po osnovu obveznog izdržavanja;
f) prihodi po osnovu naknada za udomiteljstvo, odnosno skrbništvo;
g) prihodi po osnovu životnog osiguranja i
h) prihodi od nasljedstva.
(4) Za članove obitelji koji prihode iz stavka (3) ovoga članka ostvaruju u inozemstvu podaci o njihovim primanjima pribavljaju se od nadležnih institucija zemlje u kojima se ti prihodi ostvaruju.".


Članak 3.


Članak 4.


U članku 12. stavak (2) mijenja se i glasi:
"(2) Bez obzira na prihode po članu obitelji, pravo na dječji dodatak ostvaruje i dijete koje je, sukladno propisima iz oblasti zaštite osoba s invaliditetom, ostvarilo pravo na dodatak za njegu i pomoć druge osobe prve i druge skupine, kao i dijete oboljelo od malignih bolesti.".


Članak 5.


Članak 13. mijenja se i glasi:


"Članak 13.
(Uvjeti za ostvarivanje prava na dječji dodatak)
(1) Dijete iz članka 12. stavak (1) ovog zakona može ostvariti pravo na dječji dodatak ukoliko:
a) ukupni mjesečni prihodi po članu obitelji iz članka 5. ovoga zakona ne prelaze 40% (četrdeset posto) najniže plaće u Federaciji utvrđene sukladno odredbama Zakona o radu;
b) nijedan član obitelji nema registriranu samostalnu djelatnost koja je u posljednjih godinu dana ostvarila prihod i
c) nije smješteno u udomiteljsku obitelj ili ustanovu socijalne skrbi u razdoblju duljem od 30 dana, a troškovi smještaja se djelomično ili u cijelosti osiguravaju iz proračunskih sredstava.
(2) Pored uvjeta propisanih stavkom (1) ovoga članka, dijete starije od 16 godina može ostvariti pravo na dječji dodatak ukoliko nije sklopilo brak ili steklo vlastito potomstvo.".

 

Članak 6.


Članak 15. mijenja se i glasi:


"Članak 15.
(Trajanje prava na dječji dodatak)
(1) Djetetu koje ispunjava uvjete iz članka 13. ovog zakona pravo na dječji dodatak priznaje se od dana podnošenja zahtjeva za ostvarivanje prava od strane zakonskog zastupnika djeteta.
(2) Pravo na dječji dodatak traje dok postoje uvjeti za ostvarivanje prava, a najdulje do navršene 18. godine života djeteta.
(3) Prvostupanjsko tijelo će najmanje jednom godišnje po službenoj dužnosti izvršiti provjeru ispunjenosti uvjeta za nastavak ostvarivanja prava na dječji dodatak.
(4) Ukoliko u postupku provjere iz stavka (3) ovoga članka nadležno prvostupanjsko tijelo utvrdi da postoje uvjeti za nastavak ostvarivanja prava o istome će sačiniti službenu zabilješku i istu pohraniti u spis predmeta.
(5) Ukoliko u postupku provjere iz stavka (3) ovoga članka nadležno prvostupanjsko tijelo utvrdi da ne postoje uvjeti za nastavak ostvarivanja prava donijet će rješenje o prestanku ostvarenog prava na koje zakonski zastupnik djeteta ima pravo žalbe sukladno odredbama ovoga zakona.
(6) Za dijete kojemu, sukladno ovom zakonu, prestane pravo na dječji dodatak, isplata će se izvršiti za mjesec u kojemu je pravo prestalo.".


Članak 7.


U članku 16. točka e) na kraju rečenice točka se zamjenjuje interpunkcijskim znakom točka zarez i dodaje se nova točka f) koja glasi:
"f) nastankom neke od okolnosti utvrđenih odredbom članka 13. stavak (2) ovoga zakona.".


Članak 8.


U članku 24. iza riječi "postupak" dodaju se riječi: "uz mogućnost sufinanciranja ovih troškova iz proračuna iz kojih se isplaćuju prava utvrđena ovim zakonom.".


Članak 9.
(Ranije započeti i okončani postupci)


(1) Zahtjevi za ostvarivanje prava na dječji dodatak podneseni prije stupanja na snagu ovoga zakona, a o kojima nije odlučeno, riješit će se prema odredbama ovoga zakona.
(2) Prvostupanjska rješenja donesena prije stupanja na snagu ovoga zakona uskladit će se s odredbama ovoga zakona od datuma do kojega je istima priznato pravo na dječji dodatak.


Članak 10.
(Stupanje na snagu)


Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objave u "Službenim novinama Federacije BiH", a počet će se primjenjivati mjesec dana nakon stupanja na snagu ovog zakona.
U članku 9. stavak (3) riječi: "zajedničkog kućanstva" zamjenjuju se riječju "obitelji".
U članku 9. stavak (3) riječi: "zajedničkog kućanstva" zamjenjuju se riječju "obitelji".

Predsjedatelj
Zastupničkog doma
Parlamenta Federacije BiH
Dragan Mioković, v. r.


Predsjedatelj
Doma naroda
Parlamenta Federacije BiH
Tomislav Martinović, v. r.